Svátek má: Marek

Komentáře

Jak to vidím já

HDP za první kvartál

Pavel Sobíšek

ekonom
HDP za první kvartál byl potvrzen beze změn proti bleskovému odhadu, tedy na 1.3% mezikvartálně a 2.9% meziročně.

HDP za první kvartál


Kvantový skok v tempu HDP z meziročních méně než 2% do blízkosti 3% byl dnešními čísly potvrzen. Jak se ukázalo, stojí za ním zejména zlepšení externí poptávky, které dodalo šťávu dříve sotva rostoucímu českému exportu.

K určitým pozitivním změnám ovšem došlo i v oblasti tuzemských investic. Dynamika se vrátila do investic do strojního vybavení a stavební investice aspoň zmírnily dřívější pokles. U stavebních investic začne počínaje letošním druhým kvartálem působit pozitivní bazický efekt, který nejspíš tuto složku překlopí do meziročního plusu. Spotřebitelé zůstali při neměnné chuti a jejich výdaje přispěly k růstu ekonomiky rovněž solidně.

Celkově získala česká ekonomika setrvačnost, která je dobrým základem pro slušný celoroční výsledek. Potvrzujeme výhled na růst letošního HDP o 3.0% za předpokladu, že v globální ekonomice nedojde k náhlému ochlazení. Pro příští rok nicméně existuje větší riziko, že česká ekonomika kvůli externímu prostředí mírně zpomalí.
 
Pavel Sobíšek

Profil autora  Všechny články autora

Slibný začátek roku pro stavebnictví

Pavel Sobíšek 

18.březen 2018
Stavebnictví zaznamenalo v lednu slibný rozjezd. Leden na jednu stranu nebývá pro stavebnictví měsícem, směrodatným pro celoroční vývoj.

Reálný růst mezd byl loni nejvyšší za 14 let

Pavel Sobíšek 

12.březen 2018
Dynamika mezd v posledním kvartálu loňského roku po přechodné pauze opět zrychlila. Meziroční přírůstek o 8.0% byl nejvyšší od prvního čtvrtletí 2008.

Státní rozpočet udržel v únoru lednovou výši přebytku

Pavel Sobíšek 

2.březen 2018
Saldo státního rozpočtu se v únoru udrželo v plusu, jehož výše je dominantně určena přílivem EU fondů. Těch přitekla za dva měsíce roku polovina celoroční očekávané skutečnosti.