Svátek má: Andrea

Komentáře

Jiří Weigl

Výkonný ředitel Institutu Václava Klause

Vzdálené hřmění

Česká národní banka si oddechla – její guvernér získal prověrku na nejvyšší stupeň „přísně tajné“, a tím byla zažehnána hrozba destabilizace klíčové instituce, na níž spočívá péče o důvěru v naši měnu


Obzvláště to platí v dobách turbulentních a nejistých, jako je ta dnešní. Mediální, vládní a nový hradní establishment se přitom již třásly na odstřel Zemanem jmenovaného guvernéra. To tedy padlo a buďme tomu rádi. Můžeme sice vést spory o výši úrokových sazeb, ale každý rozumný člověk mi musí dát za pravdu, že daleko nejhorší varianta by byl politický rozvrat této klíčové nezávislé instituce a její oslabení. Jde totiž o naše peníze, a to v první řadě.

Ze světa


Že nehovořím do větru nás tento víkend přesvědčil mrazivý závan, který se skutečným atmosférickým ochlazením přišel zpoza oceánu, kde pád relativně významné Silicon Valley Bank vyvolal otřes a počínající paniku na finančních trzích, která se rychle přelila i do Evropy. Ukázal, že vysoká inflace, která předluženým vládám tak pěkně plní rozpočty na úkor úspor střadatelů, má ještě další velmi nebezpečnou stránku. Vysoké úrokové sazby, které vyvolává, přestává řada ekonomických subjektů zvládat. Dostávají se do problémů a s nimi i banky, které je financují. To byl případ právě kalifornské SVB banky financující křehký startupový business. Panika ve světě nadměrných dluhů může vyvolat rychle krizovou smršť ohlašující dlouhou recesi. Inflace, úrokové sazby a recese jsou hodně spojité nádoby a jak se vyhnout jedné a neupadnout do druhé, je jemná alchymie, kterou se podaří zvládnout i zkušeným centrálním bankéřům jen zřídka. Náš svět se nachází právě na okraji jedné takové propasti.

Západní vlády se však tváří, jako by se nechumelilo. Blábolí zelené mantry, green dealem přitápějí pod kotel recese a nadšeně válčí rukama Ukrajinců s Ruskem. Nic než parcelace poraženého Ruska nepřipadá v úvahu jako přijatelný výsledek této války.  Stahující se ekonomická mračna nikoho, zdá se, nezajímají. A najednou přichází šokující zpráva z Blízkého východu, kde pod čínským patronátem bylo dosaženo průlomové usmíření věčných rivalů – Íránu a Saúdské Arábie. Zuřivý nepřítel USA se smiřuje s jejich hlavním regionálním spojencem a celé to domlouvá a garantuje hlavní globální vyzyvatel USA – Čína. To vše na Blízkém východě, pověstném sudu prachu, který byl od konce studené války americkým zadním dvorkem a byl také patřičně rozvrácen a zdevastován západními intervencemi a barevnými revolucemi. Zpráva z Pekingu o diplomatickém saúdsko-íránském průlomu by měla být v západních metropolích budíčkem, že časy se opravdu mění. Globální vliv Číny zjevně stoupá. A Číňané přicházejí s mírovou iniciativou i na Ukrajině. Není vůbec vyloučené, že nemohou uspět. Na rozdíl od jiných mají peníze a po roce už válka vyčerpává všechny. Pomalu se blíží volby v USA a s recesí za zády se pohled na svět může měnit i z Washingtonu. Svět se je zkrátka v pohybu, nic není jako dřív a rozumná zahraniční politika by to měla brát v úvahu.

Jiří Weigl

Ústavní soud, prezident a Senát – neveselá současnost i vzpomínky

Ústavní soud, prezident a Senát – neveselá současnost i vzpomínky

Jiří Weigl 

12. srpna 2023
Tématem tohoto týdne bylo určitě jmenování nových soudců Ústavního soudu.

Fialovi eurofederalisté a internetová naděje

Fialovi eurofederalisté a internetová naděje

Jiří Weigl 

27. července 2023
Maďarský premiér Viktor Orbán otevřeně konstatoval ve svém projevu na tradičním setkání se svými krajany v rumunském Sedmihradsku

Rusko na šikmé ploše je globální hrozba

Rusko na šikmé ploše je globální hrozba

Jiří Weigl 

27. června 2023
Víkendová několikahodinová vzpoura ruského oligarchy Prigožina a jeho soukromé armády (tzv. wagnerovců), jejíž tažení na Moskvu nevěřícně sledoval celý svět, patří k dalším nejasnostem a podivnostem obestírajícím od počátku ruskou agresi na Ukrajině.

Normalizace 2.0

Normalizace 2.0

Jiří Weigl 

14. června 2023
Podpis ministra Rakušana na textu nové evropské migrační dohody, která otevírá naší zemi masové migraci z Afriky a Orientu, je nezvratným důkazem toho,...

Jaká vláda, takový balíček i rozpočet

Jaká vláda, takový balíček i rozpočet

Jiří Weigl 

3. června 2023
V rozjitřené atmosféře kolem vládního úsporného balíčku udeřila jako blesk zpráva, že květnový schodek rozpočtu dosáhl rekordních astronomických 271 mld. Kč a rychle se blíží úrovni 295 mld. deficitu plánovaného vládou ve schváleném rozpočtu na celý letošní rok.

Smutná tradice

Smutná tradice

Jiří Weigl 

23. května 2023
Za staré monarchie se říkávalo, že Čech zná ve svém chování pouze dvě polohy – umí být buď lokaj, anebo hulvát. Ještě nikdy tato stará protičeská invektiva nezněla v našich moderních dějinách výstižněji, než právě v této době.

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
72%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%