Svátek má: Alexandra

Komentáře

Jak to vidím já

Podíl nezaměstnaných byl v listopadu na rekordně nízkých 3.5%

Pavel Sobíšek

ekonom
Listopad bývá na trhu práce měsícem protichůdných tendencí, kdy kondice ekonomiky zpravidla rozhoduje o tom, zda se nezaměstnanost meziměsíčně zvýší nebo sníží.

Podíl nezaměstnaných byl v listopadu na rekordně nízkých 3.5%

 Letošní vývoj svědčí o mimořádně silné kondici ekonomiky. Teprve potřetí za poslední dekádu letos v listopadu počet uchazečů o práci klesl. Podíl nezaměstnaných se tak ocitl na novém historickém minimu 3.5%. Zároveň přibylo téměř o 4000 volných pracovních míst, což je pro listopad velmi netypické. Listopadový přírůstek volných pracovních míst byl v minulosti zaznamenán jen jednou, a to v roce 2014 zhruba o tisícovku. Zároveň klesající počty propouštěných a nabíraných, což je znamením, že se firmy snaží své kmenové pracovníky všemi prostředky udržet. To bývá příznačné pro dobu nedostatku volné pracovní síly.
 
Známky přehřívání trhu práce se tedy v žádném případě nesnižují. V prosinci sice nepochybně dojde ke zvýšení podílu nezaměstnaných na odhadovaných 3.7%, to ale výhradně kvůli sezónním vlivům. Je přitom myslitelné, že se počet volných pozic dále zvýší. Od února opět nastoupí tendence snižování nezaměstnanosti. Stav ekonomiky rozhodne, zda podíl nezaměstnaných na jaře klesne pod dosavadní rekord.
 
Pavel Sobíšek

Profil autora  Všechny články autora

Slibný začátek roku pro stavebnictví

Pavel Sobíšek 

18.březen 2018
Stavebnictví zaznamenalo v lednu slibný rozjezd. Leden na jednu stranu nebývá pro stavebnictví měsícem, směrodatným pro celoroční vývoj.

Reálný růst mezd byl loni nejvyšší za 14 let

Pavel Sobíšek 

12.březen 2018
Dynamika mezd v posledním kvartálu loňského roku po přechodné pauze opět zrychlila. Meziroční přírůstek o 8.0% byl nejvyšší od prvního čtvrtletí 2008.

Státní rozpočet udržel v únoru lednovou výši přebytku

Pavel Sobíšek 

2.březen 2018
Saldo státního rozpočtu se v únoru udrželo v plusu, jehož výše je dominantně určena přílivem EU fondů. Těch přitekla za dva měsíce roku polovina celoroční očekávané skutečnosti.