Svátek má: Leona

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Jakých bezpečnostních rizik se dnes nejvíc obáváme?

V posledním desetiletí soustavně upozorňuji na nedostatečné schopnosti našich občanů zvládat krizové situace, nabízím spolupráci a volám po systematické nápravě tohoto stavu.

Není proto překvapením, že se intenzivně zajímám o aktuální bezpečnostní problematiku. Spoluprací Sdružení sportovních svazů České republiky se střediskem analýz a empirických výzkumů SANEP s.r.o. vznikl na přelomu letošního března a dubna exkluzivní průzkum, jehož tématy byly bezpečnostní situace v ČR, reakce na krizové situace i některé otázky brannosti.

Dovolte mi, abych Vás se zajímavými faktickými výsledky tohoto průzkumu v několika stručných příspěvcích postupně seznámil.

Bezpečnostní rizika pro občany se v poslední době podle Vašeho názoru:

 
 
V současné situaci, kdy ozbrojené střety na Ukrajině jsou už dva měsíce hlavním zpravodajským tématem, asi není překvapením, že cca 82 % občanů je přesvědčeno o zvyšujících se bezpečnostních rizicích. Taková je, bohužel, skutečnost.

Zajímavý je následující graf, který mimo jiné dokumentuje, jak rychle se může v dnešním globálně propojeném světě měnit atmosféra a nálada ve společnosti. Jednotlivé odpovědi totiž můžeme také porovnat s průzkumem z roku 2017, kdy respondenti odpovídali na stejné otázky.

Čeho se v ČR z pohledu bezpečnosti nejvíce obáváte:


 
 
Zatímco v roce 2017 se energetické krize obávalo pouhých 1,4 % občanů, dnes je to téměř 37 %. Také zde je více než zřejmá souvislost s probíhajícím rusko – ukrajinským konfliktem a z něj plynoucích ekonomických opatření. Fakt, že pro více než třetinu našich dospělých občanů je potenciální energetická krize velkým ohrožením, by měli brát na vědomí také odpovědní reprezentanti a úředníci státu, kteří budou moct míru pravděpodobných změn v energetice řešit a také ovlivnit.

Pětina občanů se obává nárůstu uprchlíků, což kontrastuje nejen s velkou charitativní ochotou pomoci ukrajinským uprchlíkům, ale zároveň také se skutečností, že v roce 2017, tedy v období vrcholícího přílivu běženců z Afriky a Středního východu, se nárůstu uprchlíků obávalo „jen“ 11,4 % dotazovaných.

V roce 2017 válku na našem území nikdo nepřipouštěl, dnes se jí obává jedna desetina obyvatel. Je to málo, nebo hodně? Měli bychom se na válku připravovat, nebo neměli?

Oproti období před pěti lety se naopak snížila obava z teroristických útoků (v r. 2017 13,2 %) a z ohrožení kyberprostoru (v r. 2017 12,7 %).

Průzkumu společnosti SANEP na téma Bezpečnostní situace v ČR se aktivně účastnilo 3235 respondentů ve věku nad 18 let, metodologie (pohlaví, věkové skupiny, příjmové oblasti, vzdělání, velikosti místa bydliště) korespondovala s demografickým složením obyvatelstva České republiky, statistická odchylka zjištěných dat je ±1,5 %.

Zdeněk Ertl

Nadbytek cukru škodí nejvíc dětem… …řešení ale existují, jen musíme chtít!

Nadbytek cukru škodí nejvíc dětem… …řešení ale existují, jen musíme chtít!

Zdeněk Ertl 

11. března 2023
Cukr patří do skupiny sacharidů, které jsou společně s tuky a bílkovinami hlavními živinami pro lidské tělo.

Potvrzeno: Investice do pohybu jsou obrovským ekonomickým přínosem

Potvrzeno: Investice do pohybu jsou obrovským ekonomickým přínosem

Zdeněk Ertl 

27. února 2023
Pohybové aktivity, míra fyzického zatížení a její vývoj, pasivní a aktivní složka náplně volného času, formy a kvalita sportování apod., o všechno jsou oblasti, které mě dlouhodobě zajímají.

J. Kejval se znovu sám postřelil

J. Kejval se znovu sám postřelil

Zdeněk Ertl 

25. února 2023
Tento týden jsem si se zájmem přečetl stanovisko Výkonného výboru České unie sportu (VV ČUS).

Zdravé stravování dětí by mělo být samozřejmostí…, ale není

Zdravé stravování dětí by mělo být samozřejmostí…, ale není

Zdeněk Ertl 

1. února 2023
Sousloví zdravý životní styl je v posledních desetiletích velmi frekventované.

Rovnováha mezi pasivní a aktivní zábavou našich dětí se stává utopií

Rovnováha mezi pasivní a aktivní zábavou našich dětí se stává utopií

Zdeněk Ertl 

20. ledna 2023
V komentáři Dbáme doporučení WHO k pohybu? (10 1. 2023) jsme porovnávali, jestli je v životě našich dětí zastoupena fyzická aktivita v takové míře, jakou doporučuje Světová zdravotnická organizace.

Dbáme na doporučení WHO k pohybu?

Dbáme na doporučení WHO k pohybu?

Zdeněk Ertl 

10. ledna 2023
Veden dlouhodobým zájmem o význam a úlohu pohybových aktivit v životě současného člověka jsem si se zájmem pečlivě prostudoval doporučení WHO.

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
60%