Svátek má: Alexandra

Komentáře

Jak to vidím já

Listopadový schodek neznamená systematický obrat v hospodaření státu

Pavel Sobíšek

ekonom
Saldo státního rozpočtu během listopadu překvapivě sklouzlo do deficitu.

Listopadový schodek neznamená systematický obrat v hospodaření státu


Za tímto vývojem rozhodně nestál obrat k horšímu na straně příjmů z daní a pojistného. Dynamika daňových příjmů se proti předchozím měsícům dokonce zvýšila, a to zejména díky silným výběrům DPH. Jedinou kategorií daní, kde výběr zaostává a asi i v celém roce zaostane za očekáváním, je daň z příjmu právnických osob. Nižší zálohy na podnikové zisky jsou zřejmě výsledkem vyššího objemu vyplacených mezd. Razantně se však proti říjnu zvýšily běžné výdaje státního rozpočtu. Největší zvýšení je vidět u transferů, souvisejících s platy ve školství. Jedná se o položku, jejíž celoroční rozpočet byl už na konci listopadu překročen. Kapitálové výdaje naproti tomu zůstaly nadále meziročně nižší, byť se jejich propad zmírnil.
 
Zhoršení salda státního rozpočtu vidíme jako výsledek jednorázové operace, nikoliv systematického obratu v hospodaření státu. Pokud výše uvedený transfer zahrnoval i prosincové platy, mohl by státní rozpočet skončit na konci roku plus minus kolem nuly.
 
Pavel Sobíšek


Profil autora  Všechny články autora

Slibný začátek roku pro stavebnictví

Pavel Sobíšek 

18.březen 2018
Stavebnictví zaznamenalo v lednu slibný rozjezd. Leden na jednu stranu nebývá pro stavebnictví měsícem, směrodatným pro celoroční vývoj.

Reálný růst mezd byl loni nejvyšší za 14 let

Pavel Sobíšek 

12.březen 2018
Dynamika mezd v posledním kvartálu loňského roku po přechodné pauze opět zrychlila. Meziroční přírůstek o 8.0% byl nejvyšší od prvního čtvrtletí 2008.

Státní rozpočet udržel v únoru lednovou výši přebytku

Pavel Sobíšek 

2.březen 2018
Saldo státního rozpočtu se v únoru udrželo v plusu, jehož výše je dominantně určena přílivem EU fondů. Těch přitekla za dva měsíce roku polovina celoroční očekávané skutečnosti.