Svátek má: Liliana

Komentáře

Jak to vidím já

HDP roste nejvyšším meziročním tempem za dva roky

Pavel Sobíšek

ekonom
Česká ekonomika zřejmě zažívá vrchol svého cyklického růstu.

HDP roste nejvyšším meziročním tempem za dva roky

Pětiprocentní meziroční dynamiku jsme sice viděli už v roce 2015, tehdy byl ale růst napumpován penězi EU, které bylo nutné do konce roku utratit.

Tentokrát stojí za růstem stabilnější faktory. Nejdůležitějším je nepochybně rostoucí zaměstnanost a silný růst mezd, které zvyšují disponibilní příjmy domácností. Druhým podstatným faktorem je zahraniční poptávka. Ta se projevuje také na růstu HDP v Německu o dlouho nevídaných 2.8% a vytváří příležitosti pro tuzemské exportéry. Třetí nohou růstu české ekonomiky jsou investice, v rámci nich ale patrně stále pokulhává stavební část.
 
Dobrá situace české ekonomiky se nepochybně přenesla i do letošního posledního kvartálu. V průmyslové výrobě dokonce možná došlo k určitému meziročnímu zrychlení proti třetímu čtvrtletí. Pro celoroční růst HDP zvyšujeme náš odhad na 4.4%. V dalším výhledu je ale třeba vzít v potaz, že k cyklickému vrcholu dochází synchronně u všech složek poptávky. Podobně synchronní může tedy být následná fáze zpomalení. Příští rok nadále počítáme s růstem HDP o 3.4%, rizika ale vidíme spíš směrem dolů.
 
Pavel Sobíšek


Profil autora  Všechny články autora

Zvýšení nezaměstnanosti v lednu je jen přechodné

Pavel Sobíšek 

11.únor 2018
Leden podle očekávání nepřinesl na trhu práce žádný zásadní obrat.

Stavebnictví se v prosinci nevymanilo ze stagnace

Pavel Sobíšek 

7.únor 2018
Stavebnictví v prosinci propáslo šanci přestat být stagnujícím odvětvím. Jeho výkon meziročně propadl, a to nejen kvůli nižšímu počtu pracovních dní.

Trh práce zlomil v prosinci další rekordy

Pavel Sobíšek 

10.leden 2018
Trh práce v prosinci zlomil několik dalších rekordů.