Svátek má: Marek

Komentáře

Jak to vidím já

Veřejné finance byly za rok 2016 notifikovány s přebytkem 0.62% HDP

Pavel Sobíšek

ekonom
Zveřejněná notifikace veřejných financí potvrdila, co se všeobecně očekávalo, že veřejné finance loni skončily v historicky prvním přebytku, a to 0.62% HDP.

Veřejné finance byly za rok 2016 notifikovány s přebytkem 0.62% HDP

Stalo se tak díky zlepšení bilance centrální vlády i krajů a obcí. Zatímco centrální vláda podle metodiky EU snížila schodek svého hospodaření na 20 miliard Kč, tedy o 36 miliard proti předchozímu roku, místní vlády dosáhly přebytku hospodaření 45 miliard Kč, který meziročně narostl o 18 miliard.

Meziroční zlepšení hospodaření  veřejných financí jako celku šlo plně na vrub nižším investicím o 78 mld Kč. Právě tato skutečnost kazí radost z toho, že se umazala část veřejného dluhu, z nějž musí daňoví poplatníci platit úrok prostřednictvím svých daní. Meziroční snížení investic odpovídá 1.7% HDP. Kdybychom uvažovali multiplikátor veřejných investičních výdajů ve výši 1.0, poznamenaly nižší investice výkon české ekonomiky měřený HDP právě o 1.7 p.b. Nerovnoměrnost investic v jednotlivých letech není jen záležitostí dočerpávání EU fondů v roce 2015 - loňské investice klesly i pod úroveň roku 2014.

Vysoký přebytek místních vlád budí dojem, že nebyly kraje a obce dobře připraveny na změnu rozpočtového určení daní, které jim přidělilo více peněz na úkor centrální vlády. Za dobrou zprávu lze snad aspoň pokládat, že loňský útlum investic snížil základnu pro letošní rok. Pouhý návrat na dlouhodobý průměr proinvestovaných ročních částek tedy letos vytvoří pro růst HDP určitý impuls. Letošní HDP má tedy potenciál překvapit ve směru nahoru.

Pavel Sobíšek

Profil autora  Všechny články autora

Slibný začátek roku pro stavebnictví

Pavel Sobíšek 

18.březen 2018
Stavebnictví zaznamenalo v lednu slibný rozjezd. Leden na jednu stranu nebývá pro stavebnictví měsícem, směrodatným pro celoroční vývoj.

Reálný růst mezd byl loni nejvyšší za 14 let

Pavel Sobíšek 

12.březen 2018
Dynamika mezd v posledním kvartálu loňského roku po přechodné pauze opět zrychlila. Meziroční přírůstek o 8.0% byl nejvyšší od prvního čtvrtletí 2008.

Státní rozpočet udržel v únoru lednovou výši přebytku

Pavel Sobíšek 

2.březen 2018
Saldo státního rozpočtu se v únoru udrželo v plusu, jehož výše je dominantně určena přílivem EU fondů. Těch přitekla za dva měsíce roku polovina celoroční očekávané skutečnosti.