Svátek má: Doubravka

Komentáře

Jak to vidím já

Volme nejen srdcem, ale především rozumem

Jiří Valenta

poslanec PS PČR (KSČM)
Volby do sněmovny jsou za dveřmi! Část občanů k nim z rozličných důvodů nepůjde, další jsou si ve svém rozhodnutí již jisti.

Volme nejen srdcem, ale především rozumem

Ještě ale existuje velká skupina nerozhodnutých, o kterou zápolí kandidující subjekty nyní především. Předvolební rétorika všech je tak směrována silně “do leva” a není se čemu divit, neboť levicový potenciál společnosti dosahuje hranice šedesáti procent. To si nyní uvědomují dokonce i pravicové, jinak v průběhu předcházejícího volebního období silně asociální, strany. Koho tedy nevolit?!

Nerad bych se rozepisoval o ODS, TOP 09 a lidovcích, jejichž zástupci v poslanecké sněmovně kontinuálně obhajovali zájmy elit, sudetoněmeckého Landsmannschaftu, neobjektivně stranili zaměstnavatelům proti statisícům zaměstnanců, přihrávali nepřiměřené výhody bohatým z kapes všech, přičemž osob v příjmové chudobě je zde plných deset procent, ale také v nespravedlivých restitucích podporovali církev proti občanům vlastního státu. V nesposlední řadě také stále více komponovali ČR do útočného paktu NATO, jenž je zřejmým realizátorem politických a ekonomických cílů USA na planetě. ČR “tato dobrodružství” stojí nejen mnoho, jinde potřebných, miliard, ale i zvýšení rizika terorismu na vlastním území.

Nejsilnější stranou v dolní komoře je ale “vládní” ČSSD. Ta se díky svému oportunismu, zjednodušeně řečeno talentu k využívání příležitostí ve svůj prospěch, ale také díky mnoha koaličním kompromisům, natolik vzdálila deklarovaným cílům a svému programu “pro lidi”, že se “levicovou stranou” může nazývat pouze v přeneseném smyslu. Vrcholem zmaru jsou tak oranžové billboardy s hesly typu: “Vyhlašujeme válku levné práci”. To si “přátelé” vzpomněli skutečně brzy, měsíc před volbami! Jsem zvědavý, jak toto budou špičky ČSSD vysvětlovat svým kamarádům z řad českého a mezinárodního velkokapitálu. Je dobře známo, že s těmito ideovými propletenci má sociální demokracie zásadní problém po celou dobu své historie, tedy ještě i v době, kdy se levné práci říkalo přesněji: “vykořisťování”. A nelze také nepřipomenout, že obranou reakcí na nezdravé propojování socialismu a individualistických zájmů byznysu bylo i odštěpení KSČ od sociální demokracie ve dvacátých letech minulého století.

[BANNER]
Volič by měl ale pozvednout obočí i nad privátním hnutím ANO 2011. Nikdy jsem nezaznamenal tak gigantický střet zájmů jakým disponoval jeho majitel, ministr financí, vlastník významných médií a velkopodnikatel v jedné osobě Andrej Babiš. Takovýmto směrem nelze jít v demokratickém systému dále. Jestliže oligarcha straší veřejnost jakousi socialistickou “totalitou”, tak on se sám zřetelně ubírá k absolutismu, v jehož čele by stál přirozeně sám, eventuálné se správní radou Agrofertu jako vládou. Je skutečností, že jeho hnutí má nyní u veřejnosti jistou podporu.

Nedivím se, po dvaceti sedmi letech pravicových, pravolevých vlád, či hybridu opoziční smlouvy, přejímalo exekutivní spoluzodpovědnost za společnost nalézající se v úpadkovém stavu ekonomiky, zničeném sociálním státu bez solidarity, mající podlomenou morálku a trpící ztrátou vlastenectví. Asi proto si mnozí říkají, že: “Lepší Babišova kobliha v hrsti, než Kalouskovy padáky na střeše”. Ovšem nezapomínejme, že miliardářovy vize lze realizovat pouze částečně a vždy jen na vrcholu ekonomických cyklů, které v kapitalismu trvají krátce. Potom vždy nastupuje tvrdá sociální krize se všemi svými nechtěnými dopady a s těmi se Babišův model vládnutí vyrovnat neumí!  

Jiří Valenta

Profil autora  Všechny články autora

“Kdo seje vítr, sklízí bouři”

Jiří Valenta 

22.prosinec 2017
Na okřídlené rčení, jakoby na míru ušité některým pravicovým politikům ve sněmovně, jsem si nemohl nevzpomenout při opakované volbě předsedy Komise pro kontrolu Generální inspekce policejních sborů.

Demokratický blok je výsměchem občanům

Jiří Valenta 

20.listopad 2017
Člověk musí žasnout, čeho jsou někteří pravicoví politici, ve své nekonečné nadutosti a bezmezné touze po moci a “pozemské slávě”, schopni.

Prezidentská namlouvání a “činnorodost” našich médií

Jiří Valenta 

13.listopad 2017
Souboj o prestižní post “nejrovnějšího z rovných” se již u nás plně rozhořel. Obhájí Miloš Zeman, nebo Pražský hrad obsadí někdo jiný?