Svátek má: Jana

Komentáře

Jak to vidím já

Stavebnictví se v prosinci nevymanilo ze stagnace

Pavel Sobíšek

ekonom
Stavebnictví v prosinci propáslo šanci přestat být stagnujícím odvětvím. Jeho výkon meziročně propadl, a to nejen kvůli nižšímu počtu pracovních dní.

Stavebnictví se v prosinci nevymanilo ze stagnace

V meziročním propadu se ocitl jeho výkon i po sezónním očištění. Na vině je nadále zejména slabá aktivita v inženýrském stavebnictví, ovšem ani pozemní část sektoru nerostla tempem, které by ho výrazně odlišilo od stagnace. Po dvou silnějších měsících tedy padla naděje na výraznější obrat v oboru. Meziroční růst za celý čtvrtý kvartál dosáhl po očištění 2.1%, což je jen mírně lepší než v předchozím období. Příspěvek stavebnictví k celkovému růstu ekonomiky tak zůstal mizivý.
 
Letošní rok by přesto mohl být pro stavebnictví o něco lepší než loňský. Orientační hodnota stavebních povolení dosáhla v loňském posledním kvartálu meziročního růstu o 12.7%. Inženýrské stavebnictví z hlediska růstu zakázek dohnalo dříve dlouho dominující pozemní část. V pozemním stavebnictví vypadají stabilně zakázky na byty, zatímco u nebytových budov dochází k velkým výkyvům v zakázkách jednotlivých měsíců. Pro letošek věříme v růst stavební výroby v Česku o 4%.
 
Pavel Sobíšek


Profil autora  Všechny články autora

Březen obchodníkům příliš nepřál, celý první kvartál byl ale silný

Pavel Sobíšek 

8.květen 2018
Maloobchodu, zvyklému za poslední roky na solidní přírůstky tržeb, březen příliš nepřál.

Stavebnictví v únoru šláplo na plyn

Pavel Sobíšek 

9.duben 2018
Výkony stavebnictví zaznamenaly v únoru solidní meziroční růst druhý měsíc v řadě.

Slibný začátek roku pro stavebnictví

Pavel Sobíšek 

18.březen 2018
Stavebnictví zaznamenalo v lednu slibný rozjezd. Leden na jednu stranu nebývá pro stavebnictví měsícem, směrodatným pro celoroční vývoj.