Svátek má: Marek

Komentáře

Jak to vidím já

Stavební výroba meziročně roste

Pavel Sobíšek

ekonom
Stavebnictví se blýská na lepší časy, i když o plně rozvinutém boomu zatím nemůže být řeč.

Stavební výroba meziročně roste

Meziroční růst výroby se prodloužil na čtyři měsíce v řadě a tento poslední měsíc, červen, zaznamenal nejvyšší tempo od poloviny roku 2015. Přibývají také zakázky v objemovém vyjádření a zvyšuje se počet zahájených bytů.

Za celý druhý kvartál přidala stavební výroba meziročně skoro 6%, což znamená, že se stavebnictví v uvedeném období pravděpodobně stalo jedním z motorů ekonomiky s příspěvkem k meziročnímu růstu HDP kolem půl procenta.

Celý rozmach odvětví ale stojí jen na jedné noze – pozemním stavebnictví, zatímco inženýrské stavby pokračují v propadu. K obratu v nepříznivém trendu inženýrských staveb nicméně může dojít už v letních měsících, jak vyplývá z vývoje zakázek veřejného sektoru.

Solidní výkony v odvětví stavebnictví očekáváme po celý zbytek letošního roku a jeho celoroční přírůstek se přiblíží 5 procentům. Stavebnictví tak ztrácí pověst „popelky“ české ekonomiky.
 
Pavel Sobíšek

Profil autora  Všechny články autora

Slibný začátek roku pro stavebnictví

Pavel Sobíšek 

18.březen 2018
Stavebnictví zaznamenalo v lednu slibný rozjezd. Leden na jednu stranu nebývá pro stavebnictví měsícem, směrodatným pro celoroční vývoj.

Reálný růst mezd byl loni nejvyšší za 14 let

Pavel Sobíšek 

12.březen 2018
Dynamika mezd v posledním kvartálu loňského roku po přechodné pauze opět zrychlila. Meziroční přírůstek o 8.0% byl nejvyšší od prvního čtvrtletí 2008.

Státní rozpočet udržel v únoru lednovou výši přebytku

Pavel Sobíšek 

2.březen 2018
Saldo státního rozpočtu se v únoru udrželo v plusu, jehož výše je dominantně určena přílivem EU fondů. Těch přitekla za dva měsíce roku polovina celoroční očekávané skutečnosti.