Svátek má: Gita

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Dostane se prevence proti hazardu či dopingu do školních osnov?

Občanská nauka, sexuální výchova, finanční gramotnost. V těchto oblastech se žáci základních škol již běžně orientují, jsou totiž součástí školních osnov. Nebylo by na škodu přidat ještě další témata, která ohrožují zdravý vývoj dětí, jejich spokojené dospívání nebo dokonce život samotný.

Je jen dobře, že například přednášky na téma sociálně patologických jevů, jako je šikana, kriminalita mládeže, alkohol či drogová závislost, jsou na školách často k vidění. I když události posledních dní ukazují, že jen to nestačí. Závislostí je však mnohem více a za poslední roky výrazně vzrostl počet mladistvých hazardních hráčů. Gambling je velkým strašákem nejen dospělých, ale ve velké míře už i dětí. Přesto je ve školách stále opomíjen.

Sázkové společnosti jsou přitom na očích velmi zřetelně, paradoxně zejména ve spojení s vrcholnými sportovními akcemi, kde mohou děti sledovat své vzory. Již před dvěma roky přitom samotná Evropská unie prostřednictvím Evropské komise zpracovala nařízení týkající ochrany spotřebitelů, hráčů a mladistvých. Členské státy EU by měly zajistit, aby hazardní hry online nemohli hrát nezletilí a aby byla zavedena pravidla, která minimalizují jejich kontakt s hazardními hrami, mimo jiné prostřednictvím reklamy nebo propagace služeb hazardních her v různých médiích.

Naplnění tohoto nařízení v praxi však není, zdá se, tak jednoduché. Sponzoring sportovních akcí žije ve velkém. Ve spojení se sportem se přitom často skloňuje i slovo doping, zejména s ohledem na obrovské kauzy spojené například se světem atletiky či cyklistiky. A osvěta školáků stále velmi pokulhává. Vlaštovky hodné následování však existují. Ve Velké Británii nyní slaví úspěchy tzv. antidopingový akreditační systém, jehož cílem je propagace čistého sportu. První takto certifikovanou školou, která se na základě akreditačního programu UKAD řídí mezinárodními antidopingovými předpisy, je vysoká škola Millfield v Somersetu. Učí studenty zdravému životnímu stylu bez podpůrných látek, angažuje se v oblastech zdravé výživy či fyzioterapie, to vše s ohledem na zvýšení kvality života studentů, civilního i sportovního.

Důležitá prevence proti dopingu, která se odrazí přímo ve školních osnovách, tedy evidentně možná je. České školství by se tímto krokem rozhodně mělo inspirovat. Jakou mládež nyní vychováme, taková budoucnost, nejen ve sportu, nás čeká.
Zdeněk Ertl

Děti ztrácejí zájem o pohyb. Proč sportuje stále méně mladých lidí?

Děti ztrácejí zájem o pohyb. Proč sportuje stále méně mladých lidí?

Zdeněk Ertl 

26. května 2023
V dnešním moderním světě, kde technologie a pohodlí ovládají každodenní život, ztrácejí děti zájem o fyzickou aktivitu a ubývá sportujících mladých lidí.

Není nad pozitivní zprávy a dobré nápady

Není nad pozitivní zprávy a dobré nápady

Zdeněk Ertl 

10. května 2023
Jedním z charakteristických rysů současnosti je, řečeno sportovní terminologií, výrazná převaha špatných, negativních, smutných či katastrofických zpráv nad těmi dobrými, pozitivními, veselými či inspirujícími.

Nový fenomén esporty

Nový fenomén esporty

Zdeněk Ertl 

3. května 2023
Již téměř 14 miliard let se v celém vesmíru i na naší planetě všechno kolem nás neustále mění.

Také sport se vyvíjí podle potřeb společnosti

Také sport se vyvíjí podle potřeb společnosti

Zdeněk Ertl 

24. dubna 2023
Sport byl, je a vždycky bude významným společenským fenoménem. Jeho vývoj nelze oddělit od vývoje člověka a lidského společenství.

Jak je to s energií a prospěšností energetických nápojů pro děti?

Jak je to s energií a prospěšností energetických nápojů pro děti?

Zdeněk Ertl 

21. dubna 2023
V nedávné době jsem v našem mediálním prostoru zaznamenal diskuzi o kratomu (rozemleté listy rostliny Mitragyna speciosa) jehož užívání je ve velké části světa nelegální a zakázané (jihovýchodní Asie, Austrálie, Nový Zéland, Polsko…),

Proč se nestaráme o pitný režim našich dětí?

Proč se nestaráme o pitný režim našich dětí?

Zdeněk Ertl 

18. dubna 2023
Nedávno jsme se s kamarádem Václavem v televizi dívali na zajímavé tenisové utkání mužů.

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%