Svátek má: Vlastimil

Komentáře

Jak to vidím já

Reálný růst mezd byl loni nejvyšší za 14 let

Pavel Sobíšek

ekonom
Dynamika mezd v posledním kvartálu loňského roku po přechodné pauze opět zrychlila. Meziroční přírůstek o 8.0% byl nejvyšší od prvního čtvrtletí 2008.

Reálný růst mezd byl loni nejvyšší za 14 let

Za celý loňský rok tak průměrná mzda stoupla o 7.0%, což znamená, vzhledem k poměrně nízké inflaci, nejvyšší reálný přírůstek mezd v Česku za 14 let. Ve srovnání s předchozím kvartálem došlo ke zmírnění rozdílů ve mzdových přírůstcích mezi odvětvími a mezi regiony. Toto odpovídá situaci, kdy odvětví s nejkritičtějším nedostatkem pracovních sil nasadily laťku, jíž se ostatní musela chtě nechtě přizpůsobit. Vývoj tedy charakterizuje rozvíjející se mzdová spirála.
 
Pozoruhodným jevem je pokračující silný růst počtu zaměstnanců téměř ve všech odvětvích. Tento přírůstek meziročně zpomalil ve 4Q17 proti 3Q17 jen nepatrně z 2.0% na 1,9%. Vysvětlením je zřejmě tendence některých dřívějších živnostníků využít příhodné situace na trhu práce a zvolit jistotu stabilního příjmu v zaměstnaneckém poměru.
 
Mzdový medián přidal ve 4Q17 meziročně 8.9% a rostl tedy opět rychleji než průměrná mzda. V souladu s tímto údajem byl patrný rychlejší růst mezd v odvětvích s nižšími mzdami jako ubytování, stravování, pohostinství nebo administrativní a podpůrné činnosti. Zrychlení na dvojciferné hodnoty zaznamenala také odvětví veřejné správy a zdravotnictví, a to v důsledku politiky státu.
 
Silný růst mezd bude nepochybně pokračovat i v letošním roce. Již v prvním kvartálu nejspíš došlo k dalšímu zrychlení meziročního tempa nad 8% a celoročně budou přírůstky lámat nové rekordy. Podniky tedy budou tahat při mzdových vyjednáváních za kratší konec provazu a zaměstnanci se můžou těšit na zlepšování své životní úrovně.
 
Pavel Sobíšek

Profil autora  Všechny články autora

Státní rozpočet udržel v únoru lednovou výši přebytku

Pavel Sobíšek 

2.březen 2018
Saldo státního rozpočtu se v únoru udrželo v plusu, jehož výše je dominantně určena přílivem EU fondů. Těch přitekla za dva měsíce roku polovina celoroční očekávané skutečnosti.

HDP v roce 2017 byl z hlediska růstu druhý nejsilnější rok od krize

Pavel Sobíšek 

18.únor 2018
Bleskový odhad ČSÚ ukázal, že i v posledním loňském kvartálu si česká ekonomika udržela svou výbornou kondici.

Zvýšení nezaměstnanosti v lednu je jen přechodné

Pavel Sobíšek 

11.únor 2018
Leden podle očekávání nepřinesl na trhu práce žádný zásadní obrat.