Svátek má: Alexandra

Komentáře

Jak to vidím já

Podíl nezaměstnaných se v listopadu dále snížil

Pavel Sobíšek

ekonom
Hlad podnikové sféry po nových zaměstnancích trvá přes známky zpomalování české ekonomiky.


Podíl nezaměstnaných se v listopadu dále snížil


Počet nezaměstnaných klesl nejníž od prosince 2008 a jeho měsíční snížení o 3500 osob znamená nejlepší listopadový výsledek od roku 2007. Na druhou stranu lze z údajů vyčíst i signály, že má přehřívání pracovního trhu své limity.

Mezi ně patří menší pohyb pracovní síly mezi zaměstnavateli oproti loňskému listopadu a klesající počet volných pracovních míst proti letošnímu říjnu. Podíl volných pracovních míst na počtu nezaměstnaných se nicméně zastavil na 37%, což je nejvyšší číslo od roku 2008. Pro konec roku dosáhne podíl nezaměstnaných zřejmě 5.2%, sníží se tedy o celý procentní bod proti loňskému prosinci.

Přesto se zdá, že se pracovní trh ocitá na křižovatce. V závislosti na dalším vývoji ekonomiky a po odhlédnutím od obvyklých sezónních fluktuací může nezaměstnanost v příštím roce buďto velmi pomalu klesat, nebo rychleji stoupnout. 

Pavel Sobíšek

Profil autora  Všechny články autora

Slibný začátek roku pro stavebnictví

Pavel Sobíšek 

18.březen 2018
Stavebnictví zaznamenalo v lednu slibný rozjezd. Leden na jednu stranu nebývá pro stavebnictví měsícem, směrodatným pro celoroční vývoj.

Reálný růst mezd byl loni nejvyšší za 14 let

Pavel Sobíšek 

12.březen 2018
Dynamika mezd v posledním kvartálu loňského roku po přechodné pauze opět zrychlila. Meziroční přírůstek o 8.0% byl nejvyšší od prvního čtvrtletí 2008.

Státní rozpočet udržel v únoru lednovou výši přebytku

Pavel Sobíšek 

2.březen 2018
Saldo státního rozpočtu se v únoru udrželo v plusu, jehož výše je dominantně určena přílivem EU fondů. Těch přitekla za dva měsíce roku polovina celoroční očekávané skutečnosti.