Svátek má: Julie

Komentáře

Jiří Valenta

člen Zastupitelstva Plzeňského kraje

Bída? Kdeže, jen pro někoho!

Naše země prodělala za poslední tři desítky let obrovský rozmach a čeští občané si žijí blahobytně a bezstarostně!

Bohužel, “ďáblem skrytým v detailu” je ale fakt, že takto vyvolených rozhodně není mnoho. Světovou hospodářskou recesi, mezi léty 2007 a 2014, s obrovskými dozvuky v současnosti, do které přerostla americká hypotéční krize, nyní střídá pro změnu výrazný nárůst inflace a z ní plynoucí  drahota.

Ekonomická nespravedlnost, kterou paradoxně vyčítali naši pravicoví a rádobydemokratičtí ideologové “předlistopadovému”, reálně socialistickému systému, nás nyní obklopuje na každém kroku. V pojetí českého “vyspělého” kapitalismu nemá každé desáté dítě finanční prostředky na oběd ve škole, či například více než pětina zaměstnaných žen trpí tzv. pracovní chudobou, což je stav, kdy z obdrženého platu rodina těžko přežívá. Platy “politických náměstků” na ministerstvech ale dnes již přesahují částku sto tisíc korun. Takto jsou často odměňováni i osoby, které ani nedisponují nutnými pracovními předpoklady, vzdělanostními nebo zkušenostními.

“Obdivuhodně platově solidárními” s ostatními jsou také naši státní zástupci a soudci, kteří nedají na setrvalý nárůst svých platů dopustit a vždy si prosadí svou. Jak jinak, než soudně! Zamrazení mezd ve státní správě a celonárodní cesta k úsporám, zejména kvůli obrovskému zadlužení země, se jich prostě netýká. Co na tom, že jejich průměrný plat aktuálně činí, alespoň podle vyjádření bývalé ministryně spravedlnosti Benešové, kolem sto čtyřicet tisíc korun.Statisíce ale “létají” i jinde, do jiných pokladniček. Například vládní hnutí STAN dostalo několik podivných sponzorských darů od soukromých firem. Nic proti tomu, ale to by některé z nich nesměly být ve vlastní hospodářské ztrátě a jedna z nic se dokonce má soudit s naším státem o miliardu korun. Můžeme být v tomto ohledu skutečně zvědaví, jak celý spor dopadne! Nejen ministr vnitra Rakušan ze STANu určitě na celou záležitost dohlédne tak, aby bylo spravedlnosti učiněno zadost!

S nastupující hospodářskou krizí kapitalismu již začíná hrozit většinové části společnosti cenová nedostupnost energií. Pro občany země, která elektřinu ve velkém vyrábí a vyváží, bude nově luxusem svítit a topit. Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, má radu, jak se s tím vypořádat. Občané by se prý měli zamyslet nad tím, zda si doma nesnížit teplotu o jeden či dva stupně a tak ušetřit. Toto “knížecí doporučení” by prý mohlo “pomoci” snížit životní náklady. Věřím, že nemyslela těm, kteří živoří už dnes v nevytopených bytech a domech.

Zima ani bída ale nejpíše nehrozí vybraným koumákům! Poslanec Farský nastoupil po volbách do sněmovny s tím, že obratem odjíždí na deset měsíců, s pouhými dvaceti povolenými dny doma, studovat osobnostní rozvoj do USA. Překvapivá je nejen skutečnost, že Fullbrightovo stipendium získal politik, který se v oblasti vědeckého výzkumu nepohyboval, odborně nepublikoval, ani nevyučoval na univerzitě, ale neméně zajímavým také je, že poslanec STANu, bral svůj odjezd do zahraničí jako samozřejmost a slibovanou práci pro občany ve sněmovně by rázem poslal na “vedlejší kolej”. Nejspíše počítal s tím, samozřejmě do doby, než se o celou kauzu začala zajímat média, že mu poteče stotisícový poslanecký plat, další mnohatisícové poslanecké náhrady a současně i americké stipendium mezi třemi a čtyřmi tisíci dolary. A za to se přece pár kilowatthodin elektřiny již určitě sežene!

Jiří Valenta

O co jim vlastně jde? O spravedlnost a pravdu nikoliv!

O co jim vlastně jde? O spravedlnost a pravdu nikoliv!

Jiří Valenta 

29. ledna 2023
Komu? Realizátorům a sympatizantům politiky koaliční vlády pod tvůrčí taktovkou ODS, kteří k snazšímu prosazení a realizaci svých elitářských a transatlanticky submisivních cílů trvale nadužívají takových termínů, jako je spravedlnost, pravda, demokracie, či svoboda.

Koalice bojuje o možnost další manipulace veřejností!

Koalice bojuje o možnost další manipulace veřejností!

Jiří Valenta 

12. ledna 2023
Poněkud stranou hlavních zpráv, či palcových novinových titulků, tedy za přísně zaranžovaného mainstreamového nezájmu, se odehrávalo v poslanecké sněmovně druhé čtení novely Zákona o České televizi (a Českém rozhlasu),...

Realizace projektu “Gigafactory” v Líních byla od počátku daná!

Realizace projektu “Gigafactory” v Líních byla od počátku daná!

Jiří Valenta 

6. prosince 2022
Situace s realizací projektu výstavby obrovské továrny na autobaterie do elektrovozidel firmou Volkswagen,..

Nemají se prý rádi, ale pro funkce jsou kamarádi!

Nemají se prý rádi, ale pro funkce jsou kamarádi!

Jiří Valenta 

29. září 2022
Skoro až chorobně projevované, názorové, ale i mnohdy i osobní, animozity doprovázely před nedávno skončenými obecními volbami v Plzni...

Sliby se slibují, ale kdo se potom raduje?

Sliby se slibují, ale kdo se potom raduje?

Jiří Valenta 

10. září 2022
Ten, kdo se rozhodne volit podle toho, co se mu halasně naslibuje několik málo týdnů před otevřením volebních místností, nebývá na tom v konečném výsledku nikdy o mnoho lépe....

Plzeňský kraj klesá k “finančnímu dnu, ale někteří na palubě stále tančí!”

Plzeňský kraj klesá k “finančnímu dnu, ale někteří na palubě stále tančí!”

Jiří Valenta 

30. srpna 2022
Situace na trhu s energiemi je více než hrozivá, o čemž se není nutné rozepisovat!