Svátek má: Alexandra

Komentáře

Jak to vidím já

Makroekonomická predikce Ministerstva financí

Pavel Sobíšek

ekonom
Ministerstvo financí zvýšilo výhled růstu české ekonomiky pro tento rok na 3.1% a pro rok 2018 na 2.9%.

Makroekonomická predikce Ministerstva financí

Revize ministerstva financí je v souladu s posledními úpravami výhledu soukromých institucí. Zlepšení výhledu pro letošek je ospravedlnitelné jak silnější zahraniční poptávkou, tak pozitivními trendy z české ekonomiky. Oproti konsensu na trhu kladou analytici MF ve struktuře růstu o něco větší důraz na investice, z čehož vyplývá mírně horší očekávání ohledně zahraničního obchodu.

Poněkud překvapivě ovšem vidí MF i letos přebytek veřejných financí. Ten při růstu mandatorních výdajů a platů ve veřejném sektoru zřejmě naznačuje pokračování propadu investiční aktivity vlády. Domácnosti podle MF zdaleka nevyužijí celý růst svých příjmů ke zvýšení spotřeby, ale nemalou část ušetří. Spotřební chování domácností má tedy šanci rozhodnout, zda nebude růst HDP ještě vyšší.

Zlepšení predikce přichází v době, kdy má největší potenciál vyvolat tlak na další rozdělování peněz při přípravě státního rozpočtu na příští rok. Je důležité, aby ministr financí tomuto tlaku nepodlehl, protože se zlepšení stavu české ekonomiky může ukázat jen jako krátkodobé.
 
Pavel Sobíšek

Profil autora  Všechny články autora

Slibný začátek roku pro stavebnictví

Pavel Sobíšek 

18.březen 2018
Stavebnictví zaznamenalo v lednu slibný rozjezd. Leden na jednu stranu nebývá pro stavebnictví měsícem, směrodatným pro celoroční vývoj.

Reálný růst mezd byl loni nejvyšší za 14 let

Pavel Sobíšek 

12.březen 2018
Dynamika mezd v posledním kvartálu loňského roku po přechodné pauze opět zrychlila. Meziroční přírůstek o 8.0% byl nejvyšší od prvního čtvrtletí 2008.

Státní rozpočet udržel v únoru lednovou výši přebytku

Pavel Sobíšek 

2.březen 2018
Saldo státního rozpočtu se v únoru udrželo v plusu, jehož výše je dominantně určena přílivem EU fondů. Těch přitekla za dva měsíce roku polovina celoroční očekávané skutečnosti.