Svátek má: Běla

Komentáře

Jak to vidím já

Stavební výroba meziročně roste

Pavel Sobíšek

ekonom
Stavebnictví se blýská na lepší časy, i když o plně rozvinutém boomu zatím nemůže být řeč.

Stavební výroba meziročně roste

Meziroční růst výroby se prodloužil na čtyři měsíce v řadě a tento poslední měsíc, červen, zaznamenal nejvyšší tempo od poloviny roku 2015. Přibývají také zakázky v objemovém vyjádření a zvyšuje se počet zahájených bytů.

Za celý druhý kvartál přidala stavební výroba meziročně skoro 6%, což znamená, že se stavebnictví v uvedeném období pravděpodobně stalo jedním z motorů ekonomiky s příspěvkem k meziročnímu růstu HDP kolem půl procenta.

Celý rozmach odvětví ale stojí jen na jedné noze – pozemním stavebnictví, zatímco inženýrské stavby pokračují v propadu. K obratu v nepříznivém trendu inženýrských staveb nicméně může dojít už v letních měsících, jak vyplývá z vývoje zakázek veřejného sektoru.

Solidní výkony v odvětví stavebnictví očekáváme po celý zbytek letošního roku a jeho celoroční přírůstek se přiblíží 5 procentům. Stavebnictví tak ztrácí pověst „popelky“ české ekonomiky.
 
Pavel Sobíšek

Profil autora  Všechny články autora

Inflace ustoupila ze svého pětiletého maxima

Pavel Sobíšek 

12.prosinec 2017
Meziroční inflace v listopadu ustoupila ze svého pětiletého maxima, když vypadlo z její báze razantní zvýšení cen potravin z loňského listopadu.

Podíl nezaměstnaných byl v listopadu na rekordně nízkých 3.5%

Pavel Sobíšek 

9.prosinec 2017
Listopad bývá na trhu práce měsícem protichůdných tendencí, kdy kondice ekonomiky zpravidla rozhoduje o tom, zda se nezaměstnanost meziměsíčně zvýší nebo sníží.

Listopadový schodek neznamená systematický obrat v hospodaření státu

Pavel Sobíšek 

3.prosinec 2017
Saldo státního rozpočtu během listopadu překvapivě sklouzlo do deficitu.