Svátek má: Kamila

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

I ve virtuální realitě se prolévá krev

Jaký to má dopad na skutečný život? Současná mladá generace je čím dál víc spojena s moderní technologií. I běžná komunikace často probíhá prostřednictvím sociálních sítí, mobilních telefonů, zkrátka virtuálně.

Vytrácí se ochota osobního kontaktu. Vznikají online přátelství a spolky, které však s realitou nemají nic společného. Jaký vliv má virtuální realita na reálný život? Rozhodně ne dobrý.

Každé malé dítě si určitě hrálo s auty, tanky, hry na vojáky byly a stále jsou velmi oblíbené. Avšak zdánlivě nevinná hra na válku se v dalších letech může na vývoji dítěte nepěkně podepsat. V každé takové hře platí, že když se řekne konec, všichni mrtví vstanou a fungují dál. Vědí děti, že tak to v reálném životě nechodí? Že nemáme více životů na zkoušku?

A moderní doba to se stále propracovanějšími PC hrami dohání do ještě většího extrému. Tzv. augmentovaná realita je naprostý fenomén. Kulisy reálného prostředí v takové „střílečce“ ještě více umocňují představy, že to, co probíhá na obrazovce, se děje i ve skutečnosti. Co to znamená? Že si za určitý počet bodů můžu koupit nový život. Že čím více protivníků postřílím, tím lépe. Že když mi nestačí pistole s omezeným počtem nábojů (to je přece nuda), můžu si ve virtuálním obchodu koupit třeba bazuku nebo kulomet s nekonečnými palebnými možnostmi.

Co si budeme povídat, PC hry hraje obrovská spousta lidí, zejména mladých. Protože je to in, je to cool. A kdyby nehráli, byli by okamžitě vyřazeni z kolektivu. Jaké hodnoty si však taková mládež může vzít do života? Když bude opravdu potřeba bránit zemi proti nepřátelům, uvědomují si tito mladí, že více než jeden život nemají? Že zabíjení není zábava a že pálit do živého člověka není tak snadné, jak to bez mrknutí oka vypadá v počítači?

Virtuální život může lehce zdeformovat lidské myšlení a rozpoznání reality. Každý totiž musí být zodpovědný za své chování. Ve hře platí, že je potřeba vyhrát za každou cenu. Přenést si toto rčení do života v totožné podobě ale může mít fatální následky. Jak takovou mládež přesvědčit, že opravdu nežijeme ve světě, kde je vše dovoleno, ale je potřeba se řídit pravidly? Velmi těžko. Tím spíše, že se řada mladých a nezletilých oficiálně živí například live komentováním her, jejichž přenos probíhá do celého světa, napojený na miliony dalších online uživatelů.

V současné době se rozvinula debata o branné výchově mládeže a úloze sportu při rozvoji fyzické zdatnosti a technické zručnosti. Ještě nedávno nikdo z nás tuto potřebu nevnímal, ale s přihlédnutím k současné nejednoduché společensko-politické situaci v dnešním globalizovaném a zároveň v mnoha směrech nepřátelsky naladěném světě se rozumní lidé začínají k této významné společenské úloze sportu vracet. Je otázkou, zda si to včas uvědomí i ti, kteří jsou zodpovědní za náš stát a budou to podporovat.

Virtuální život je daleko vzdálený od reality. Důležitá je i mravní výchova. Doufejme, že kdyby opravdu došlo na válečný konflikt, bude tu dost lidí, kteří naši zemi ubrání. Ovšem bez PC myši či joysticku v ruce.

Zdeněk Ertl

Není nad pozitivní zprávy a dobré nápady

Není nad pozitivní zprávy a dobré nápady

Zdeněk Ertl 

10. května 2023
Jedním z charakteristických rysů současnosti je, řečeno sportovní terminologií, výrazná převaha špatných, negativních, smutných či katastrofických zpráv nad těmi dobrými, pozitivními, veselými či inspirujícími.

Nový fenomén esporty

Nový fenomén esporty

Zdeněk Ertl 

3. května 2023
Již téměř 14 miliard let se v celém vesmíru i na naší planetě všechno kolem nás neustále mění.

Také sport se vyvíjí podle potřeb společnosti

Také sport se vyvíjí podle potřeb společnosti

Zdeněk Ertl 

24. dubna 2023
Sport byl, je a vždycky bude významným společenským fenoménem. Jeho vývoj nelze oddělit od vývoje člověka a lidského společenství.

Jak je to s energií a prospěšností energetických nápojů pro děti?

Jak je to s energií a prospěšností energetických nápojů pro děti?

Zdeněk Ertl 

21. dubna 2023
V nedávné době jsem v našem mediálním prostoru zaznamenal diskuzi o kratomu (rozemleté listy rostliny Mitragyna speciosa) jehož užívání je ve velké části světa nelegální a zakázané (jihovýchodní Asie, Austrálie, Nový Zéland, Polsko…),

Proč se nestaráme o pitný režim našich dětí?

Proč se nestaráme o pitný režim našich dětí?

Zdeněk Ertl 

18. dubna 2023
Nedávno jsme se s kamarádem Václavem v televizi dívali na zajímavé tenisové utkání mužů.

Časy se mění…

Časy se mění…

Zdeněk Ertl 

21. března 2023
Dlouhodobě a pozitivně posedlý snahou vrátit do života našich dětí více přirozeného pohybu si průběžně vyhledávám různá související data.

Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
50%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
25%