Svátek má: Jana

Komentáře

Jak to vidím já

Proč ta Valachová zase lže

Michal Kraus

ekonom a politik
Jsou lidé, pro které je lež naprosto standardním způsobem vyjadřování. Zdá se, že nejvíc jich je, bohužel, mezi politiky, a to bez rozdílu stranické příslušnosti.

Proč ta Valachová zase lže

Mnohdy trapné lži, nepravdy a výmluvy typu já nic, já muzikant, poté, když jsou přistiženi při něčem nedobrém, hloupém, neetickém či nemorálním, nemají zpravidla dlouhého trvání, protože se vždy najde svědek či svědci, kteří prolhaného politika usvědčí, že věci se mají poněkud jinak.

Hloupé, naivní a průhledné lhaní politického eléva Kateřiny Valachové pronásleduje její velmi krátkou politickou kariéru jako červená nit. Viníkem jsou její bezpochyby nezřízené politické ambice, které výrazně převyšují její schopnosti, znalosti, um a především lidské kvality.

Díky svému sebeprosazování stylem přes mrtvoly za sebou nechává poušť a spoušť, lidské oběti a ekonomické škody. A protože má fotografickou paměť, nelže proto, že by si nepamatovala své dřívější kroky, rozhodnutí a názory, lže záměrně.

Nejnovějším hitem její už téměř chronické lhavosti je její reakce na oznámení budoucího premiéra Andreje Babiše na záměr zřídit po slovenském vzoru vedle ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ještě vládního zmocněnce pro sport, který mu bude přímo podléhat.

Tedy záležitost, o které sociální demokraté dlouhá léta mluvili, leč v život neuvedli. A reakce Kateřiny Valachové je pro ni naprosto typická, když prohlásila: „ Podporovala jsem samostatného ministra pro sport nebo jinou formu posílení strategického řízení sportu. Samostatný vládní zmocněnec je možnost. Podpořila bych tento záměr.“

Paní, naštěstí exministryně tak trochu pozapomněla, že měla tento návrh na stole již před dvěma lety a že jej smetla ze stolu. Navíc vyjádřila svou nelibost nad tímto návrhem i u tehdejšího předsedy vlády Sobotky s tím, že by zřízení pozice vládního zmocněnce oslabilo její pozici ministryně zodpovídající mimo jiné za podporu sportu.

V roce 2015 totiž pracovní skupina složená ze zástupců tehdy koaličních stran, včetně např. tehdejšího předsedy podvýboru pro sport PSP ČR Jiřího Holečka nebo autora článku, navrhovala, aby součástí usnesení vlády ke Koncepci rozvoje sportu do roku 2025 byla i klauzule, kterou by vláda zřídila právě pozici vládního zmocněnce pro přípravu nového samostatného orgánu pro sport s účinností od nového volebního období, tedy od nynějška. A to včetně příslušné změny kompetenčního zákona.


[BANNER]
Nebýt negativního stanoviska tehdejší paní ministryně a dnešní poslankyně Valachové, měla by již právě vznikající vláda možnost samostatný orgán pro podporu rozvoje sportu zřídit. Takto budou práce na státním orgánu pro podporu sportu začínat s dvouletým zpožděním.

Snad ještě trapněji působí další lež „tety Kateřiny“, jak bývá Valachová ve sportovním hnutí nazývána (kdo četl Jirotkova Saturnina, jistě ví proč), když v souvislosti s informací o možném jmenování vládního zmocněnce pro sport prohlásila, že tuto informaci vítá, „ jako každý, kdo má na srdci transparentnost vynakládání veřejných prostředků“.

Nad arogancí, drzostí a neslýchaností tohoto jejího výroku už zůstává opravdu rozum stát. Za posledních 27 let se na MŠMT vystřídalo celkem 20 ministrů z celé řady politických stran, ale nikdo nenadělal ve financování sportu takový bordel, jaký stačila za necelé dva roky udělat Kateřina Valachová.

Absolutní netransparentnost přidělování dotací a nerespektování jejich rozdělování podle schválených a transparentních kritérií bylo nejen příčinou tzv. dotační kauzy, v níž jsou skutečnými viníky ministerští úředníci v čele s Valachovou a skutečnými obětmi sportovní funkcionáři, sportovní organizace, sportovní svazy, sportovní kluby, tělovýchovné jednoty a především samotní sportovci.

Netransparentní, nesystémové, nespravedlivé a selektivní přidělování dotací mimo schválené dotační programy a na základně mimořádných rozhodnutí, plných výjimek jen některým spolkům (např. ČOV) na úkor zbylého sportovního prostředí, bezdůvodné a nezákonné rušení již vyhlášených dotačních programů, kde původně transparentní rozdělování dotací nahradilo rozdělování bez systému, ladu a skladu a v neposlední řadě nedůvodné, nesmyslné a sport poškozující převádění finančních prostředků určených na podporu sportu do rozpočtu jiných úseků MŠMT, včetně nesmyslné a nepopulární inkluze v řádu miliard Kč, to je doslova a do písmene know how Kateřiny Valachové.

To jsou kroky, skutky a rozhodnutí bývalé ministryně Valachová, která dnes prohlašuje, že je člověkem, který má na srdci transparentnost vynakládání veřejných prostředků……

Protimluv z kategorie takových nesmyslů, jako kdyby například Čachtická paní tvrdila, že dbá o zdraví a štěstí mladinkých panen z jejího panství, v jejichž krvi se tak ráda koupala.

A tak se nabízí možná spíše řečnická otázka, otázka, kterou by si co nejdříve mělo začít klást vedení ČSSD: „ Kdo zastaví Kateřinu Valachovou?“.

                                                                                                           Michal Kraus


Profil autora  Všechny články autora

Děkujeme, přátelé, odcházíme

Michal Kraus 

10.únor 2018
(aneb příběh semilské okresní organizace ČSSD)

Plnou parou vstříc politické bezvýznamnosti

Michal Kraus 

5.únor 2018
Zcela neomylně a osudově nezvratně začíná zmatené počínání ČSSD a zejména jejich lídrů na politickém nebi připomínat nešťastný osud amerického raketoplánu Challenger pár vteřin po startu.

Kejvalovy lži vánoční

Michal Kraus 

29.prosinec 2017
Stalo se už v posledních letech jakýmsi koloritem, že když Jiří Kejval hovoří v médiích o financování Českého olympijského výboru ze státního rozpočtu, zpravidla neříká pravdu,...