Svátek má: Jonáš

Komentáře

Kdy padne Bachmut?

Česká mainstreamová média prostě nejsou schopna podávat objektivní informace o situaci na ukrajinských frontách. To je konstanta jejich práce.


Každému pozorovateli, který si zachoval zdravý úsudek, muselo být i ze zamlžovaných zpráv v českých médiích z bojišť východní Ukrajiny zřejmé, že ukrajinská armáda zažívá perné chvíle. A to zejména na západě Donbaské oblasti, u zřejmě klíčového města Bachmut. Toto město je důležité pro obě strany zřejmě pro svou polohu na západě Donbaské oblasti, když přes něj směřují dopravní spojení k dalším městům.

Česká média zatím nepřistoupila k defenzivní propagandě typu novin staré rakouské monarchie z roku 1914 : „Ukrajinu ovinuly černé mraky“. Ale v rámci výstavby vzdušných zámků píší a mluví čeští novináři často s velkou dávkou fantazie o jarní ukrajinské protiofenzivě vůči ruským vojskům. Kladu si otázku. Je to vůbec reálné? Má Ukrajina pro takovou ofenzivu dostatek mužů, výzbroje, munice a účinných zbraní?


Kromě toho i jednostranná česká média připouštějí, že Rusové neposlali na ukrajinské bojiště zdaleka všechny vojáky, které v týlu cvičí po mobilizaci na podzim minulého roku. Nechávají si zřejmě zálohy a připravují, podle všeho, hlavní úder. Teď u Bachmutu, pokud Ukrajinci neustoupí, může nastat jejich obklíčení a tedy "malý Stalingrad".

V českých médiích už se tak často nesetkáváme s tím, že jsou ruští generálové popisováni jako neschopní matláci a jejich vojáci jsou vykreslováni jako lidé bez odhodlání, špatně vyzbrojení a vybavení pro zimní období.Jsou to zřejmě stejné fantazie, jako jsme zažívali před rokem po prvních kolech hospodářských sankcí vůči Rusku. Tehdy se moderátoři zejména v ČT ptali svých nekritických hostů, kdy že se ruské hospodářství, ruská měna a vůbec Rusko zhroutí? Za týden, za měsíc? Zatím se nezhroutilo vůbec nic a tak zase jiní odborníci na Rusko píší o tom, že dopad sankcí bude jistě zdrcující, ale dlouhodobý. Ale za pět let už bude dávno po válce, jak všichni jistě doufáme...

Do hry vstoupila také Čína, jediná se Spojenými státy skutečně ekonomicky srovnatelná velmoc. Nabízí alternativu mírového řešení. Tahle alternativa není příliš vzdálená od Muskova plánu. E. Musk, jak známo, přišel se svým mírovým plánem už před řadou měsíců a je škoda, že byl tak briskně odmítnut.


Návrhy velmoci typu Číny se už odmítají hůře. Ono by se totiž mohlo stát, pokud budou oslyšeny čínské návrhy na zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu ze Západu, že začne dodávat potřebné zbraně také Rusku, aby vyrovnala jeho hendikapy v některých zbraňových systémech. A tak doufejme, že všichni aktéři konfliktu docházejí zvolna k názoru, že mír je lepší než válka. A že už někde probíhají diskrétní jednání mezi velmocemi, hlavně mezi Ruskem a Spojenými státy, které unikají záři reflektorů a přítomnosti televizních kamer a novinářů. Jen tak bude možné konflikt ukončit. A zastavit tak ztráty na životech a ohromné ztráty na majetku a infrastruktuře ukrajinských občanů i ukrajinského státu. Představa, že se Rusku podaří vnutit podmínky ve stylu jeho bezpodmínečné kapitulace je z říše sci-fi. A tak snad bude lepší začít opravdu seriózně jednat. To naštěstí není a nebude v gesci matláků z české vlády, kteří jsou tak ideologicky zaujatí, že by válčili třeba sto let. A je jim jedno, že během minulého a tohoto roku klesne životní úroveň českého obyvatelstva v průměru – podle mého odhadu – o pětinu až čtvrtinu.

Jiří Paroubek

Spojená levice a proč?

Spojená levice a proč?

Jiří Paroubek 

23. září 2023
Dnešní Lidové noviny se zmiňují o tom, že jsem stranou ČSSD předběžně navrhován na 21. místo společné kandidátky levicových stran do Evropského parlamentu.

Kolaps zdravotnictví a popletený strejda

Kolaps zdravotnictví a popletený strejda

Jiří Paroubek 

18. září 2023
Naše zdravotnictví se potýká s několika zásadními problémy, které dopadají na všechny pacienty. Ministr Válek, vystupující jako popletený strejda, si s tím ani náznakem neví rady.

Jak někteří novináři lízají šlehačku z pupíku

Jak někteří novináři lízají šlehačku z pupíku

Jiří Paroubek 

13. září 2023
Nechci své články bulvarizovat, ale v tomto případě vycházím z článku zcela bulvárního charakteru, zveřejněného na jinak seriózně se tvářícím Seznam Zprávy, novinářů Dolejšího a Stuchlíkové.

Skandální pokles reálných mezd v posledních dvou letech

Skandální pokles reálných mezd v posledních dvou letech

Jiří Paroubek 

6. září 2023
Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil informaci, která na první pohled nezní špatně. Průměrná mzda v Česku překročila 43 tisíc korun.

Negativní vizitka české vlády: pokračující pokles porodnosti

Negativní vizitka české vlády: pokračující pokles porodnosti

Jiří Paroubek 

23. srpna 2023
Pokles porodnosti se v Česku projevoval už v roce 2022, kdy došlo meziročně k jejímu snížení o 12 tisíc živě narozených dětí.

Voják i soudce jsou pilíře režimu

Voják i soudce jsou pilíře režimu

Jiří Paroubek 

13. srpna 2023
Debata je dnes vlastně o tom, zda Senátem již schválený prezidentův nominant Fremr odstoupí z nominace do Ústavního soudu (ÚS)...

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%