Svátek má: Kamila

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Kdy začneme více spoléhat sami na sebe?

Svět kolem nás je plný událostí a situací, které si většinová společnost tzv. západní kultury dlouho nemohla, nebo spíše nechtěla připouštět. Ale stalo se. A možná i právě proto, že jsme něco podobného nepředpokládali.

Nepřísluší mi odborně komentovat ani islámský stát, ani uprchlickou krizi, ani brexit, ani počínání různých státníků napříč všemi světadíly, ale mohu, a jako homo politicus vlastně musím, tyto všechny události hodnotit z jakéhosi „principu mravního“. Neodvažuji se říkat „vyššího principu mravního“, protože ten má oprávněně a navždy licencovaný Jan Drda.  

Příští americký prezident si například dovolil říct, že je třeba přehodnotit a napravit smluvní vztahy v rámci Severoatlantické aliance a nepodporovat černé pasažéry. A najednou jsou média plná vzrušených a horlivých komentářů o tom, co si to Donald Trump dovoluje, zda bude svět s ním bezpečný a jak si s tím poradí Česká republika.  Někteří naši nejvyšší představitelé jsou rozhořčeni tím, že si někdo dovolil připomenout závazek členských států NATO vydávat na obranu nejméně 2 % ročního HDP.

Najednou říkáme, že jsme se k tomu sice zavázali, ale nikdo nemá právo nás nazývat černými pasažéry, protože my jsme se přece chovali tak, jako někteří další a vlastně nebylo potřeba ty závazky až tak úplně dodržovat, my přece víme, co máme dělat, nikdo nám nemusí radit atd. My to teď tedy laskavě doženeme, ale nebudeme to dělat rychle, aby nám to náhodou neublížilo (a samozřejmě neodlákalo voliče). Najednou víme, že nestihneme nejen nabrat a vycvičit rekruty, udělat výběrová řízení na moderní vojenskou techniku atd., a proto se nikdo nesmí divit, že zvyšování výdajů na obranu budeme provádět jen „rozumně a postupně“. Ano, je pravda, že tento závazek nedodržují i některé další evropské státy, ale o to méně se pak můžeme divit vyjádřením D. Trumpa, když USA dávají do společné pokladny NATO výrazně více než musejí.

Vážně bylo správné nedodržovat dohody od samého počátku spolupráce? Jsem přesvědčen, že ne. NATO má být zárukou naší bezpečnosti. Souhlasím, sami se neubráníme. Ale když s někým uzavřu dohodu o spolupráci, a to o jakékoli, tak bych měl svoje závazky, které z dohody vyplývají a s kterými jsem při uzavírání dohody souhlasil, plnit. Když závazky neplním, těžko pak mohu někoho nebo něco kritizovat.


V souvislosti se současným děním je třeba si ale konečně odpovědět na otázku, zda máme stále jen spoléhat na podporu a pomoc v rámci spolupráce rozličných společenství, tedy na pomoc zvenčí, nebo se začít spoléhat více na sebe a nebýt při řešení budoucích krizí až tak moc závislí na někom jiném.

Svoje názory na tuto problematiku vyjadřuji a neměním již delší dobu. Nejsme velký stát, ale to ještě neznamená, že musíme být pasivní a jen trpně přijímat události, které přijdou. Je holou skutečností, že branná připravenost našich občanů se v průběhu posledních tří desetiletí výrazně snížila a je nezbytné ji v kontextu všech okolních událostí začít opět zvyšovat. To se může samozřejmě dít různými způsoby. Určitě je ale opodstatněné začít od mladé generace. Pro děti a mládež je nejpřirozenější a nejméně násilné získávat potřebné branné návyky prostřednictvím specifické sportovní činnosti. Ve Sdružení sportovních svazů České republiky jsme letos spustili projekt Mladý sportovec, sportem ke zvládání krizových situací a k bezpečnému přežití a jeho realizace nám už velmi brzy potvrdila původní domněnku, že děti speciální branně sportovní disciplíny a činnosti baví a když mají možnost si je „osahat“, tak je potom samy aktivně vyhledávají. A tím se, částečně i nevědomky, což je zejména u těch nejmenších velmi žádoucí, připravují na zvládání možných složitých situací, které je v dalším životě mohou potkat.  

Bude-li stát tuto branně sportovní přípravu podporovat, nemůže na tom prodělat ani v ideální době všeobjímajícího míru a bezpečí. Sebevědomý a samostatný člověk, který si poradí v běžných životních situacích a bude umět překonávat různé překážky, bude také méně než dnes vyžadovat podporu a pomoc od státu.  

Nelze si představovat, že bychom mohli zcela opomenout současné globalizované prostředí a měli se starat jen a jen o sebe. Naopak, spolupracovat musíme, ale měla by to být spolupráce svébytných a sebevědomých subjektů, které si dovedou pomoci samy, ale vědí, že když budou s rovnocennými partnery spolupracovat a plnit domluvené, bude to pro všechny zainteresované přínosnější.  

Při dnešních úvahách mám sice na mysli především velká společenství lidí, tedy státní celky, národy a různé společenské organizace, ale stejný princip platí i v těch nejmenších lidských skupinách. Odnepaměti se lidé museli vždy starat o bezpečí své a svých nejbližších a úspěšní byli většinou ti, kteří se o něj starali aktivně a nespoléhali na zázraky.

Starejme se o sebe, spolupracujme s druhými, respektujme jejich zájmy a neubližujme jim. Ale když začnou ubližovat oni nám, buďme připraveni se bránit, odolat a nakonec vyhrát.

Když na tomto místě už opakovaně vyzývám k nutnosti připravovat mladé lidi pro život pomocí sportovních a branně technických činností, uvedu ještě jednu drobnou paralelu právě ze sportovního prostředí. Ivan Lendl ani jeho současný svěřenec Andy Murray nepatřili k tenistům, kteří se narodili s největší dávkou talentu. Přesto se oba stali nejlepšími hráči na světě. Proč? Trénovali více a usilovněji než všichni ostatní a talentovanější. Nespoléhali se, že za ně bude vyhrávat někdo druhý, ale starali se především sami o sebe a jejich poctivou přípravou podpořené sebevědomí jim pomohlo překonat všechny překážky na cestě k absolutnímu vrcholu.    

A na závěr mi dovolte vyjádřit přesvědčení, že nikdo z nás si nepřeje, aby naši mladí občané museli jednou čelit jakémukoli nebezpečí, natož pak třeba válečnému konfliktu. Ale když taková situace nastane, měli by být připraveni. Je to v jejich zájmu i v zájmu jejich státu!

Zdeněk Ertl

Není nad pozitivní zprávy a dobré nápady

Není nad pozitivní zprávy a dobré nápady

Zdeněk Ertl 

10. května 2023
Jedním z charakteristických rysů současnosti je, řečeno sportovní terminologií, výrazná převaha špatných, negativních, smutných či katastrofických zpráv nad těmi dobrými, pozitivními, veselými či inspirujícími.

Nový fenomén esporty

Nový fenomén esporty

Zdeněk Ertl 

3. května 2023
Již téměř 14 miliard let se v celém vesmíru i na naší planetě všechno kolem nás neustále mění.

Také sport se vyvíjí podle potřeb společnosti

Také sport se vyvíjí podle potřeb společnosti

Zdeněk Ertl 

24. dubna 2023
Sport byl, je a vždycky bude významným společenským fenoménem. Jeho vývoj nelze oddělit od vývoje člověka a lidského společenství.

Jak je to s energií a prospěšností energetických nápojů pro děti?

Jak je to s energií a prospěšností energetických nápojů pro děti?

Zdeněk Ertl 

21. dubna 2023
V nedávné době jsem v našem mediálním prostoru zaznamenal diskuzi o kratomu (rozemleté listy rostliny Mitragyna speciosa) jehož užívání je ve velké části světa nelegální a zakázané (jihovýchodní Asie, Austrálie, Nový Zéland, Polsko…),

Proč se nestaráme o pitný režim našich dětí?

Proč se nestaráme o pitný režim našich dětí?

Zdeněk Ertl 

18. dubna 2023
Nedávno jsme se s kamarádem Václavem v televizi dívali na zajímavé tenisové utkání mužů.

Časy se mění…

Časy se mění…

Zdeněk Ertl 

21. března 2023
Dlouhodobě a pozitivně posedlý snahou vrátit do života našich dětí více přirozeného pohybu si průběžně vyhledávám různá související data.

Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
50%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
25%