Svátek má: Filip

Komentáře

Jak to vidím já

HDP roste nejvyšším meziročním tempem za dva roky

Pavel Sobíšek

ekonom
Česká ekonomika zřejmě zažívá vrchol svého cyklického růstu.

HDP roste nejvyšším meziročním tempem za dva roky

Pětiprocentní meziroční dynamiku jsme sice viděli už v roce 2015, tehdy byl ale růst napumpován penězi EU, které bylo nutné do konce roku utratit.

Tentokrát stojí za růstem stabilnější faktory. Nejdůležitějším je nepochybně rostoucí zaměstnanost a silný růst mezd, které zvyšují disponibilní příjmy domácností. Druhým podstatným faktorem je zahraniční poptávka. Ta se projevuje také na růstu HDP v Německu o dlouho nevídaných 2.8% a vytváří příležitosti pro tuzemské exportéry. Třetí nohou růstu české ekonomiky jsou investice, v rámci nich ale patrně stále pokulhává stavební část.
 
Dobrá situace české ekonomiky se nepochybně přenesla i do letošního posledního kvartálu. V průmyslové výrobě dokonce možná došlo k určitému meziročnímu zrychlení proti třetímu čtvrtletí. Pro celoroční růst HDP zvyšujeme náš odhad na 4.4%. V dalším výhledu je ale třeba vzít v potaz, že k cyklickému vrcholu dochází synchronně u všech složek poptávky. Podobně synchronní může tedy být následná fáze zpomalení. Příští rok nadále počítáme s růstem HDP o 3.4%, rizika ale vidíme spíš směrem dolů.
 
Pavel Sobíšek


Profil autora  Všechny články autora

Březen obchodníkům příliš nepřál, celý první kvartál byl ale silný

Pavel Sobíšek 

8.květen 2018
Maloobchodu, zvyklému za poslední roky na solidní přírůstky tržeb, březen příliš nepřál.

Stavebnictví v únoru šláplo na plyn

Pavel Sobíšek 

9.duben 2018
Výkony stavebnictví zaznamenaly v únoru solidní meziroční růst druhý měsíc v řadě.

Slibný začátek roku pro stavebnictví

Pavel Sobíšek 

18.březen 2018
Stavebnictví zaznamenalo v lednu slibný rozjezd. Leden na jednu stranu nebývá pro stavebnictví měsícem, směrodatným pro celoroční vývoj.