Svátek má: Slavomír

Komentáře

Jak to vidím já

Nezaměstnanost

Pavel Sobíšek

ekonom
Podíl nezaměstnaných se na konci loňského roku zvýšil o tři desetiny procentního bodu na 5.2%. Posílám komentář k vývoji nezaměstnanosti:

Nezaměstnanost


Prosinec potvrdil dobrou kondici trhu práce, viditelnou již delší dobu. Zvýšení počtu nezaměstnaných před koncem roku je patrně výsledkem pouhého ukončování sezónních praví. Růst počtu lidí bez práce proti listopadu o méně než 20 tisíc byl k vidění naposledy před deseti lety a od začátku milllenia se vyskytl teprve třikrát. Počet volných pracovních míst se sice snížil, jak je obvyklé v prosinci, nenaznačil ale změnu situace na trhu práce. Víc než polovina okresů vykazuje podíl nezaměstnaných pod úrovní 5%.

Také celoroční vývoj nezaměstnanosti lze hodnotit kladně. Počet lidí bez práce se v průměru snížil o 70 tisíc, tedy jen mírně méně než v historicky nejúspěšnějším roce 2015. Vše nasvědčuje tomu, že se pozitivní trendy na trhu práce udrží i v prvních měsících letoška.

Mírný růst nezaměstnanosti bude pokračovat v souladu se sezónním vývojem do února, poté opět nastoupí její pokles. Možnosti dalších poklesů počtu nezaměstnaných ale bude brzdit nedostatek vhodných uchazečů o práci. I kdyby přetrvala vysoká poptávka po pracovní síle, klientů úřadů práce ubude letos jen polovina loňského snížení.

Pavel Sobíšek

Profil autora  Všechny články autora

Inflace ustoupila ze svého pětiletého maxima

Pavel Sobíšek 

12.prosinec 2017
Meziroční inflace v listopadu ustoupila ze svého pětiletého maxima, když vypadlo z její báze razantní zvýšení cen potravin z loňského listopadu.

Podíl nezaměstnaných byl v listopadu na rekordně nízkých 3.5%

Pavel Sobíšek 

9.prosinec 2017
Listopad bývá na trhu práce měsícem protichůdných tendencí, kdy kondice ekonomiky zpravidla rozhoduje o tom, zda se nezaměstnanost meziměsíčně zvýší nebo sníží.

Listopadový schodek neznamená systematický obrat v hospodaření státu

Pavel Sobíšek 

3.prosinec 2017
Saldo státního rozpočtu během listopadu překvapivě sklouzlo do deficitu.