Svátek má: Marek

Komentáře

Jak to vidím já

Reálné mzdy proti loňsku zpomalí svůj růst na odhadovaných 2.0%-2.5%

Pavel Sobíšek

ekonom
Průměrná mzda meziročně vzrostla ve čtvrtém kvartálu nominálně o 4.2% a po očištění o inflaci o 2.8%.

Reálné mzdy proti loňsku zpomalí svůj růst na odhadovaných 2.0%-2.5%

Celoroční růst mezd dosáhl nominálně rovněž 4.2%, po očištění o inflaci o 3.5%. Mzdový medián narostl v posledním kvartálu 2016 o 6.0%. Posílám komentář k těmto výsledkům:
 
Přes mírné zpomalení meziroční dynamiky ve čtvrtém kvartálu 2016 nadále platí, že mzdový růst v Česku postupně nabývá na síle. Loňský celoroční růst mezd byl nejvyšší od roku 2008, po očištění o inflaci dokonce nejvyšší od roku 2007. Akceleraci mezd koncem loňského roku zažili především úředníci a učitelé. Díky těmto skupinách došlo ke zvýšení předstihu růstu mezd v nepodnikatelské sféře před podnikatelskou.

Další charakteristikou vývoje je zavírání mzdových nůžek. To vyplývá jak z rychlejšího růstu mzdového mediánu proti průměrné mzdě, tak z rychlejšího růstu v odvětvích, kde je úroveň odměňování nižší. Z podnikatelských sektorů dostali nejvíc přidáno pracovníci v pohostinství a ubytování, kde se poměrně často uplatňuje minimální mzda. Nejpomaleji rostly naopak mzdy v informačních činnostech a finančním sektoru, pokud vyloučíme specifický sektor těžby, kde mzdy dokonce klesaly.

Mzdové nůžky se zavírají i regionálně, jelikož se v Praze přidávalo výrazně méně než v průměru ČR. Pro letošní rok počítáme s další akcelerací přírůstku mezd až k hranici 5%, a to díky trvající poptávce po pracovních silách a mizející nezaměstnanosti. Vyšší inflace ale ukrojí z mezd větší díl než loni, takže reálné mzdy proti loňsku zpomalí svůj růst na odhadovaných 2.0%-2.5%. Přesto zůstane dynamika odměňování natolik silná, že udrží spotřebitelskou důvěru blízko rekordních úrovní.
 
Pavel Sobíšek

Profil autora  Všechny články autora

Slibný začátek roku pro stavebnictví

Pavel Sobíšek 

18.březen 2018
Stavebnictví zaznamenalo v lednu slibný rozjezd. Leden na jednu stranu nebývá pro stavebnictví měsícem, směrodatným pro celoroční vývoj.

Reálný růst mezd byl loni nejvyšší za 14 let

Pavel Sobíšek 

12.březen 2018
Dynamika mezd v posledním kvartálu loňského roku po přechodné pauze opět zrychlila. Meziroční přírůstek o 8.0% byl nejvyšší od prvního čtvrtletí 2008.

Státní rozpočet udržel v únoru lednovou výši přebytku

Pavel Sobíšek 

2.březen 2018
Saldo státního rozpočtu se v únoru udrželo v plusu, jehož výše je dominantně určena přílivem EU fondů. Těch přitekla za dva měsíce roku polovina celoroční očekávané skutečnosti.