Svátek má: Doubravka

Komentáře

Jak to vidím já

Státní rozpočet i v říjnu zůstává v přebytku

Pavel Sobíšek

ekonom
Státní rozpočet zůstal i na konci října v přebytku, a to ve výši 26.5 miliardy Kč. Po očištění o EU toky vykázal rozpočet přebytek 16.8 mld Kč.

Státní rozpočet i v říjnu zůstává v přebytku

Po uplynutí deseti měsíců letošního roku lze tvrdit, že skončí hospodaření vlády celoročně výrazně lepším výsledkem, než bylo plánovaných 60 miliard deficitu. Zda se ale udrží hospodaření v přebytku až do prosince, je nejisté – během posledních dvou měsíců roku obvykle dochází ke zhoršení bilance zhruba o 30 miliard.

Říjen nepřinesl do stavu státních financí proti předchozímu období zásadní změnu. Dále nicméně akcelerovaly příjmy z pojistného, což ukazuje na pokračování mzdové spirály. Průměrná mzda za třetí kvartál se nejspíš zvyšovala meziročním tempem nad 8%. Lepší výsledek hospodaření je kromě toho nadále podporován slabou investiční aktivitou státu, který za deset měsíců utratil méně než půlku celoročních investičních prostředků.

Výběr DPH se za poslední tři měsíce zvýšil o 4.5%, což je podstatné zpomalení proti první polovině roku. Zřejmě jsme se dostali do období, kdy přijatá daňová opatření působí již déle než rok, takže mizí jejich pozitivní dopad na meziroční růst daňových výběrů. Zároveň se zdá, že ekonomický růst ve třetím kvartálu meziročně zvolnil.
 
Pavel Sobíšek

Profil autora  Všechny články autora

Inflace ustoupila ze svého pětiletého maxima

Pavel Sobíšek 

12.prosinec 2017
Meziroční inflace v listopadu ustoupila ze svého pětiletého maxima, když vypadlo z její báze razantní zvýšení cen potravin z loňského listopadu.

Podíl nezaměstnaných byl v listopadu na rekordně nízkých 3.5%

Pavel Sobíšek 

9.prosinec 2017
Listopad bývá na trhu práce měsícem protichůdných tendencí, kdy kondice ekonomiky zpravidla rozhoduje o tom, zda se nezaměstnanost meziměsíčně zvýší nebo sníží.

Listopadový schodek neznamená systematický obrat v hospodaření státu

Pavel Sobíšek 

3.prosinec 2017
Saldo státního rozpočtu během listopadu překvapivě sklouzlo do deficitu.