Svátek má: Leona

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Zajímá rodiče, jak se jejich děti stravují?

Často slyšíme nářky, jak se děti a mladí lidé nezdravě stravují, okupují fastfoody, pijí sladké nápoje atd., atd.

I ve svém okolí vidím mnoho konkrétních případů, které potvrzují, že jídelníček dětí má ke zdravým stravovacím návykům hodně daleko. Kdo za to ale může? Ano, do jisté míry děti, protože pro rodiče bývá někdy těžké odolat škemrání dítěte, které se vehementně dožaduje pochoutky ve formě hamburgeru a hranolků. Ale dítě školou povinné si přece nemůže ještě samo rozhodovat o tom, co bude či nebude konzumovat. I v tomto směru jsou za něj přece odpovědní jeho rodiče! Jasně, pro rodiče je často jednodušší a pohodlnější koupit dítěti smaženou a přesolenou „pochoutku“ než uvařit něco dobrého a zdravého, a mohou si říct, že pro jednou se nic nestane. Jakmile ale neudržíte přísun nezdravých pochutin v přijatelné míře, pak už dítěti složitě vysvětlujete, co by mělo a nemělo jíst, když jemu prostě nejvíc chutná právě to nezdravé, které jsme mu jednou, dvakrát…, možná v dobré víře, ale určitě vědomě nabídli.

Podívejte se nyní na další graf z průzkumu na téma Pohyb a strava u dětí na ZŠ, jehož výsledky Vám postupně předkládám:

Řešíte způsob stravování Vašeho dítěte s ohledem na zdraví, tělesnou váhu a fyzickou aktivitu?
Také jste překvapeni, jako já? Rozhodně jsem nečekal, že téměř 55 % rodičů nepřemýšlí o tom, jaký má ta či ona potravina vliv na jejich zdraví, zda přispívá k optimální rovnováze organizmu, které potraviny mohou způsobovat obezitu nebo jiné zdravotní problémy. Vezmeme-li k tomu v úvahu i téměř 7 % rodičů, kteří odpověděli, že nevědí, a lze u nich proto s vysokou pravděpodobností předpokládat, že vliv stravy na zdraví dítěte také vlastně neřeší, rozrůstá se skupina rodičů, kteří nevnímají, že některé druhy potravin mohou být pro zdraví jejich dětí nebezpečné, na téměř dvě třetiny.

Tento poměr jsem doopravdy nepředpokládal. Domníval jsem se totiž, že převážná většina rodičů už z podstaty touží po tom, aby jejich děti byli zdravé! Ale asi je jednou věcí samotné přání a druhou aktivita, kterou člověk ke splnění tohoto přání vynaloží! Možná někdo namítne, že zdravá strava je většinou dražší než ta „obyčejná“, a proto si ji nemohou všichni dovolit, ale já i tento argument odmítám. Jasně, v sociálně slabších rodinách může být výběr zdravé stravy složitější a náročnější, ale i ve svém okolí vidím příklady, kdy i ve skromných podmínkách vyrůstají děti zdravě a harmonicky. Kdo nechce, hledá důvody, proč to nejde, kdo chce, hledá způsoby, jak toho dosáhnout.

Takže, kde je „zakopaný pes“? Pokusíme se ho společně najít a vykopat, nebo se smíříme s tím, že na většinu našich dětí nečeká zdravá budoucnost?

----------
Průzkumu společnosti SANEP na téma Pohyb a strava u dětí na ZŠ v ČR se ve dnech 11. – 17. 12. 2021 aktivně účastnilo 35.652 respondentů, kteří uvedli, že jejich dítě studuje v současné době na základní škole. Metodologie: věk, pohlaví, bydliště, vzdělání; statistická odchylka je ±1,5 %.

Zdeněk ErtlNadbytek cukru škodí nejvíc dětem… …řešení ale existují, jen musíme chtít!

Nadbytek cukru škodí nejvíc dětem… …řešení ale existují, jen musíme chtít!

Zdeněk Ertl 

11. března 2023
Cukr patří do skupiny sacharidů, které jsou společně s tuky a bílkovinami hlavními živinami pro lidské tělo.

Potvrzeno: Investice do pohybu jsou obrovským ekonomickým přínosem

Potvrzeno: Investice do pohybu jsou obrovským ekonomickým přínosem

Zdeněk Ertl 

27. února 2023
Pohybové aktivity, míra fyzického zatížení a její vývoj, pasivní a aktivní složka náplně volného času, formy a kvalita sportování apod., o všechno jsou oblasti, které mě dlouhodobě zajímají.

J. Kejval se znovu sám postřelil

J. Kejval se znovu sám postřelil

Zdeněk Ertl 

25. února 2023
Tento týden jsem si se zájmem přečetl stanovisko Výkonného výboru České unie sportu (VV ČUS).

Zdravé stravování dětí by mělo být samozřejmostí…, ale není

Zdravé stravování dětí by mělo být samozřejmostí…, ale není

Zdeněk Ertl 

1. února 2023
Sousloví zdravý životní styl je v posledních desetiletích velmi frekventované.

Rovnováha mezi pasivní a aktivní zábavou našich dětí se stává utopií

Rovnováha mezi pasivní a aktivní zábavou našich dětí se stává utopií

Zdeněk Ertl 

20. ledna 2023
V komentáři Dbáme doporučení WHO k pohybu? (10 1. 2023) jsme porovnávali, jestli je v životě našich dětí zastoupena fyzická aktivita v takové míře, jakou doporučuje Světová zdravotnická organizace.

Dbáme na doporučení WHO k pohybu?

Dbáme na doporučení WHO k pohybu?

Zdeněk Ertl 

10. ledna 2023
Veden dlouhodobým zájmem o význam a úlohu pohybových aktivit v životě současného člověka jsem si se zájmem pečlivě prostudoval doporučení WHO.

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
39%
Ne
transparent.gif transparent.gif
61%