Svátek má: Marek

Komentáře

Jak to vidím já

Nezaměstnanost

Pavel Sobíšek

ekonom
Podíl nezaměstnaných se na konci loňského roku zvýšil o tři desetiny procentního bodu na 5.2%. Posílám komentář k vývoji nezaměstnanosti:

Nezaměstnanost


Prosinec potvrdil dobrou kondici trhu práce, viditelnou již delší dobu. Zvýšení počtu nezaměstnaných před koncem roku je patrně výsledkem pouhého ukončování sezónních praví. Růst počtu lidí bez práce proti listopadu o méně než 20 tisíc byl k vidění naposledy před deseti lety a od začátku milllenia se vyskytl teprve třikrát. Počet volných pracovních míst se sice snížil, jak je obvyklé v prosinci, nenaznačil ale změnu situace na trhu práce. Víc než polovina okresů vykazuje podíl nezaměstnaných pod úrovní 5%.

Také celoroční vývoj nezaměstnanosti lze hodnotit kladně. Počet lidí bez práce se v průměru snížil o 70 tisíc, tedy jen mírně méně než v historicky nejúspěšnějším roce 2015. Vše nasvědčuje tomu, že se pozitivní trendy na trhu práce udrží i v prvních měsících letoška.

Mírný růst nezaměstnanosti bude pokračovat v souladu se sezónním vývojem do února, poté opět nastoupí její pokles. Možnosti dalších poklesů počtu nezaměstnaných ale bude brzdit nedostatek vhodných uchazečů o práci. I kdyby přetrvala vysoká poptávka po pracovní síle, klientů úřadů práce ubude letos jen polovina loňského snížení.

Pavel Sobíšek

Profil autora  Všechny články autora

Slibný začátek roku pro stavebnictví

Pavel Sobíšek 

18.březen 2018
Stavebnictví zaznamenalo v lednu slibný rozjezd. Leden na jednu stranu nebývá pro stavebnictví měsícem, směrodatným pro celoroční vývoj.

Reálný růst mezd byl loni nejvyšší za 14 let

Pavel Sobíšek 

12.březen 2018
Dynamika mezd v posledním kvartálu loňského roku po přechodné pauze opět zrychlila. Meziroční přírůstek o 8.0% byl nejvyšší od prvního čtvrtletí 2008.

Státní rozpočet udržel v únoru lednovou výši přebytku

Pavel Sobíšek 

2.březen 2018
Saldo státního rozpočtu se v únoru udrželo v plusu, jehož výše je dominantně určena přílivem EU fondů. Těch přitekla za dva měsíce roku polovina celoroční očekávané skutečnosti.