Svátek má: Alexandra

Komentáře

Jak to vidím já

Stavebnictví v září upadlo do předčasné podzimní letargie

Pavel Sobíšek

ekonom
Stavební výroba upadla v září do předčasné podzimní letargie. Meziroční propad výkonů o 1.1% lze částečně svést na sezónní faktory, ovšem ani očištěný meziroční růst o 0.6% nebudí příliš optimismu.

Stavebnictví v září upadlo do předčasné podzimní letargie

Za celý třetí kvartál vykázalo odvětví meziroční změnu o +0.8%, kterou lze charakterizovat spíš jako stagnaci než růst. Při rozdělení na pozemní a inženýrské činnosti je patrné, že první jmenovaná skupina zpomaluje růst a druhé se nedaří vymanit z dlouhodobého propadu. Problém přitom již není podle všeho v nízkém objemu povolených staveb, ale v jejich neustále odkládaném zahajování.

Stavebnictví tedy bylo z pohledu HDP ve třetím kvartálu jednoznačnou brzdou české ekonomiky. Pro letošní poslední kvartál počítáme s určitým zrychlením stavebních výkonů, je ale otázkou, nakolik může odvětví dohnat na samém konci stavební sezóny dříve promarněné příležitosti. Snižujeme proto odhad celoročního růstu stavebnictví na 3-4%.
 
Pavel Sobíšek

Profil autora  Všechny články autora

Slibný začátek roku pro stavebnictví

Pavel Sobíšek 

18.březen 2018
Stavebnictví zaznamenalo v lednu slibný rozjezd. Leden na jednu stranu nebývá pro stavebnictví měsícem, směrodatným pro celoroční vývoj.

Reálný růst mezd byl loni nejvyšší za 14 let

Pavel Sobíšek 

12.březen 2018
Dynamika mezd v posledním kvartálu loňského roku po přechodné pauze opět zrychlila. Meziroční přírůstek o 8.0% byl nejvyšší od prvního čtvrtletí 2008.

Státní rozpočet udržel v únoru lednovou výši přebytku

Pavel Sobíšek 

2.březen 2018
Saldo státního rozpočtu se v únoru udrželo v plusu, jehož výše je dominantně určena přílivem EU fondů. Těch přitekla za dva měsíce roku polovina celoroční očekávané skutečnosti.