Svátek má: Jaromír

Komentáře

Misomusové a inkvizitoři z pražské radnice

Většinu času teď trávím, po návratu z cesty po Francii, Itálii a Rakousku, ve svém venkovském domě mimo Prahu a jsem tam velmi spokojen


Když přijedu do Prahy, čeká mě jen chaos, který v jiném městě významu Prahu, není. Objíždíte ulice, které ještě v minulém týdnu byly otevřené. Na cestu Prahou by člověk potřeboval speciálního průvodce. Pokud chceme vjet do tunelů na Letné, čeká nás tam fronta aut, ve které vystojíte důlek. Přitom z druhého směru do tunelů žádná fronta není a tak stačí jen projet křižovatkou, otočit se do protisměru a jste rychle v tunelu.

Po chodnících v centru jezdí na koloběžkám "piloti" vysokou rychlostí, jako by se nechumelilo. Do toho sem tam nějaký cyklista, který vjede na chodník a také nešetří „tachometr“. Bylo by zajímavé vědět, kolik je za rok v Praze úrazů, způsobených neukázněnými cyklisty a koloběžkáři. A kolik z jezdců jsou zahraniční turisté.

Když jdete do metra nebo tramvaje, je běžné, že do vás někdo rycne s batohem na zádech. Nikoho ani nenapadne, že existuje nějaký přepravní řád MHD a že by bylo vhodné sejmout batoh ze zad a držet jej po dobu přepravy v metru či v tramvaji v ruce.

Prostě ve městě si dělá každý, co chce. Tak nepříjemný pocit z procházky po středu hlavního města jako nyní, jsem neměl vlastně nikdy ve svém dnes už dlouhém životě.

Páni pražští radní samozřejmě jezdí do „zaměstnání“ na pražské radnici osobními vozy, většinou s řidiči a tak pochopitelně tento mumraj na chodnících a v prostředcích MHD neznají. To jsou problémy jen plebsu. Alespoň takhle arogantně a nadutě k těmto věcem a lidem vládci Prahy přistupují.

V říjnu má v Praze v Obecním domě vystupovat jedna z předních světových sopranistek Anna Netrebko. Nevím, jestli Netrebko je Ruska nebo Ukrajinka, slyšel jsem obě verze. V současné době má daňový domicil a trvalé bydliště v Rakousku. Za svou původní vlast zřejmě považuje Rusko a tak je logické, že při některých událostech, např. při zahajování ZOH v Soči nemohla chybět a možná, že má nějakou fotografii společně s prezidentem Putinem.

Česká agentura, která koncert A. Netrebko v Praze organizuje, avizuje, že 80% vstupenek na její vystoupení je již prodáno. Kdo už by měl ve Smetanově síni pražského Obecního domu vystupovat, když ne pěvci či pěvkyně či hudební tělesa světového významu? A Netrebko světovou úroveň a věhlas má.

Podle dostupných informací uzavřel promotér vystoupení paní Netrebko smlouvu s vedením pražského Obecního domu. Šéf Obecního domu V. Ježek se již dříve veřejně vyjádřil vcelku správně, že žádnou překážku k uskutečnění koncertu světové umělkyně nevidí. Zato páni radní ano. A. Netrebko je prý na ukrajinském sankčním seznamu a tudíž pražská koalice je jednotná v názoru, že by v Obecním domě Netrebko neměla vystupovat. O názor pražské radniční koalice se opírá i radní Pospíšil, který si hraje konjunkturálně na velkého přítele umění, pokud ho to nestojí žádné politické body. Nyní má pocit, že musí zakročit a s koncertem A. Netrebko skoncovat.Samozřejmě, že si pražští radní berou, jak jinak, jako velký vzor Metropolitní operu v New Yorku, která skutečně znemožnila, pokud si dobře pamatuji v první fázi rusko-ukrajinské války, koncert A. Netrebko v newyorské opeře. A musela pak zacálovat za zmařenou smlouvu podle neoficiálních informací 200 tisíc dolarů. Nevím, jak je udělaná smlouva mezi promotérem a Naterebko a Obecním domem, ale obávám se, že to bude mít v Praze stejný průběh jako v New Yorku.

Je smutné, že pražským radním velí, co mají dělat, Ukrajinci, kteří ve svatém nadšení šoupli světovou umělkyni naprosto ostudně na jakýsi svůj proskripční seznam. Prostě jim pije krev a je Ruska.

Z mého hlediska není důležité, jestli je někdo Rus, Ukrajinec anebo Eskymák, ale je důležité, jestli něco umí. Pražští radní jsou neumětelé světového formátu. Naopak Netrebko je světově významná umělkyně. Tak, jak to asi dopadne? Buďto se najde v Praze jiný, stejně velký sál, s majitelem, který bude ochoten akci uspořádat anebo Obecní dům, respektive hl. m. Praha, zaplatí Netrebko slušné odškodné. To je realita

Jiří Paroubek

Kolaps zdravotnictví a popletený strejda

Kolaps zdravotnictví a popletený strejda

Jiří Paroubek 

18. září 2023
Naše zdravotnictví se potýká s několika zásadními problémy, které dopadají na všechny pacienty. Ministr Válek, vystupující jako popletený strejda, si s tím ani náznakem neví rady.

Jak někteří novináři lízají šlehačku z pupíku

Jak někteří novináři lízají šlehačku z pupíku

Jiří Paroubek 

13. září 2023
Nechci své články bulvarizovat, ale v tomto případě vycházím z článku zcela bulvárního charakteru, zveřejněného na jinak seriózně se tvářícím Seznam Zprávy, novinářů Dolejšího a Stuchlíkové.

Skandální pokles reálných mezd v posledních dvou letech

Skandální pokles reálných mezd v posledních dvou letech

Jiří Paroubek 

6. září 2023
Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil informaci, která na první pohled nezní špatně. Průměrná mzda v Česku překročila 43 tisíc korun.

Negativní vizitka české vlády: pokračující pokles porodnosti

Negativní vizitka české vlády: pokračující pokles porodnosti

Jiří Paroubek 

23. srpna 2023
Pokles porodnosti se v Česku projevoval už v roce 2022, kdy došlo meziročně k jejímu snížení o 12 tisíc živě narozených dětí.

Voják i soudce jsou pilíře režimu

Voják i soudce jsou pilíře režimu

Jiří Paroubek 

13. srpna 2023
Debata je dnes vlastně o tom, zda Senátem již schválený prezidentův nominant Fremr odstoupí z nominace do Ústavního soudu (ÚS)...

Hledání zrádců a nepřímých viníků neúspěšné protiofenzivy

Hledání zrádců a nepřímých viníků neúspěšné protiofenzivy

Jiří Paroubek 

11. srpna 2023
Situace na ukrajinském bojišti se nevyvíjí zrovna podle přání a představ Západu a stresovaných českých (pravicových) politických elit i médií.

Která televize má podle Vás nejvíce objektivní a vyvážené zpravodajství?