Svátek má: Běla

Komentáře

Jak to vidím já

HDP za první kvartál

Pavel Sobíšek

ekonom
HDP za první kvartál byl potvrzen beze změn proti bleskovému odhadu, tedy na 1.3% mezikvartálně a 2.9% meziročně.

HDP za první kvartál


Kvantový skok v tempu HDP z meziročních méně než 2% do blízkosti 3% byl dnešními čísly potvrzen. Jak se ukázalo, stojí za ním zejména zlepšení externí poptávky, které dodalo šťávu dříve sotva rostoucímu českému exportu.

K určitým pozitivním změnám ovšem došlo i v oblasti tuzemských investic. Dynamika se vrátila do investic do strojního vybavení a stavební investice aspoň zmírnily dřívější pokles. U stavebních investic začne počínaje letošním druhým kvartálem působit pozitivní bazický efekt, který nejspíš tuto složku překlopí do meziročního plusu. Spotřebitelé zůstali při neměnné chuti a jejich výdaje přispěly k růstu ekonomiky rovněž solidně.

Celkově získala česká ekonomika setrvačnost, která je dobrým základem pro slušný celoroční výsledek. Potvrzujeme výhled na růst letošního HDP o 3.0% za předpokladu, že v globální ekonomice nedojde k náhlému ochlazení. Pro příští rok nicméně existuje větší riziko, že česká ekonomika kvůli externímu prostředí mírně zpomalí.
 
Pavel Sobíšek

Profil autora  Všechny články autora

Inflace ustoupila ze svého pětiletého maxima

Pavel Sobíšek 

12.prosinec 2017
Meziroční inflace v listopadu ustoupila ze svého pětiletého maxima, když vypadlo z její báze razantní zvýšení cen potravin z loňského listopadu.

Podíl nezaměstnaných byl v listopadu na rekordně nízkých 3.5%

Pavel Sobíšek 

9.prosinec 2017
Listopad bývá na trhu práce měsícem protichůdných tendencí, kdy kondice ekonomiky zpravidla rozhoduje o tom, zda se nezaměstnanost meziměsíčně zvýší nebo sníží.

Listopadový schodek neznamená systematický obrat v hospodaření státu

Pavel Sobíšek 

3.prosinec 2017
Saldo státního rozpočtu během listopadu překvapivě sklouzlo do deficitu.