Svátek má: Oto

Komentáře

Jak to vidím já

Mzdová konkurenceschopnost přetrvává

Petr Dufek

ekonom
Ačkoliv pracovní náklady v ČR v důsledku napětí na trhu práce rostou, zůstávají devátými nejnižšími v rámci celé EU.

Mzdová konkurenceschopnost přetrvává

Podle zveřejněných údajů Eurostatu činily celkové hodinové pracovní náklady v ČR 11,3 EUR a jsou tak třetinové ve srovnání s Německem. K nárůstu však dopomohl nejenom tlak na růst mezd v důsledku nedostatku pracovníků, ale částečně přispělo i posílení koruny vůči euru po zrušení intervenčního systému ČNB.

Pokud bychom se nedívali na celkové náklady spojené s prací, ale jen na mzdy, dosahuje jejich průměrná úroveň 8,2 EUR, respektive 31 % mezd německých. Hodinová mzda českého pracovníka je o deset centů vyšší než slovenského a dvojnásobná ve srovnání s bulharským, který je mimochodem nejlevnějším zaměstnancem v rámci celé EU. Na druhé straně žebříčku jsou mzdy v Dánsku, které dosahují téměř 37 eur hrubého za hodinu.

Posledních devět let eurové hodinové mzdy rostou v průměru o 2,3 % ročně (v Německu o 2,2 % ročně) a neohrožují tak stávající konkurenceschopnost české ekonomiky. Zvlášť pokud vezmeme v úvahu, že mzdy v této době rostly téměř v celé EU s výjimkou Řecka a Kypru.

Od roku 2004, kdy ČR vstoupila do EU, se mzdová úroveň v ČR posunula vůči Německu o 11 procentních bodů z původních 20 % na loňských 31 %.

Petr Dufek

Profil autora  Všechny články autora

Eurozóna roste nejrychleji za posledních deset let

Petr Dufek 

1.únor 2018
Jak naznačil včera zveřejněný bleskový odhad HDP, výsledky eurozóny nejspíše opět překonaly již tak optimistickou prognózu ECB.

ECB chce zvolnit, ale směr rozhodně měnit nehodlá

Petr Dufek 

28.říjen 2017
ECB pojede dál, sice pomaleji, ale stále stejným směrem. Tak by se dalo shrnout tolik očekáváné zasedání nejvýznamnější evropské centrální banky.