Svátek má: Andrea

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Zdravé stravování dětí by mělo být samozřejmostí…, ale není

Sousloví zdravý životní styl je v posledních desetiletích velmi frekventované.

Ze všech stran slyšíme různá doporučení, jak s ním začít a pak u něj zůstat, někdy se tyto rady i mírně liší, ale v obecné rovině se odborníci shodují v tom, že zdravý životní styl zasahuje do mnoha životních oblastí, k těm nejvíc viditelným patří způsob trávení volného času, spánek, dobrá nálada, pohyb a stravovací návyky.

Asi se tedy shodneme, že žít zdravě znamená zejména si udržovat optimální tělesnou hmotnost, pravidelně cvičit nebo provozovat jiné tělesné aktivity, vyhýbat se alkoholu, cigaretám a drogám a zaměřovat se na pestrou a vyváženou stravu. Důležitá je nejen tělesná, ale i mentální rovina, zdravě žijící člověk se cítí uvolněně, bez stresu a udržuje si dobré vztahy se svým okolím.Víte, že mojí „oblíbenou“ oblastí je pohyb a že dlouhodobě upozorňuji na nedostatek fyzických aktivit v životě dětí a mládeže. Zároveň samozřejmě vnímám, že ani situace v ostatních složkách zdravého životního stylu není ideální a tipoval jsem, že v nejlepším stavu by mohlo být stravování mladé generace. Výsledky průzkumů Střediska empirických průzkumů mi ale ukázaly, že i ve způsobu stravování dětí je pravděpodobně velký prostor ke zlepšování. Je zřejmé, že způsob stravování dětí určují především jejich rodiny. Ano, většina dětí se stravuje (obědvá) ve školních jídelnách, ale tam se kvalita stravy jistě v posledních desetiletích výrazně zlepšila. Asi se tedy shodneme, že zásadními tvůrci stravovacích návyků dětí jsou nesporně rodiče, kteří by měli mít přirozený zájem na tom, aby podpořili zdravý vývoj svých potomků zdravým jídlem. Podívejte se na následující grafy, které mě usvědčují z poměrně velkého omylu.

Řešíte způsob stravování Vašeho dítěte (Vašich dětí) s ohledem na jeho (jejich) zdraví, tělesnou váhu a fyzickou aktivitu? 

 
 

Nebyl jsem sice tak bláhový, abych si myslel, že ve všech rodinách převažuje zdravá strava, ale skutečnost, že 60 % rodičů se ani nesnaží děti ke zdravému stravování vést, mě nepříjemně překvapila. A ještě více mi zatrnulo při zjištění, jak moc se situace během necelého roku výrazně zhoršila!

Graf, který mapuje zájem rodičů o pitný režim jejich dětí uvádím už jen k dokreslení a potvrzení tohoto negativního trendu.

Řešíte pitný režim Vašeho dítěte?  
Jídlo a stravovací návyky jsou klíčem k udržení zdravého, normálně fungujícího metabolismu a ruku v ruce s pohybovou aktivitou tvoří prevenci před metabolickými chorobami, jako jsou cukrovka, vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, cévní poruchy apod.  Umím pochopit, že v některých sociálně slabších rodinách je nezájem o zdravé stravování dán spíše objektivními, zejména finančními problémy rodiny, ale troufnu si tvrdit, že takových rodin u nás rozhodně není většina. Proč tedy?

Chceme se nad tím zamýšlet a snažit se to zlepšit, nebo je nám to doopravdy jedno?!

Zdeněk Ertl
Doběhneme včas do krytu?

Doběhneme včas do krytu?

Zdeněk Ertl 

8. září 2023
V několika předchozích článcích jsem si vám dovolil představit nejzajímavější odpovědi občanů na některé otázky exkluzivních letošních a loňských průzkumů z oblasti bezpečnosti, připravenosti k řešení různých krizových situací apod. Dnešním, sedmým pokračováním tento malý seriál uzavřu.

Opustíš-li mne….

Opustíš-li mne….

Zdeněk Ertl 

2. září 2023
Ozbrojený konflikt na Ukrajině trvá již více než půl druhého roku. A v této souvislosti se naši občané začali výrazně obávat, že by se válka mohla vyskytnout i na našem území.

Jak zvládneme blackout?

Jak zvládneme blackout?

Zdeněk Ertl 

29. srpna 2023
Naše moderní a technologicky vyspělá společnost je logicky závislá na stálých dodávkách elektrické energie.

Branná výchova – ano, nebo ne?

Branná výchova – ano, nebo ne?

Zdeněk Ertl 

9. srpna 2023
My zkušenější si asi ještě vzpomeneme na školní předmět branná výchova.

Děti neumějí řešit nebezpečí…, ale umět by to měly!

Děti neumějí řešit nebezpečí…, ale umět by to měly!

Zdeněk Ertl 

4. srpna 2023
V dnešní bezpečnostně nepříjemně rozbouřené době, kdy se výrazně zvyšují obavy lidí z různých rizik včetně válečného konfliktu na našem území, je problematika připravenosti dětí na složité životní situace více než aktuální.

Jsme schopni a ochotni se zapojit do řešení krizových bezpečnostních situací?

Jsme schopni a ochotni se zapojit do řešení krizových bezpečnostních situací?

Zdeněk Ertl 

26. července 2023
Průzkumy agentury Sanep, s jejichž výsledky vás postupně seznamuji, jasně ukázaly, že v poslední době se zvyšují obavy obyvatel z bezpečnostních rizik.

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
73%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%