Svátek má: Květa

Komentáře

Jak to vidím já

Trestání zaměstnanců musí skončit

Jan Hamáček

předseda ČSSD
Poslanci ČSSD předložili novelu zákona, která ruší tzv. karenční dobu

Trestání zaměstnanců musí skončit

Sociální demokracie bude usilovat o zrušení opatření, kvůli kterému zaměstnanci nemoci buď přechází, nebo si na zotavenou vybírají dovolenou.

„Pro ČSSD je naprosto nepřijatelné, aby byli zaměstnanci ve 21. století trestáni za to, že onemocní. Pokud ostatní strany tvrdí, že jim jde o vyšší životní úroveň občanů ČR, měly by náš návrh na proplácení prvních tří dnů nemocenské podpořit. Jsme samozřejmě připraveni jednat jak s nimi, tak i s odbory a zaměstnavateli,“ řekl předseda ČSSD Jan Hamáček.

Návrh ČSSD počítá s tím, že by náhradu mzdy v prvních třech dnech nemoci propláceli zaměstnavatelé. Vzniklé náklady by jim byly kompenzovány snížením sazby nemocenského pojištění o 0,2 %. „Kompenzace vychází z jediného dojednaného kompromisu mezi zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů z roku 2016. Příjem státního rozpočtu by se tím snížil o zhruba 2,6 miliardy korun. Vzhledem k tomu, že jen za minulý rok je výběr nemocenského pojištění v přebytku 2,8 miliardy, to ale považujeme za přijatelné a zodpovědné řešení,“ dodává jedna z předkladatelek návrhu Kateřina Valachová.

Data ČSSZ a ČSÚ ukazují, že nemocnost se dostala zřejmě na nejnižší možnou úroveň už v roce 2012 a v posledních letech znovu roste. „V posledních letech sice klesl počet krátkodobých neschopenek, kdy si zaměstnanci raději vezmou volno nebo nemoc přecházejí, na druhé straně ale přibývá dlouhodobých pracovních neschopností. Zejména zaměstnanci s nízkými příjmy se tak kvůli karenční době mohou dostat do existenčních problémů,“ upozorňuje Jan Hamáček.

 

Profil autora  Všechny články autora

Kvóty vedou Evropskou unii do slepé uličky

Jan Hamáček 

25. září 2015
Větší část států Evropské unie nakonec prosadila, že se kvóty na rozdělení uprchlíků budou uplatňovat. Jde zatím o bezprecedentní zásah do suverenity členských zemí.

Proč říkáme NE dodávkám zbraní pro Ukrajinu

Jan Hamáček 

20. února 2015
Nedávná porada ústavních činitelů České republiky k zahraniční politice dospěla v souvislosti s ukrajinskou krizí k jednoznačnému závěru: nebudeme podporovat dodávky zbraní na Ukrajinu.

Vietnamci v Česku: Soužití dvou kultur je možné

Jan Hamáček 

3. února 2015
Jiné zvyky, odlišná náboženství, návyky, povahy, či různé kulturní kořeny nemusí vždy vyvolávat konflikty a sociální bouře, ale mohou být pro společnost v mnohém přínosné. Důkazem toho je začlenění příslušníků vietnamské národnosti do české společnosti.