Svátek má: Slavomír

Komentáře

Jak to vidím já

Reálné mzdy proti loňsku zpomalí svůj růst na odhadovaných 2.0%-2.5%

Pavel Sobíšek

ekonom
Průměrná mzda meziročně vzrostla ve čtvrtém kvartálu nominálně o 4.2% a po očištění o inflaci o 2.8%.

Reálné mzdy proti loňsku zpomalí svůj růst na odhadovaných 2.0%-2.5%

Celoroční růst mezd dosáhl nominálně rovněž 4.2%, po očištění o inflaci o 3.5%. Mzdový medián narostl v posledním kvartálu 2016 o 6.0%. Posílám komentář k těmto výsledkům:
 
Přes mírné zpomalení meziroční dynamiky ve čtvrtém kvartálu 2016 nadále platí, že mzdový růst v Česku postupně nabývá na síle. Loňský celoroční růst mezd byl nejvyšší od roku 2008, po očištění o inflaci dokonce nejvyšší od roku 2007. Akceleraci mezd koncem loňského roku zažili především úředníci a učitelé. Díky těmto skupinách došlo ke zvýšení předstihu růstu mezd v nepodnikatelské sféře před podnikatelskou.

Další charakteristikou vývoje je zavírání mzdových nůžek. To vyplývá jak z rychlejšího růstu mzdového mediánu proti průměrné mzdě, tak z rychlejšího růstu v odvětvích, kde je úroveň odměňování nižší. Z podnikatelských sektorů dostali nejvíc přidáno pracovníci v pohostinství a ubytování, kde se poměrně často uplatňuje minimální mzda. Nejpomaleji rostly naopak mzdy v informačních činnostech a finančním sektoru, pokud vyloučíme specifický sektor těžby, kde mzdy dokonce klesaly.

Mzdové nůžky se zavírají i regionálně, jelikož se v Praze přidávalo výrazně méně než v průměru ČR. Pro letošní rok počítáme s další akcelerací přírůstku mezd až k hranici 5%, a to díky trvající poptávce po pracovních silách a mizející nezaměstnanosti. Vyšší inflace ale ukrojí z mezd větší díl než loni, takže reálné mzdy proti loňsku zpomalí svůj růst na odhadovaných 2.0%-2.5%. Přesto zůstane dynamika odměňování natolik silná, že udrží spotřebitelskou důvěru blízko rekordních úrovní.
 
Pavel Sobíšek

Profil autora  Všechny články autora

Inflace ustoupila ze svého pětiletého maxima

Pavel Sobíšek 

12.prosinec 2017
Meziroční inflace v listopadu ustoupila ze svého pětiletého maxima, když vypadlo z její báze razantní zvýšení cen potravin z loňského listopadu.

Podíl nezaměstnaných byl v listopadu na rekordně nízkých 3.5%

Pavel Sobíšek 

9.prosinec 2017
Listopad bývá na trhu práce měsícem protichůdných tendencí, kdy kondice ekonomiky zpravidla rozhoduje o tom, zda se nezaměstnanost meziměsíčně zvýší nebo sníží.

Listopadový schodek neznamená systematický obrat v hospodaření státu

Pavel Sobíšek 

3.prosinec 2017
Saldo státního rozpočtu během listopadu překvapivě sklouzlo do deficitu.