Svátek má: Jana

Komentáře

Jak to vidím já

ČSSD a ANO chtějí dostat export českých zbrojovek pod kontrolu Bruselu

Jana Černochová

poslankyně PSP ČR(ODS)
O prodeji zbraní do třetích zemí by měl v budoucnu rozhodovat celoevropský regulátor.

ČSSD a ANO chtějí dostat export českých zbrojovek pod kontrolu Bruselu

Ten by měl pravomoc rozhodnout, do jakých zemí mohou evropské zbrojařské firmy vyvážet své produkty. Navrhuje to dokument, který tento týden schválil Evropský parlament.

Tyto úvahy považuji za naprosto nepřijatelné. Nejde o to, že by vývoz zbraní neměl být regulován a kontrolován nebo že by množství zbraní ve světě mělo vzrůstat. Domnívám se ale, že rozhodnutí o obchodních licencích a o tom, do kterých zemí budou zbrojaři vyvážet, je a má být výlučnou kompetencí naší vlády a že se má orientovat čistě podle našich zahraničně-politických zájmů. Vznik jakéhosi evropského regulačního úřadu pro zbrojní export by měl jednoznačně negativní dopad na český zbrojní průmysl. Je zjevné, že tento krok by nahrával velkým evropským zbrojařským firmám, které by měly snazší vyjednávací pozici a využily by ji k eliminaci slabší konkurence a k posílení svého podílu na trhu. To by samozřejmě mělo negativní vliv na náš pracovní trh i ekonomický růst.

Zástupci ODS v Evropském parlamentu hlasovali proti přijetí stanoviska o unijní regulaci zbrojního exportu. Většina českých europoslanců ovšem návrh podpořila. „Není to zdaleka poprvé, kdy zejména europoslanci ze stran vládní koalice, tedy z ČSSD a hnutí ANO, raději poslechnou vedení svých frakcí, než aby se pokusili hájit národní zájem,“ řekl k průběhu hlasování předseda europoslaneckého klubu ODS Jan Zahradil.

Přestože se jedná o materiál nelegislativní povahy, lze předpokládat, že dříve či později na tento krok svou iniciativou naváže Evropská komise. Obdobně jako v případě směrnice, která nesmyslným způsobem reguluje práva legálních držitelů zbraní, jsem přesvědčena, že těmto tendencím je třeba se postavit již v zárodku. Vzhledem k tomu, že současná vláda, ani ministr obrany Stropnický, který se jen rétoricky líbivě ohání podporou domácího zbrojního průmyslu, krok Evropského parlamentu nijak neregistrovali, obávám se, že pokud nedojde ke změně vládní reprezentace, nelze očekávat účinnou obranu vůči dalšímu omezování naší suverenity. ODS jasně deklaruje, že na tento ani podobné návrhy nepřistoupí.

Jana Černochová


Profil autora  Všechny články autora

Odmítáme vládní novelu zákona o zbraních

Jana Černochová 

8.únor 2018
ODS zásadně odmítá novelu zákona o zbraních a střelivu, kterou dnes projednává vláda a která je implementací tzv. odzbrojovací směrnice.

Ministr Pelikán lhal, ve vládě nemá co dělat

Jana Černochová 

22.listopad 2017
Potvrzení informace o angažmá bratra ministra spravedlnosti Pelikána v tzv. kauze Fajád považuji za důkaz o tom, že ministr Pelikán lhal nejen sněmovní opozici, ale i veřejnosti...

ČSSD a ANO chtějí dostat export českých zbrojovek pod kontrolu Bruselu

Jana Černochová 

18.září 2017
O prodeji zbraní do třetích zemí by měl v budoucnu rozhodovat celoevropský regulátor.