Svátek má: Norbert

Komentáře

Těžké Fialovy prohry

Vystrašeně a bezradně působil v pondělí premiér Fiala v živém vstupu pro hlavní večerní zprávy České televize.

Na otázky jaké dohody ohledně raketově rostoucích cen energií v rozhovorech s německým kancléřem Scholzem dosáhnul, vyhýbavě přiznal, že německá strana se k zastropování cen zatím staví negativně, přestože připouští, že „celoevropský přístup je nutný“. Naděje české vlády, které si se Scholzovou návštěvou spojovala, se tak rozplynuly.

Scholzova návštěva je ve výsledku Fialovým debaklem. Německo odmítlo „zaskočit“ za jeho tápající a zoufalou vládu, za tragicky neschopného ministra průmyslu Síkelu, jehož každé další mediální vystoupení pouze obnažuje prázdnotu vládních „návrhů“. Existuje-li ze včerejší zkušenosti nějaké poučení, pak je následující: nevěřme žádným slavnostně podepsaným česko-německým memorandům o „vzájemné pomoci v energetické nouzi“. My se musíme spolehnout sami na sebe, nehledat „celoevropská řešení“. Dělejme už konečně naše rozhodnutí pro naše lidi. Je na to ale česká politika připravena? Scholzova návštěva svědčí o opaku.

Německý kancléř Scholz však využil svoji návštěvu v Praze - a byl to evidentně jeho jediný cíl, se kterým přijel - k předestření německých představ o budoucnosti Evropy. Kromě dojímání se nad krásou české metropole, využil války na Ukrajině a nabídky členství v EU státům západního Balkánu, Ukrajině, Moldavsku a později i Gruzie k tomu, aby navrhnul postupný přechod k většinovému hlasování. Nejprve prý v otázkách, které mezi členy EU „nejsou sporné“, jako dodržování lidských práv a vlády práva, poté v zahraniční a bezpečnostní politice. Osového tématu projevu – omezení práva veta - si všímejme bedlivě. Je to klíč k mocenskému ovládnutí Evropy. Pokud k tomu dojde, a ono dojde, můžeme si o obhajobě našich nejzákladnějších zájmů už nechat pouze zdát.Každá předvolební kampaň musí mít emotivní, snad i trochu vyhrocený příběh. Ovšem ta letošní kampaň před komunálními a senátními volbami překračuje hranice dosud myslitelného. Republika je pokryta velkoplošnými billboardy s tváří Babiše s Putinem v pozadí hlásající, že Babiš snad uzavřel jakési osudové spojenectví s ruským prezidentem, že Babiš způsobil naši úplnou závislost na ruských energiích, že prostě agent agentovi dobře rozumí. Co má taková kampaň společného s komunálními volbami v českých městech a obcích, není jasné. A aby toho nebylo málo, na včerejším zahájení kampaně koalice Spolu prohlásil předseda ODS Fiala: „Máte možnost volit demokraty [rozuměj nás], nebo populisty a extrémisty“. Člověk se už musí štípat do tváře, v realitě dneška, že se mu to všechno nezdá. Je vůbec možné být tak mimo?

Ivo Strejček

Andrej Babiš snad nevinen, dobře pro českou politiku

Andrej Babiš snad nevinen, dobře pro českou politiku

Ivo Strejček 

11. ledna 2023
Zprávou dne, měsíce a posledních let od roku 2019 (tehdy nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil původní zastavení kauzy Čapí hnízdo jako „nezákonné a předčasné“) je výrok soudu (byť nepravomocný), že Andrej Babiš a jeho spolupracovnice Jana Nagyová jsou nevinní.

Třikrát (vlastně čtyřikrát) k Petru Fialovi

Třikrát (vlastně čtyřikrát) k Petru Fialovi

Ivo Strejček 

5. ledna 2023
V novoroční promluvě k českému národu premiér Fiala, mimo jiné, poděkoval občanům „za zodpovědnost, se kterou přistupujeme k nutnosti šetřit plynem a elektřinou.“

 Tři nevánoční glosy

 Tři nevánoční glosy

Ivo Strejček 

22. prosince 2022
Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení novelu školského zákona s cílem garantovat od roku 2024 učitelům průměrný plat ve výši nejméně 140 procent průměrné hrubé nominální mzdy za předminulý rok.

Balašovy zkázonosné úmysly

Balašovy zkázonosné úmysly

Ivo Strejček 

23. listopadu 2022
Henry Kissinger vydal zatím svoji poslední knihu, která se jmenuje „Vůdcovství“.

„Okupační stávka za klima“ (s podporou ministra školství) je nehoráznost

„Okupační stávka za klima“ (s podporou ministra školství) je nehoráznost

Ivo Strejček 

16. listopadu 2022
Stovky studentů českých vysokých škol včera zahájily „okupační stávku za klima“, referují dnešní české deníky.

Tři glosy (a jedna douška), které spolu zdánlivě nesouvisejí

Tři glosy (a jedna douška), které spolu zdánlivě nesouvisejí

Ivo Strejček 

2. listopadu 2022
S němým úžasem sleduji vládnutí Fialovy vlády České republice ze zahraničí.

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
55%