Svátek má: Doubravka

Komentáře

Jak to vidím já

Makroekonomická predikce Ministerstva financí

Pavel Sobíšek

ekonom
Ministerstvo financí zvýšilo výhled růstu české ekonomiky pro tento rok na 3.1% a pro rok 2018 na 2.9%.

Makroekonomická predikce Ministerstva financí

Revize ministerstva financí je v souladu s posledními úpravami výhledu soukromých institucí. Zlepšení výhledu pro letošek je ospravedlnitelné jak silnější zahraniční poptávkou, tak pozitivními trendy z české ekonomiky. Oproti konsensu na trhu kladou analytici MF ve struktuře růstu o něco větší důraz na investice, z čehož vyplývá mírně horší očekávání ohledně zahraničního obchodu.

Poněkud překvapivě ovšem vidí MF i letos přebytek veřejných financí. Ten při růstu mandatorních výdajů a platů ve veřejném sektoru zřejmě naznačuje pokračování propadu investiční aktivity vlády. Domácnosti podle MF zdaleka nevyužijí celý růst svých příjmů ke zvýšení spotřeby, ale nemalou část ušetří. Spotřební chování domácností má tedy šanci rozhodnout, zda nebude růst HDP ještě vyšší.

Zlepšení predikce přichází v době, kdy má největší potenciál vyvolat tlak na další rozdělování peněz při přípravě státního rozpočtu na příští rok. Je důležité, aby ministr financí tomuto tlaku nepodlehl, protože se zlepšení stavu české ekonomiky může ukázat jen jako krátkodobé.
 
Pavel Sobíšek

Profil autora  Všechny články autora

Inflace ustoupila ze svého pětiletého maxima

Pavel Sobíšek 

12.prosinec 2017
Meziroční inflace v listopadu ustoupila ze svého pětiletého maxima, když vypadlo z její báze razantní zvýšení cen potravin z loňského listopadu.

Podíl nezaměstnaných byl v listopadu na rekordně nízkých 3.5%

Pavel Sobíšek 

9.prosinec 2017
Listopad bývá na trhu práce měsícem protichůdných tendencí, kdy kondice ekonomiky zpravidla rozhoduje o tom, zda se nezaměstnanost meziměsíčně zvýší nebo sníží.

Listopadový schodek neznamená systematický obrat v hospodaření státu

Pavel Sobíšek 

3.prosinec 2017
Saldo státního rozpočtu během listopadu překvapivě sklouzlo do deficitu.