Svátek má: Alexandra

Komentáře

Jak to vidím já

Oblast elektronických komunikací - Achillova pata této vlády!

Jiří Valenta

poslanec PS PČR (KSČM)
Dlouhodobě velice potřebná novela zákona o elektronických komunikacích by se měla v těchto dnech konečně doprojednat na vládě.

Oblast elektronických komunikací - Achillova pata této vlády!

Exekutivní části zákonodárného procesu předcházela nedávná schůzka premiéra se zástupci sněmovních stran, na které se všichni zúčastnění dohodli na zrychleném procesu přijímání novely zákona v poslanecké sněmovně. Jedná se o to, aby se norma stihla projednat ještě do konce volebního období, přičemž lhůta sněmovního projednávání by tak měla být zkrácena z šedesáti na dvacet dnů a nový návrh zákona bude zařazen dokonce také jako první bod na dubnové schůzi dolní komory. Zpravodajem by se, tak jako při poslední sněmovní úpravě tohoto stěžejního zákona pro oblast elektronických komunikací, měla stát nejspíše moje osoba.

Premiér Sobotka, po odvolání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka osobně převzal agendu ministerstva a sám nyní bude dohlížet, jak se “elektrokomunikační zákon”, který by měl již konečně omezit doposud prakticky nedotknutelné panství telefonních operátorů, prosadí i ve finální fázi poslaneckého hlasování. Parlamentní volby se již blíží a tak se premiér snaží alespoň částečně “oživit mrtvolný stav” v ICT oblasti, který zde zůstal po exministru Mládkovi, a který také s největší pravděpodobností způsobil i jeho odvolání.

Ochrana spotřebitelů totiž hyne v aktuální právní úpravě “na úbytě”, a ani Mládkem navrhovaná novela zlepšení nepřinášela, ba právě naopak. Obsahovala mj. i návrh zákazu vyjednávání individuálních tarifů pro zákazníky a tak dle vyjádření Českého telekomunikačního úřadu (ČTU) zakonzervovávala již tak neúnosně vysoké tarifní ceny, s čímž lze jen souhlasit.

Upravený návrh, který nyní posuzovala legislativní rada vlády, by měl naopak konečně posílit nejen pravomoci ČTU, jako státního garanta, ale i práva jednotlivých spotřebitelů. O reálném snížení cen za telefonní služby bych ale do budoucna velice pochyboval. Toto spočívá ve výlučné gesci samotných operátorů. Cena je stanovována dle interní strategie telekomunikačního velkopodnikatele na trhu těchto specifických služeb a nebál bych se, v tomto ohledu, ani konstatovat, že zde cítím i přítomnost zapovězených kartelových dohod mezi hypotetickými konkurenty. A ti relevatní jsou zatím u nás bohužel jen tři, a svá panství si již “vykulíkovali” velice efektivně, ovšem výhodně jen pro ně samotné.  A vůbec je netrápí, že občané již dlouhodobě úpí pod tíhou neodůvodněně vysoko nastavených spotřebitelských cen.

Vláda má ale celkově v oblasti ICT průmyslu a eGovernmentu, chcete-li v oblasti informačních a komunikačních technologií a v elektronizaci  veřejné správy, vůči naší společnosti obrovský nesplacený dluh. Urychlené zavedení vysokorychlostního internetu, zmiňované dokonce v prioritách vládního prohlášení, je v nedohlednu, ve zmiňované elektronizaci veřejné správy, jejím efektivním využívání, nebo v podpoře internetové ekonomiky  bohužel stále zaujímáme jedno z posledních míst v EU. Vidět Českou republiku v poslední semičce unijních zemí  je opravdu nevídaně smutnou bilancí této vlády!
    
Jiří Valenta

Profil autora  Všechny články autora

“Včera jsem se vrátil z hradu..a?”

Jiří Valenta 

10.březen 2018
Byl jsem skutečně až “po okraj” pln dojmů. Již na Hradčanském náměstí očekávala nás zákonodárce a ostatní hosty již tradiční vítací jednotka rychle reaktivovaných demonstrantů.

“Únor 48” - téma mnoha výkladů

Jiří Valenta 

26.únor 2018
V těchto dnech rezonuje společností téma zlomových událostí, které se odehrály v době před sedmdesáti lety.

Poučí se sociální demokraté?

Jiří Valenta 

18.únor 2018
Zvolení delegáti nejstarší politické strany u nás, sociální demokracie, se v neděli sjeli do Hradce Králové, aby zde kolektivně řešili dopady katastrofálního výsledku ve sněmovních volbách v loňském roce.