Svátek má: Alexandra

Komentáře

Jak to vidím já

Státní rozpočet i v říjnu zůstává v přebytku

Pavel Sobíšek

ekonom
Státní rozpočet zůstal i na konci října v přebytku, a to ve výši 26.5 miliardy Kč. Po očištění o EU toky vykázal rozpočet přebytek 16.8 mld Kč.

Státní rozpočet i v říjnu zůstává v přebytku

Po uplynutí deseti měsíců letošního roku lze tvrdit, že skončí hospodaření vlády celoročně výrazně lepším výsledkem, než bylo plánovaných 60 miliard deficitu. Zda se ale udrží hospodaření v přebytku až do prosince, je nejisté – během posledních dvou měsíců roku obvykle dochází ke zhoršení bilance zhruba o 30 miliard.

Říjen nepřinesl do stavu státních financí proti předchozímu období zásadní změnu. Dále nicméně akcelerovaly příjmy z pojistného, což ukazuje na pokračování mzdové spirály. Průměrná mzda za třetí kvartál se nejspíš zvyšovala meziročním tempem nad 8%. Lepší výsledek hospodaření je kromě toho nadále podporován slabou investiční aktivitou státu, který za deset měsíců utratil méně než půlku celoročních investičních prostředků.

Výběr DPH se za poslední tři měsíce zvýšil o 4.5%, což je podstatné zpomalení proti první polovině roku. Zřejmě jsme se dostali do období, kdy přijatá daňová opatření působí již déle než rok, takže mizí jejich pozitivní dopad na meziroční růst daňových výběrů. Zároveň se zdá, že ekonomický růst ve třetím kvartálu meziročně zvolnil.
 
Pavel Sobíšek

Profil autora  Všechny články autora

Slibný začátek roku pro stavebnictví

Pavel Sobíšek 

18.březen 2018
Stavebnictví zaznamenalo v lednu slibný rozjezd. Leden na jednu stranu nebývá pro stavebnictví měsícem, směrodatným pro celoroční vývoj.

Reálný růst mezd byl loni nejvyšší za 14 let

Pavel Sobíšek 

12.březen 2018
Dynamika mezd v posledním kvartálu loňského roku po přechodné pauze opět zrychlila. Meziroční přírůstek o 8.0% byl nejvyšší od prvního čtvrtletí 2008.

Státní rozpočet udržel v únoru lednovou výši přebytku

Pavel Sobíšek 

2.březen 2018
Saldo státního rozpočtu se v únoru udrželo v plusu, jehož výše je dominantně určena přílivem EU fondů. Těch přitekla za dva měsíce roku polovina celoroční očekávané skutečnosti.