Svátek má: Vlastimil

Komentáře

Jak to vidím já

Obchod s Kanadou má zelenou, těžit z něj bude i Česko

Jan Zahradil

europoslanec a 1.místopředseda ODS
Obchodní smlouva mezi Evropskou unií a Kanadou, známá jako CETA, může vstoupit v platnost.

Obchod s Kanadou má zelenou, těžit z něj bude i Česko

Ve Štrasburku ji podpořilo 408 europoslanců, proti jich bylo 254. Čeští socialisté hlasovali, v rozporu se svým vlastním premiérem, proti dohodě.

„Je to skvělá zpráva, odstraňování obchodních bariér mezi Evropou a Severní Amerikou mělo nastat už dávno,“ komentoval výsledek hlasování šéf Aliance evropských konzervativců a reformistů Jan Zahradil. CETA podle něj okamžitě vygumuje 99 % celních bariér.

Schválení dohody přivítal i místopředseda ODS Evžen Tošenovský. „Otevřené dveře jsou pro naše firmy nesmírně důležité, a každé zjednodušení obchodu je zásadní zprávou pro český export. A nejlogičtější je samozřejmě spolupráce s Kanadou jako s naším tradičním zaoceánským spojencem,“ uvedl Tošenovský.

Důležitý z hlediska českých firem je kromě odbourání cel i konec netarifních překážek, jako je například dvojí testování výrobků a vzájemné neuznávání certifikátů. CETA také přinese uznávání kvalifikací nebo otevření kanadského trhu s veřejnými zakázkami, a to na federální i provinční úrovni. Podle dopadové studie mohou české firmy posílit vývoz do Kanady o dvacet procent.

Vyjednávání obchodní dohody s Kanadou se vleklo sedm let, přičemž v poslední fázi se je snažila zastavit hlavně aliance komunistů a socialistů, včetně těch českých. „Dohoda měla od začátku podporu Sobotkovy socialistické vlády, nicméně poslanci za ČSSD se ji snažili v Evropském parlamentu na poslední chvíli zablokovat. Dokonce i dnes hlasovali proti. Jestliže premiér Sobotka nedokáže v Evropě prosadit český zájem ani u svých vlastních europoslanců, je to hodně smutný obrázek současné vlády,“ dodává Jan Zahradil.

 

Profil autora  Všechny články autora

O přerozdělování migrantů radši za zavřenými dveřmi

Jan Zahradil 

18.listopad 2017
Dalekosáhlé změny unijních pravidel pro žadatele o azyl se nemají dohadovat veřejně na plénu Evropského parlamentu, ale raději za zavřenými dveřmi, jen mezi několika zástupci z unijních institucí.

Svoboda médií je v pořádku, oligarchu musíme porazit ve volbách

Jan Zahradil 

2.červen 2017
Téma svobody médií v České republice na půdu Evropského parlamentu nepatří.

Na rozdíl od vlády chce ODS pružnou Evropskou unii

Jan Zahradil 

25.březen 2017
V předvečer 60. výročí podpisu Římských smluv se otevírá jedinečná příležitost změnit směřování Evropské unie.