Svátek má: Běla

Komentáře

Jak to vidím já

Státní rozpočet

Pavel Sobíšek

ekonom
Státní rozpočet skončil v polovině roku s přebytkem 4.6 miliardy Kč. Po očištění o EU toky vykázal rozpočet schodek 13.2 mld Kč.

Státní rozpočet

Finance státu se podle všech dostupných ukazatelů nacházejí v dobrém stavu. Proti půlce loňského roku vybral letos stát více na daních o 26.2 miliardy a na sociálním pojistném o 16.5 miliardy korun. Největší příspěvek ke zlepšení státní kasy obstaral výběr DPH, který celostátně vzrostl za pololetí o 14% a za samotný druhý kvartál dokonce o 19%.

Za takovým zlepšením zřejmě musí stát jak lepší daňová disciplína, vynucená opatřeními státu, tak celkově vyšší dynamika růstu ekonomiky. Dynamika výběru sociálního pojistného měsíc po měsíci akceleruje, což naznačuje, že růst mezd nabírá na tempu. Průměrná mzda se ve druhém kvartálu patrně zvýšila skoro o 7%.

U výdajů rozpočtu nadále trvá meziroční propad investic, což saldo rozpočtu také zlepšuje, i když nežádoucím způsobem. V celoroční bilance se státní rozpočet asi nevyhne schodku. Ten ale může být vzhledem k situaci české ekonomiky citelně nižší proti plánovaným 60 mld Kč.
 
Pavel Sobíšek 

Profil autora  Všechny články autora

Inflace ustoupila ze svého pětiletého maxima

Pavel Sobíšek 

12.prosinec 2017
Meziroční inflace v listopadu ustoupila ze svého pětiletého maxima, když vypadlo z její báze razantní zvýšení cen potravin z loňského listopadu.

Podíl nezaměstnaných byl v listopadu na rekordně nízkých 3.5%

Pavel Sobíšek 

9.prosinec 2017
Listopad bývá na trhu práce měsícem protichůdných tendencí, kdy kondice ekonomiky zpravidla rozhoduje o tom, zda se nezaměstnanost meziměsíčně zvýší nebo sníží.

Listopadový schodek neznamená systematický obrat v hospodaření státu

Pavel Sobíšek 

3.prosinec 2017
Saldo státního rozpočtu během listopadu překvapivě sklouzlo do deficitu.