Svátek má: Kamila

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Nezapomněli jsme poděkovat?

Od televizní debaty, ve které si pan ministr financí Babiš a předseda ČOV Kejval vyměňovali především názory na způsob distribuce loterijních peněz pro český sport, uplynul v pondělí týden.


Během tohoto týdne se o zmíněné debatě čile hovořilo nejen ve sportovních kuloárech, ale také v médiích. Jednou z viditelných reakcí bylo i vydání Výzvy sportovců a přátel sportu k politikům České republiky.

Sportovci vyzývají k záchraně sportu a hned v úvodu výzvy predikují, že „peněz na sport je drasticky málo a bude hůř“. Ve výzvě se požaduje samostatná rozpočtová kapitola, případně samostatné ministerstvo sportu, což jsou požadavky, o kterých se už dlouho jedná a je třeba s nimi souhlasit.

Při pozorném čtení výzvy se však neubráníte pocitu, o co skutečně jde: „ a především zachování už třetím rokem skvěle fungujících tzv. loterijních odvodů na sportování mládeže je v tuto chvíli klíčové pro další nastavení systému výchovy sportovců“.

Babiš Kejvalovi: ČOV není český sport, úkolem ČOV jsou jen zájezdy sportovců na OH!

Jako by sportovci snad ani neslyšeli Andreje Babiše, jak v oné televizní debatě opakovaně prohlásil, že letos dostává sport podporu 4,3 mld. Kč (a to včetně tzv. loterijních odvodů) a on po dohodě s paní ministryní Valachovou garantuje, že příští rok dostane český sport celých 6 mld. Kč, které bude rozdělovat MŠMT. Je snad zvýšení podpory sportovního prostředí o 1,7 mld. korun signálem k tomu, že „bude hůř“? Nebo nejde ani tak o to, zda bude mít sport víc peněz, ale spíše o to, kdo je bude rozdělovat?

Proč jsem však vlastně dnešní řádky začal psát?

Od veřejného slibu pana ministra Babiše, že bude český sport příští rok o téměř třetinu prostředků bohatší, uplynul týden a já jsem nepříjemně překvapený tím, že zatím nejen signatáři zmíněné výzvy, ale vlastně nikdo za tento určitě pozitivní signál nepoděkoval, i když by se to jistě slušelo. Jestli jsme jen prostě zapomněli, můžeme to ještě napravit.

Já nemohu a ani nechci mluvit za celý český sport, ale za druhou největší sportovní organizaci u nás, která ve více než deseti tisících klubech sdružuje téměř 630 000 členů, říkám: paní ministryně a pane ministře,děkujeme Vám oběma za nalezenou shodu a věříme, že trend zvýšeného přílivu finančních prostředků do českého sportu bude pokračovat a Česká republika už proto brzy nebude v tomto směru hodnocena jako jedna z nejhorších v Evropě.

A na závěr ještě dvě poznámky ke způsobu rozdělování peněz pro sport. Státní správa plánuje, že prostředky pro sport budou v příštích obdobích rozdělovány z jednoho centra, zatím tedy z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Věřím, že při zachování transparentních pravidel má tento způsob jistě větší potenciál spravedlivěji uspokojit větší část českého sportovního prostředí, než současná praxe. Jsem například velmi rád, že podle nového vyhlášeného Programu VIII již dokázalo MŠMT v první etapě letos rozdělit více než 213 milionů Kč přímo sportovním klubům a tělovýchovným jednotám, tedy místům pro rozvoj sportu nejdůležitějším.  

Při vnímání současných často nekoncepčních diskuzí a šarvátek uvnitř sportovního prostředí jsem však přesvědčen o tom, že nejperspektivnější cestou k lepší organizaci českého sportu je vytvoření samostatného ministerstva.

Zdeněk Ertl

Není nad pozitivní zprávy a dobré nápady

Není nad pozitivní zprávy a dobré nápady

Zdeněk Ertl 

10. května 2023
Jedním z charakteristických rysů současnosti je, řečeno sportovní terminologií, výrazná převaha špatných, negativních, smutných či katastrofických zpráv nad těmi dobrými, pozitivními, veselými či inspirujícími.

Nový fenomén esporty

Nový fenomén esporty

Zdeněk Ertl 

3. května 2023
Již téměř 14 miliard let se v celém vesmíru i na naší planetě všechno kolem nás neustále mění.

Také sport se vyvíjí podle potřeb společnosti

Také sport se vyvíjí podle potřeb společnosti

Zdeněk Ertl 

24. dubna 2023
Sport byl, je a vždycky bude významným společenským fenoménem. Jeho vývoj nelze oddělit od vývoje člověka a lidského společenství.

Jak je to s energií a prospěšností energetických nápojů pro děti?

Jak je to s energií a prospěšností energetických nápojů pro děti?

Zdeněk Ertl 

21. dubna 2023
V nedávné době jsem v našem mediálním prostoru zaznamenal diskuzi o kratomu (rozemleté listy rostliny Mitragyna speciosa) jehož užívání je ve velké části světa nelegální a zakázané (jihovýchodní Asie, Austrálie, Nový Zéland, Polsko…),

Proč se nestaráme o pitný režim našich dětí?

Proč se nestaráme o pitný režim našich dětí?

Zdeněk Ertl 

18. dubna 2023
Nedávno jsme se s kamarádem Václavem v televizi dívali na zajímavé tenisové utkání mužů.

Časy se mění…

Časy se mění…

Zdeněk Ertl 

21. března 2023
Dlouhodobě a pozitivně posedlý snahou vrátit do života našich dětí více přirozeného pohybu si průběžně vyhledávám různá související data.

Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
50%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
25%