Svátek má: Jana

Komentáře

Jak to vidím já

Inflace ustoupila ze svého pětiletého maxima

Pavel Sobíšek

ekonom
Meziroční inflace v listopadu ustoupila ze svého pětiletého maxima, když vypadlo z její báze razantní zvýšení cen potravin z loňského listopadu.

Inflace ustoupila ze svého pětiletého maxima

Potraviny přitom i letos v listopadu zůstaly zdrojem růstu cenové hladiny, ale již mírnějšího. Prvenství v cenovém šplhu získaly vejce s meziročním přírůstkem 60%, které převzaly štafetu od másla, jehož ceny jsou již za kulminací. Kromě potravin zamířily v listopadu vzhůru již jen ceny pohonných hmot a alkoholu, zatímco všechny ostatní cenové skupiny zaznamenaly meziměsíčně stagnaci nebo mírný pokles. Pro řadu položek je listopadový pokles cen typický, ale jeho míra byla letos podprůměrná. Nelze tedy říct, že by za zmírněním celkové inflace stály nižší poptávkové tlaky.
 
Inflace se v úhrnu vyvíjí v souladu s očekáváním ČNB i analytiků. Prosinec pravděpodobně přinese další pokles meziročního čísla směrem k cílové hladině 2%. Z hlediska měnové politiky se zdá být současný cenový vývoj neutrální. Její zpřísňování je na místě, nevyžaduje ale urgentní kroky. Prosincové měnové jednání ČNB bude napínavé, změnu sazeb ale spíš nepřinese.
 
Pavel Sobíšek

Profil autora  Všechny články autora

Březen obchodníkům příliš nepřál, celý první kvartál byl ale silný

Pavel Sobíšek 

8.květen 2018
Maloobchodu, zvyklému za poslední roky na solidní přírůstky tržeb, březen příliš nepřál.

Stavebnictví v únoru šláplo na plyn

Pavel Sobíšek 

9.duben 2018
Výkony stavebnictví zaznamenaly v únoru solidní meziroční růst druhý měsíc v řadě.

Slibný začátek roku pro stavebnictví

Pavel Sobíšek 

18.březen 2018
Stavebnictví zaznamenalo v lednu slibný rozjezd. Leden na jednu stranu nebývá pro stavebnictví měsícem, směrodatným pro celoroční vývoj.