Svátek má: Doubravka

Komentáře

Jak to vidím já

Stavebnictví v září upadlo do předčasné podzimní letargie

Pavel Sobíšek

ekonom
Stavební výroba upadla v září do předčasné podzimní letargie. Meziroční propad výkonů o 1.1% lze částečně svést na sezónní faktory, ovšem ani očištěný meziroční růst o 0.6% nebudí příliš optimismu.

Stavebnictví v září upadlo do předčasné podzimní letargie

Za celý třetí kvartál vykázalo odvětví meziroční změnu o +0.8%, kterou lze charakterizovat spíš jako stagnaci než růst. Při rozdělení na pozemní a inženýrské činnosti je patrné, že první jmenovaná skupina zpomaluje růst a druhé se nedaří vymanit z dlouhodobého propadu. Problém přitom již není podle všeho v nízkém objemu povolených staveb, ale v jejich neustále odkládaném zahajování.

Stavebnictví tedy bylo z pohledu HDP ve třetím kvartálu jednoznačnou brzdou české ekonomiky. Pro letošní poslední kvartál počítáme s určitým zrychlením stavebních výkonů, je ale otázkou, nakolik může odvětví dohnat na samém konci stavební sezóny dříve promarněné příležitosti. Snižujeme proto odhad celoročního růstu stavebnictví na 3-4%.
 
Pavel Sobíšek

Profil autora  Všechny články autora

Inflace ustoupila ze svého pětiletého maxima

Pavel Sobíšek 

12.prosinec 2017
Meziroční inflace v listopadu ustoupila ze svého pětiletého maxima, když vypadlo z její báze razantní zvýšení cen potravin z loňského listopadu.

Podíl nezaměstnaných byl v listopadu na rekordně nízkých 3.5%

Pavel Sobíšek 

9.prosinec 2017
Listopad bývá na trhu práce měsícem protichůdných tendencí, kdy kondice ekonomiky zpravidla rozhoduje o tom, zda se nezaměstnanost meziměsíčně zvýší nebo sníží.

Listopadový schodek neznamená systematický obrat v hospodaření státu

Pavel Sobíšek 

3.prosinec 2017
Saldo státního rozpočtu během listopadu překvapivě sklouzlo do deficitu.