Svátek má: Filip

Komentáře

Jak to vidím já

Trh práce zlomil v prosinci další rekordy

Pavel Sobíšek

ekonom
Trh práce v prosinci zlomil několik dalších rekordů.

Trh práce zlomil v prosinci další rekordy

Podíl nezaměstnaných sice meziměsíčně stoupl, jak se kvůli ukončení sezónních prací stává v prosinci pravidelně. Zvýšení počtu osob bez práce o pouhých 15 tisíc je ovšem historicky druhý nejlepší prosincový výsledek, který naznačuje, že trvala silná poptávka zaměstnavatelů po pracovní síle. Ta je ostatně vidět i v údajích o volných pracovních místech, jejichž počet se loni v prosinci zvýšil o téměř 3 tisíce, zatímco v dřívějších letech vždy v prosinci klesal. V sedmi okresech nezaměstnanost v prosinci dokonce meziměsíčně klesla. Jednalo se o okresy neovlivněné sezónními výkyvy na trhu práce a převážně o takové, kde dosud existovala aspoň nějaká zásoba volných pracovních sil. Rekordní je také meziroční úbytek počtu nezaměstnaných. Ten překročil 100 tisíc, což bylo zaznamenáno dosud jedinkrát, a to v lednu 2008.
 
Na míře přehřívání trhu práce se tedy nic nemění. V lednu se podíl nezaměstnaných zřejmě vrátí nad 4%, od února ovšem bude znovu klesat a během jara bude atakovat nová minima. Změnu trendu by za této situace způsobil jen výrazný ekonomický šok.
 
Pavel Sobíšek

Profil autora  Všechny články autora

Březen obchodníkům příliš nepřál, celý první kvartál byl ale silný

Pavel Sobíšek 

8.květen 2018
Maloobchodu, zvyklému za poslední roky na solidní přírůstky tržeb, březen příliš nepřál.

Stavebnictví v únoru šláplo na plyn

Pavel Sobíšek 

9.duben 2018
Výkony stavebnictví zaznamenaly v únoru solidní meziroční růst druhý měsíc v řadě.

Slibný začátek roku pro stavebnictví

Pavel Sobíšek 

18.březen 2018
Stavebnictví zaznamenalo v lednu slibný rozjezd. Leden na jednu stranu nebývá pro stavebnictví měsícem, směrodatným pro celoroční vývoj.