Svátek má: Jana

Komentáře

Jak to vidím já

Čeká nás zpomalení meziročního růstu HDP pod 2%

Pavel Sobíšek

ekonom
HDP Česka rostl ve druhém kvartálu mezičtvrtletně o 0.9% a meziročně o 2.6%.

Čeká nás zpomalení meziročního růstu HDP pod 2%

Podrobná čísla o HDP potvrdila dobrou kondici české ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Také struktura růstu vyšla v souladu s intuitivní představou.

Ze tří pilířů, které držely růst ekonomiky v loňském roce, zbyly jen dva – spotřeba a export. Růst spotřeby ovšem mírně zpomalil, takže nadále platí, že domácnosti utrácely méně, než by odpovídalo přírůstku jejich disponibilních příjmů. Exportu se vysloveně dařilo a jeho přebytek přispěl k růstu ekonomiky nejvíc od roku 2011. Investice naopak českou ekonomiku začaly citelně brzdit. Toto zjištění není překvapivé s ohledem na průběžně zveřejňované katastrofální výsledky stavební výroby. V lehkém propadu se nicméně ocitly i investice do strojního vybavení, a to už druhý kvartál za sebou. Jedná se o krajně nežádoucí vývoj. Pokud se v ekonomice neinvestuje, nemůže růst udržitelným způsobem. Pro třetí kvartál přitom nejsou v investicích patrné žádné signály obratu k lepšímu.

Navíc se objevuje nejistota ohledně plynulého růstu zpracovatelského průmyslu, jehož předstihový ukazatel předpovídá pro první dva měsíce období stagnaci. Čeká nás tedy aspoň přechodné zpomalení meziročního růstu HDP pod 2%. Pro celý rok držíme očekávání růstu o 2.3%, které je ovšem založené na předpokladu, že se investiční činnost před koncem roku částečně vzpamatuje.
 
Pavel Sobíšek

Profil autora  Všechny články autora

Březen obchodníkům příliš nepřál, celý první kvartál byl ale silný

Pavel Sobíšek 

8.květen 2018
Maloobchodu, zvyklému za poslední roky na solidní přírůstky tržeb, březen příliš nepřál.

Stavebnictví v únoru šláplo na plyn

Pavel Sobíšek 

9.duben 2018
Výkony stavebnictví zaznamenaly v únoru solidní meziroční růst druhý měsíc v řadě.

Slibný začátek roku pro stavebnictví

Pavel Sobíšek 

18.březen 2018
Stavebnictví zaznamenalo v lednu slibný rozjezd. Leden na jednu stranu nebývá pro stavebnictví měsícem, směrodatným pro celoroční vývoj.