Svátek má: Milan

Komentáře

Jak to vidím já

Konec koruny musejí schválit občané v referendu

Jan Zahradil

europoslanec a 1.místopředseda ODS
Podle premiéra v demisi Jiřího Rusnoka nemá Česko jinou možnost než přijmout euro. Rusnok to uvedl před odletem na bruselský summit. S tím ovšem nesouhlasí člen vedení ODS Jan Zahradil.

Konec koruny musejí schválit občané v referendu


O výměně koruny za euro musejí rozhodnout občané v referendu.

Přijetí eura samozřejmě alternativu má. Je to nepřijetí eura. Každopádně jde o nesmírně závažné rozhodnutí s dalekosáhlými důsledky, které musí projít referendem. Nyní bychom vstupovali do úplně jiné eurozóny, než jaká existovala v době před deseti lety. O tom ale nikdo jiný kromě nás nechce vést diskusi.

Jednorázové oslabení koruny zásahem ČNB není argumentem pro přijetí eura. Naši domácí euronadšenci neříkají celou pravdu. S korunou máme možnost poměrně hladce reagovat na výkyvy na trzích. S eurem nám v případě krize zbyde jediná možnost: drasticky škrtat ve státních výdajích, jak jsme to viděli například v Řecku, ale také v Pobaltí.

Bankovní unie je  především kosmetickou úpravou, která neřeší podstatu systémové krize eurozóny. Jde také o první krok k většímu propojení naprosto rozdílných ekonomik, které bude nutně znamenat, že sever Evropy začne platit dluhy jihu.

 Jan Zahradil

Profil autora  Všechny články autora

Rozpočet EU nemůže sloužit k trestání neposlušných států

Jan Zahradil 

6. května 2018
Evropská komise ve středu představila návrh unijního rozpočtu na příštích sedm let.

Pane Junckere, paní Merkelová, pane Macrone - proberte se!

Jan Zahradil 

7. března 2018
Drsný budíček pro Brusel, Berlín a Paříž přišel v pondělí z Itálie.

O přerozdělování migrantů radši za zavřenými dveřmi

Jan Zahradil 

18. listopadu 2017
Dalekosáhlé změny unijních pravidel pro žadatele o azyl se nemají dohadovat veřejně na plénu Evropského parlamentu, ale raději za zavřenými dveřmi, jen mezi několika zástupci z unijních institucí.