Svátek má: Bohumil

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Sponzorem severokorejské armády může být Čína nebo Rusko

Zbořil: Sponzorem severokorejské armády může být Čína nebo Rusko

<< VIDEO >> Válka na Ukrajině už není jenom mezi Ruskem a Ukrajinou, už to není válka jenom mezi těmito dvěma státy, je do ní zapojená Amerika a všechny státy NATO.  Ale možná zde máme i válku rozvíjející se na Dálném východu.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
7. května 2022 - 03:20

Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?

„Myslím si, že na vaši otázce je zajímavé i to, že pan předseda vlády Fiala jednak prohlásil, že jsme ve válce, ale že nejen nedefinoval, kdy jsme do té války vstoupili, zda jsme jí někomu vyhlásili a kde ta válka probíhá.
 
Rád bych  obrátil pozornost k posledním událostem na Dálném východu,  nebo chcete-li i v Jižní a Jihovýchodní Asii, o kterých zatím skoro nemluvíme. Jenom ve Spojených státech se naznačuje, že až bude Ruská federace oslabená,  musí vláda Spojených států připravovat na konfrontaci s Čínou. A zároveň, že Spojené státy mají zájem o tak zvaný Indický Pacifik, což cítí některé země v Polynésii nebo v té jižní části Pacifiku jako nebezpečí. (Viz reakce politiků na Šalamounových ostrovech.)

Ale zdá se mi, že si ani neuvědomujeme, že i Ruská federace,  Čína a další země mají možnost se na válku v Pacifiku  připravit,“ říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Zhoršující se vztahy na Dálném Východu…

Chtěl  bych jenom upozornit na to, že před několika dny byl na takový mezinárodní „Cibulkův seznam“ umístěn i předseda japonské války Kišida a dalších 63 významných Japonců z politického i ekonomického prostředí, které jsou jsou považovány za osoby nepřátelské vůči Ruské federaci.

Paralelně s tím se odehrává napětí nebo alespoň se o tom zatím alespoň mluví okolo portugalského ostrova Formoza (nyní Tchaj-wanu) a také o manévrech čínského loďstva v různých vodách Tichého oceánu.

A také do toho vstupuje,  po pětileté odmlce,  také prezident, jak my říkáme vůdce Korejské lidové demokratické republiky, který jednak odpálil snad už dvě, tři rakety, které lítají nevíme kam a kterým směrem, ale rozhodně je to směrem k japonským ostrovům a nebo dokonce za tyto ostrovy. Druhá věc, která je neméně pozoruhodná,  a které si také příliš nevšímáme je, že ten podceňovaný nukleární program v Korejské lidově demokratické republice se  rozvíjí a korejský prezident řekl, že se bude dále rozvíjet. A klade na to námi vysmívaný důraz. Pět let jsme se o to skoro vůbec nezajímali, takže nevíme,  co se za  tu dobu stalo, zda do severní Koreje se nedostaly nějaké nové technologie zbraní hromadného ničení z Číny a nebo dokonce i z Ruské federace. Tyto zvláštní kontakty, protože  nejsou veřejné komentované. Veřejně se o nich nemluví a nemluví v Evropě, ale jsou sledované stejně tak jako kontakty Korejské lidově demokratické republiky v oblasti takzvaného Jižního Pacifiku,  a chcete-li, celé Jihovýchodní Asii.  Jednak se tam čile obchoduje,  a to dokonce i s těmi technologiemi, o kterých nesmíme v Evropě a  euroatlantickém prostoru  ani mluvit, ale vlastně vůbec nic nevíme,  jak ta už před deseti lety přezbrojená severokorejská armáda, kdy vzrušovala britský Institut strategických studií, tak nevíme,  jak se za těch dalších deset let,  a nebo jak se v těch posledních pěti letech vyvíjela. Já se obávám, že dokonce dále modernizovala, zvětšovaly její lidské zdroje, početně dnes největší na světě. Stejně  tak  si nechceme všimnout, že se modernizuje,  samozřejmě pod vedením ústředního výboru Komunistické strany Severní Koreje, že se také modernizuje ekonomika. Sice jiným způsobem než u nás, ale předpokládám, že i za tou novou fázi modernizace musí být nějaký sponzor. A pak se se nabízí,  v první řadě, že bude pocházet z Číny a nebo z území Ruské federace,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz
 


(rp,prvnizpravy.cz, foto:arch.)
43 - 9274490247 / 0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ6201000000439274490247 
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXXMyslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
65%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
18%