Svátek má: Doubravka

Komentáře

Jak to vidím já

Macron, migrace a plyn

Jiří Valenta

poslanec PS PČR (KSČM)
Francouzský prezident Emmanuel Macron se velice rychle po svém zvolení vyprofiloval jedním z hlavních podporovatelů evropského superstátu, ke kterému bychom měli, alespoň podle něj, co nejrychleji dospět.

Macron, migrace a plyn

“Přirozeně” pod vedením Francie a Německa! Na suverenitu a svébytnost jiných členů EU se již v jeho úvahách nebere pražádný ohled. O tom naposledy přesvědčil na summitu EU, kde se na adresu středoevropských zemí vyjádřil opět velice kriticky.

Před novináři kritizoval “zrádný a cynický přístup” východoevropských politiků, kteří prý “Unii využívají pouze k čerpání peněz, aniž by respektovali její pravidla, a za to by prý měli  se svými zeměmi pykat”. Macronovy výrazové prostředky jsou však, a nejen v tomto ohledu, zcela nepřípadné a nevhodné, neboť ČR, ani další státy, nejsou podřízenými koloniemi Francie, anebo Německa, jsou stejně rovnoprávnými členy EU, jako tyto země. A jestli ony mají vlastní problémy s nezvládnutou migrací, neboť dlouhodobě a zcela nesprávně aplikují multikulturalistický přístup, dnes již obecně považovaný za dysfunkční, je to pouze a jen jejich věcí. Neregitroval jsem ani, že by v rámci EU nám také nějak pomáhaly s migrační vlnou vedenou na naše území z Ukrajiny či například Balkánu.

Macronův arogantní výrok je tedy nutno dešifrovat především jako kritiku dlouhodobých výhrad zemí V4 vůči povinnému přerozdělování migrantů. A nejvíce se v reakci na jeho totalitaristicky podbarvené výpady vymezilo Polsko, a to slovy státního tajemníka pro EU Konrada Szymanskyho, který oficiálně upozornil na nevhodnost takovýchto formulací. A není se co divit, protože právě Polsko a Slovensko dostaly v nedávné době dotaci ve výši 108 milionů Eur na propojení plynovodních systémů a Macron jim to není “nenápadně” připomněl. Poslušnost evropské centrále přece musí, alespoň v jeho pojetí, být trvale přítomna!

Loni zbudovaný terminál na zkapalněný plyn u polského města Świnoujście by měl být, do roku 2020, spojen se slovenskou sítí přípojkou 164 km dlouhou a měl by zajišťovat přenos až pěti miliard krychlových metrů plynu ročně.

Diverzifikace, tedy vyšší variabilita, dodavatelů plynu, a omezení závislosti na Rusku je jedním z dlouhodobých hospodářských cílů Polska. Jeho, tak nyní do jisté míry očekáváný “antiruský” postoj může země ještě v rámci EU navíc velice dobře zobchodovat s něčím, co se zmíněnou “plynovou strategií” na první pohled ani vzdáleně nesouvisí. A tím jsou eventuální ústupky ze strany Bruselu související s povinným přijímáním nelegálních migrantů. Polsko tak může “zabít dvě mouchy jednou ranou”!

Jiří Valenta

Profil autora  Všechny články autora

“Kdo seje vítr, sklízí bouři”

Jiří Valenta 

22.prosinec 2017
Na okřídlené rčení, jakoby na míru ušité některým pravicovým politikům ve sněmovně, jsem si nemohl nevzpomenout při opakované volbě předsedy Komise pro kontrolu Generální inspekce policejních sborů.

Demokratický blok je výsměchem občanům

Jiří Valenta 

20.listopad 2017
Člověk musí žasnout, čeho jsou někteří pravicoví politici, ve své nekonečné nadutosti a bezmezné touze po moci a “pozemské slávě”, schopni.

Prezidentská namlouvání a “činnorodost” našich médií

Jiří Valenta 

13.listopad 2017
Souboj o prestižní post “nejrovnějšího z rovných” se již u nás plně rozhořel. Obhájí Miloš Zeman, nebo Pražský hrad obsadí někdo jiný?