Svátek má: Julie

Komentáře

Zloději křičí, chyťte zloděje

V posledních dnech se hodně hovoří o použití chemických zbraní (CHZ) ze strany RF na území Ukrajiny.

Představitelé RF obviňují Ukrajinu, Ukrajina obviňuje RF, NATO má jasno v tom, že ruská armáda tyto CHZ hodlá použít. Už sama tato „hra“ je vysoce nebezpečná a to i bez toho aniž by tyto zbraně byly použity. Nebezpečí tkví v tom, že takto vyhrocená atmosféra brání tomu, aby bylo zahájeno upřímné a vážně míněné diplomatické jednání mezi RF a Ukrajinou o ukončení konfliktu.

Pojďme se podívat na některé aspekty tohoto problému. Hned první dny po zahájení války se v alternativních médiích objevily informace o tom, že na území Ukrajiny jsou biologické laboratoře, kde se za účasti USA vede výzkum biologických a chemických bojových prostředků. Všechny tyto zprávy byly ze strany našich i většiny zahraničních masmédií oficiálně označeny jako desinformace a ruskou propagandu. Například generální tajemník NATO J. Stolttenberg v rozhovoru s týdeníkem Welt am Sonntag prohlásil: "V uplynulých dnech jsme slýchali absurdní tvrzení o laboratořích na vývoj chemických a biologických zbraní. Kreml si vymýšlí falešné záminky, aby ospravedlnil, co se ospravedlnit nedá," A dále doplnil, že:“… je možné, že by Rusko samo mohlo plánovat na pozadí těchto lživých konstrukcí nasazení chemických zbraní".

K tomu si přisadil i prezident Ukrajiny Zelenský: „Na našem území nejsou vyvíjeny žádné chemické zbraně ani jiné zbraně hromadného ničení,“ uvedl. „Údajně připravujeme chemický útok. Takové tvrzení mě skutečně znepokojuje, protože, chcete-li znát plány Ruska, podívejte se na to, z čeho obviňují ostatní.“

Slova jsou slova, propaganda je propaganda. Pojďme se podívat do USA. Tam, před senátním výborem Kongresu USA, jehož jednání řídil senátor M. Rubio, vypovídala náměstkyně ministra zahraničí USA V. Nulandová. „Má Ukrajina chemické nebo biologické zbraně?" zeptal se jí senátor Marco Rubio.

„Ukrajina má zařízení pro biologický výzkum, ve skutečnosti jsme nyní docela znepokojeni, že se ruské síly mohou snažit získat nad nimi kontrolu. Takže pracujeme spolu s Ukrajinci na tom jak zabránit, aby výzkumné materiály nepadly do rukou Rusů, pokud by se přiblížili,“ odpověděla Nulandová.

Rozhovor pokračoval: Pokud dojde na Ukrajině k incidentu nebo útoku s biologickými nebo chemickými zbraněmi, nemáte pochybnosti o tom, že by za tím stoprocentně byli Rusové?" ptal se dál Rubio.

„Není o tom pochyb, senátore. A je klasickou ruskou technikou vinit toho druhého z toho, co sami plánují udělat,“ odpověděla Nulandová.

Jaký to soulad slov prezidenta Zelenského a náměstkyně ministra zahraničí USA V. Nulandové!Dejme slovo také druhé straně. Mluvčí ruského ministerstva Igor Konašenkov uvedl: „V průběhu speciální vojenské operace byly odhaleny důkazy o ukvapených opatřeních kyjevského režimu k zakrytí jakýchkoli stop o financování vojenského biologického programu ministerstvem obrany USA na Ukrajině.“

Tento stav okomentoval například pro Israel Unvired D. Mark, který píše (zveřejněno 10. 3. 2022):

Po celé týdny jsme slyšeli, že Rusko šíří dezinformace o "tajných laboratořích biologických zbraní" na Ukrajině. Několik vládních agentur dalo jasně najevo, že USA nefinancují laboratoře biologických zbraní na Ukrajině.

Nicméně, jak zde bylo oznámeno minulý týden, ministerstvo obrany na svých vlastních stránkách jasně uvádí, že USA financují biologická výzkumná zařízení po celé Ukrajině. Mezi výzkumným zařízením a laboratoří biologických zbraní je jen malý rozdíl kromě záměru a účelu použití - v podstatě sémantiky

Zdá se, že zde platí staré české přísloví: Zloděj křičí, chyťte zloděje!

Na základě výše uvedeného, RF odeslala Radě bezpečnosti OSN žádost o svolání jednání, které se bude zabývat „vojensko-biologickými aktivitami USA na Ukrajině“.

V současné době byly zahájeny rozhovory mezi představiteli RF a Ukrajiny o podmínkách ukončení válečného konfliktu. Dokonce ze strany jednajících delegací byla poskytnuta informace o tom, že se obě strany dostaly z nulového bodu a rozhovory budou pokračovat. Mám jen obavu, aby tato nadějná pozice nebyla zmařena těmi, kteří mají zájem na pokračování, případně na dalším vyhrocení válečné situace. Známe to z nedávných válečných událostí v Sýrii, kde docházelo k častým provokacím s použitím otravných látek ze strany takzvaných „bílých přileb“. Doufejme, že v případě Ukrajiny k tomu nedojde.

Ladislav Petráš