Svátek má: Jana

Komentáře

Jak to vidím já

Ekonomika je na začátku zpomalovací fáze

Pavel Sobíšek

ekonom
Bleskový odhad určil české ekonomice v prvním čtvrtletí 2018 mezikvartální tempo 0.5% a meziroční 4.5%.

Ekonomika je na začátku zpomalovací fáze

Jedná se o citelné, ale nikoliv nečekané zpomalení proti loňskému růstu, který byl dlouhodobě neudržitelný. Mezičtvrtletní růst byl nejslabší od 4Q16, meziroční pak od 1Q17. Jde přitom o sezónně očištěné údaje, které zohledňují dva chybějící pracovní dny v letošním prvním kvartálu proti stejnému období loni. Bez očištění zřejmě klesl meziroční růst pod 4%.
 
Aniž by byla známa přesná struktura růstu, potvrzují se odhady, že k němu přestal přispívat čistý export. To je dáno zřejmě jak slabším růstem zahraniční poptávky, tak vysokou domácí poptávkou, která zvedá dovozy. Česká ekonomika tedy přišla o jeden ze tří pilířů svému růstu. Nějakou dobu se bez něj obejde, ale delší období růstu, taženého jen domácí poptávkou, by zvyšovalo nerovnováhy v ekonomice a učinilo by ji zranitelnou.
 
Zaměstnanost v letošním prvním  kvartálu dále silně rostla (0.5% mezikvartálně, 1.7% meziročně), její růst ale zřejmě již mele z posledního. Ve zbytku roku se budou muset podniky při svém růstu spoléhat převážně na zvyšování produktivity, což se nebude dařit všem podnikům. Výsledkem tedy bude další zpomalování české ekonomiky. Pokud nicméně nepřijde ze zahraničí nečekaný šok, očekáváme pro českou ekonomiku v dalších kvartálech stabilizaci meziročního tempa nad 3%.
 
Pavel Sobíšek

Profil autora  Všechny články autora

Březen obchodníkům příliš nepřál, celý první kvartál byl ale silný

Pavel Sobíšek 

8.květen 2018
Maloobchodu, zvyklému za poslední roky na solidní přírůstky tržeb, březen příliš nepřál.

Stavebnictví v únoru šláplo na plyn

Pavel Sobíšek 

9.duben 2018
Výkony stavebnictví zaznamenaly v únoru solidní meziroční růst druhý měsíc v řadě.

Slibný začátek roku pro stavebnictví

Pavel Sobíšek 

18.březen 2018
Stavebnictví zaznamenalo v lednu slibný rozjezd. Leden na jednu stranu nebývá pro stavebnictví měsícem, směrodatným pro celoroční vývoj.