Svátek má: Doubravka

Komentáře

Jak to vidím já

Podíl nezaměstnaných se v listopadu dále snížil

Pavel Sobíšek

ekonom
Hlad podnikové sféry po nových zaměstnancích trvá přes známky zpomalování české ekonomiky.


Podíl nezaměstnaných se v listopadu dále snížil


Počet nezaměstnaných klesl nejníž od prosince 2008 a jeho měsíční snížení o 3500 osob znamená nejlepší listopadový výsledek od roku 2007. Na druhou stranu lze z údajů vyčíst i signály, že má přehřívání pracovního trhu své limity.

Mezi ně patří menší pohyb pracovní síly mezi zaměstnavateli oproti loňskému listopadu a klesající počet volných pracovních míst proti letošnímu říjnu. Podíl volných pracovních míst na počtu nezaměstnaných se nicméně zastavil na 37%, což je nejvyšší číslo od roku 2008. Pro konec roku dosáhne podíl nezaměstnaných zřejmě 5.2%, sníží se tedy o celý procentní bod proti loňskému prosinci.

Přesto se zdá, že se pracovní trh ocitá na křižovatce. V závislosti na dalším vývoji ekonomiky a po odhlédnutím od obvyklých sezónních fluktuací může nezaměstnanost v příštím roce buďto velmi pomalu klesat, nebo rychleji stoupnout. 

Pavel Sobíšek

Profil autora  Všechny články autora

Inflace ustoupila ze svého pětiletého maxima

Pavel Sobíšek 

12.prosinec 2017
Meziroční inflace v listopadu ustoupila ze svého pětiletého maxima, když vypadlo z její báze razantní zvýšení cen potravin z loňského listopadu.

Podíl nezaměstnaných byl v listopadu na rekordně nízkých 3.5%

Pavel Sobíšek 

9.prosinec 2017
Listopad bývá na trhu práce měsícem protichůdných tendencí, kdy kondice ekonomiky zpravidla rozhoduje o tom, zda se nezaměstnanost meziměsíčně zvýší nebo sníží.

Listopadový schodek neznamená systematický obrat v hospodaření státu

Pavel Sobíšek 

3.prosinec 2017
Saldo státního rozpočtu během listopadu překvapivě sklouzlo do deficitu.