Svátek má: Doubravka

Komentáře

Jak to vidím já

V prosinci meziročně stouply tržby

Pavel Sobíšek

ekonom
Maloobchodní tržby za prosinec stouply meziročně o 3.0% bez aut a o 3.7% včetně autosegmentu. Celoroční přírůstek tržeb maloobchodu dosáhl  5.6% bez aut a  6.3% včetně autosegementu.

V prosinci meziročně stouply tržby

Prosinec přinesl do maloobchodu zpomalení přírůstku tržeb. Z hlediska dynamiky růstu byl tento měsíc druhým nejslabším za celý loňský rok. Přesto ale budou obchodníci vzpomínat na loňský rok v dobrém. Jako celek byl totiž druhým nejlepším od finanční krize roku 2009, když ho dynamikou růstu tržeb předčil jen rok 2015.

Poněkud vlažnější přístup domácností k nakupování před koncem roku nevyplýval ze zhoršení jejich nominálních příjmů. Spíš šlo o kombinaci jiných faktorů, jako obstarání větší části vánočních nákupů už v listopadu, nedostatek novinek v oblasti komunikační techniky a zdražování potravin a pohonných hmot. Zatímco dražší potraviny ovšem měly v prosinci za následek stagnaci jejich spotřeby, za dražší pohonné hmoty si domácnosti připlatily, aniž by se omezovaly ve spotřebě. Změněné cenové podmínky zpomalily reálný růst celkových tržeb maloobchodu za celý poslední kvartál 2016 na nejnižší hodnotu za dva roky.

Meziroční přírůstek o 4.2% není ale tak slabý, aby se nutně promítl do snížení tempa růstu spotřeby domácností. Zřejmě se spíš nastartovala změna spotřebního chování domácností od zboží směrem ke službám, což je trend, který byl očekávaný a může nějakou dobu vydržet. Soukromá spotřeba tak nepochybně zůstala hlavním tahounem české ekonomiky a její tempo bylo ve čtvrtém kvartálu 2016 opět blízko meziročním 3%. Rostoucí ceny letos maloobchod dále přibrzdí, růst jeho tržeb ale nezastaví.

Pavel Sobíšek

Profil autora  Všechny články autora

Inflace ustoupila ze svého pětiletého maxima

Pavel Sobíšek 

12.prosinec 2017
Meziroční inflace v listopadu ustoupila ze svého pětiletého maxima, když vypadlo z její báze razantní zvýšení cen potravin z loňského listopadu.

Podíl nezaměstnaných byl v listopadu na rekordně nízkých 3.5%

Pavel Sobíšek 

9.prosinec 2017
Listopad bývá na trhu práce měsícem protichůdných tendencí, kdy kondice ekonomiky zpravidla rozhoduje o tom, zda se nezaměstnanost meziměsíčně zvýší nebo sníží.

Listopadový schodek neznamená systematický obrat v hospodaření státu

Pavel Sobíšek 

3.prosinec 2017
Saldo státního rozpočtu během listopadu překvapivě sklouzlo do deficitu.