Svátek má: Květa

Komentáře

Jak to vidím já

Naletíme na sliby?

Zdeněk Štefek

politik (KSČM)
Tak se nám politici kasají, jak po volbách bude s nimi opět lépe, jak většina občanů, což jsou lidé s podprůměrnými příjmy, bude mít více peněz, více možností, větší šance, více jistot a konečně i bezpečí.

Naletíme na sliby?

Vládní strany se dokonce předhánějí, kdo komu zvýší více mzdy. Zkrátka, volby se blíží, a když se ekonomice dočasně daří, tak se snad za pár tisíc navíc zapomene na to, že jsme stále levnou pracovní silou, kolonií, montovnou a odbytištěm, pro které je určeno zboží druhé kategorie.

Neměli bychom ale ani zapomínat, co jednotlivé strany skutečně v posledních letech dělaly, jaké dopady měla jejich rozhodnutí na náš život. A to i na úrovni nižší, třeba u krajů. Mnozí politici z krajů navíc kandidují i do Sněmovny. Můžete namítnout, že když mají plný úvazek v kraji a další třeba ve svém městě, třetí úvazek již nemohou vykonávat naplno a moc věcí zhoršit nestačí, ale odmávat škrt dle stranické linie zvládnou určitě, to mi věřte.

Ve Středočeském kraji se po dlouhých 8 letech pravice podařilo za podpory KSČM prosadit během dvou období řadu opatření, která pomohla důstojněji žít zejména lidem s podprůměrnými příjmy, seniorům, úplným i neúplným rodinám s dětmi. Propláceli jsme jako jediný kraj zdravotní poplatky u lékaře od roku 2009 až do jejich zrušení koncem roku 2014 a do konce minulého volebního období i dosud trvající poplatky na lékařské i zubní pohotovosti. Abychom rozšířili přístupnost vzdělání i chudším rodinám, propláceli jsme žákovské jízdné. Žákům, učňům a studentům sloužilo na pokrytí nákladů na dojíždění do školy. Další prostředky jsme vynakládali na učňovská stipendia a v programu jsme měli i další připravované úlevy, třeba jízdné pro seniory zdarma nebo slevové karty.

[BANNER]
Po krajských volbách však nová koalice složená z ANO, ODS, STAN a odpadlíků od TOP09 zmiňovaná opatření bez náhrady zrušila, a i v dalších krocích dala na vědomí, na čí straně stojí. Třeba ve zdravotnictví začala pod záminkou hledání úspor šetřit na nepravém místě, na porcích a kvalitě stravování, na čistících prostředcích, což má přímé dopady na personál i pacienty. Na ty bohaté ve zprivatizovaných zařízeních či v nadstandardních pokojích tedy určitě ne.

A na obdobné kroky se chystají i na celostátní úrovni. Jen si poslechněme diskuze, kde se brojí pro znovuzavedení poplatků, pro další platby ve zdravotnictví, když už se o něm bavíme. Jen si poslechněme diskuze o nutnosti dalších ekonomických opatření, které mají přesouvat zdroje a šance od chudnoucí menšiny k bohatnoucí menšině, od nového druhého důchodového pilíře přes odmítání daňové progrese až třeba po zrušení povinné péče o předškolní děti.

Podzimní volby zkrátka rozhodnou o mnohém. Víme, co vše je v sázce, i ze zkušeností z krajů a obcí. Že s líbivými hesly, vyladěným PíÁr a s hezkými tvářičkami můžeme ve skutečnosti přijít i o další řadu sociálních výdobytků, které prosadili dokonce už naši dědové. A můžeme přijít dokonce i o mír… Získejme tedy co nejvíce lidí pro naši stranu, pro KSČM.  

Zdeněk ŠtefekProfil autora  Všechny články autora

Tak se nám vrátí císařpán…

Zdeněk Štefek 

20. června 2017
„Tak se nám do Panteonu konečně vrátí náš císařpán František Josef,“ řekl by jistě Josef Švejk při čtení novodobé Národní politiky.

Podpora festivalů balancuje na ostří nože

Zdeněk Štefek 

27. listopadu 2016
Pro rok 2017 by se hudební a další festivaly měly dočkat Programu státní podpory festivalů profesionálního umění.

Bude se platit více za reprodukovanou hudbu?

Zdeněk Štefek 

29. září 2016
Ochranný svaz autorský (OSA) chystá na příští rok zvednout poplatky za užití chráněných děl prostřednictvím reprodukčních zařízení až o 50%.