Svátek má: Milan

Komentáře

Jak to vidím já

Státní rozpočet udržel v únoru lednovou výši přebytku

Pavel Sobíšek

ekonom
Saldo státního rozpočtu se v únoru udrželo v plusu, jehož výše je dominantně určena přílivem EU fondů. Těch přitekla za dva měsíce roku polovina celoroční očekávané skutečnosti.

Státní rozpočet udržel v únoru lednovou výši přebytku

Na straně příjmů rozpočtu je kromě fondů patrný dvojciferný růst celostátních daňových výběrů a výběrů pojistného. Situace odpovídá současnému vrcholu ekonomického cyklu, který charakterizuje tendence domácností k razantnímu zvyšování spotřeby.

Také je zřejmé, že začátkem letoška dále akcelerovaly mzdy a rostou nyní meziročním tempem přes 8%. Ve výdajích vykazují značný růst platy veřejného sektoru a transfery do sociálních služeb a do školství, kapitálové výdaje naopak meziročně klesají. I když kapitálové výdaje nikdy nebývají v průběhu roku rovnoměrné, za první dva měsíce roku se podařilo utratit jen 3% rozpočtované částky, což je nebývale málo.
 
Únorový přebytek odpovídá situaci většiny předchozích let s výjimkou loňska, kdy se tok z EU výrazně ztenčil.  Ačkoliv jsou dva měsíce příliš krátkým obdobím pro hodnocení celoročních výhledů, rozpočet se pravděpodobně lehce udrží v předepsaných mezích tak dlouho, dokud ho bude podporovat silný růst ekonomiky.
 
Pavel Sobíšek

Profil autora  Všechny články autora

Reálný růst mezd byl nejvyšší od roku 2003

Pavel Sobíšek 

6. června 2018
Zaměstnancům v české ekonomice roste kupní síla nejrychleji od roku 2003.

Ekonomika je na začátku zpomalovací fáze

Pavel Sobíšek 

16. května 2018
Bleskový odhad určil české ekonomice v prvním čtvrtletí 2018 mezikvartální tempo 0.5% a meziroční 4.5%.

Březen obchodníkům příliš nepřál, celý první kvartál byl ale silný

Pavel Sobíšek 

8. května 2018
Maloobchodu, zvyklému za poslední roky na solidní přírůstky tržeb, březen příliš nepřál.