Svátek má: Marek

Komentáře

Jak to vidím já

Státní rozpočet

Pavel Sobíšek

ekonom
Státní rozpočet skončil v polovině roku s přebytkem 4.6 miliardy Kč. Po očištění o EU toky vykázal rozpočet schodek 13.2 mld Kč.

Státní rozpočet

Finance státu se podle všech dostupných ukazatelů nacházejí v dobrém stavu. Proti půlce loňského roku vybral letos stát více na daních o 26.2 miliardy a na sociálním pojistném o 16.5 miliardy korun. Největší příspěvek ke zlepšení státní kasy obstaral výběr DPH, který celostátně vzrostl za pololetí o 14% a za samotný druhý kvartál dokonce o 19%.

Za takovým zlepšením zřejmě musí stát jak lepší daňová disciplína, vynucená opatřeními státu, tak celkově vyšší dynamika růstu ekonomiky. Dynamika výběru sociálního pojistného měsíc po měsíci akceleruje, což naznačuje, že růst mezd nabírá na tempu. Průměrná mzda se ve druhém kvartálu patrně zvýšila skoro o 7%.

U výdajů rozpočtu nadále trvá meziroční propad investic, což saldo rozpočtu také zlepšuje, i když nežádoucím způsobem. V celoroční bilance se státní rozpočet asi nevyhne schodku. Ten ale může být vzhledem k situaci české ekonomiky citelně nižší proti plánovaným 60 mld Kč.
 
Pavel Sobíšek 

Profil autora  Všechny články autora

Slibný začátek roku pro stavebnictví

Pavel Sobíšek 

18.březen 2018
Stavebnictví zaznamenalo v lednu slibný rozjezd. Leden na jednu stranu nebývá pro stavebnictví měsícem, směrodatným pro celoroční vývoj.

Reálný růst mezd byl loni nejvyšší za 14 let

Pavel Sobíšek 

12.březen 2018
Dynamika mezd v posledním kvartálu loňského roku po přechodné pauze opět zrychlila. Meziroční přírůstek o 8.0% byl nejvyšší od prvního čtvrtletí 2008.

Státní rozpočet udržel v únoru lednovou výši přebytku

Pavel Sobíšek 

2.březen 2018
Saldo státního rozpočtu se v únoru udrželo v plusu, jehož výše je dominantně určena přílivem EU fondů. Těch přitekla za dva měsíce roku polovina celoroční očekávané skutečnosti.