Svátek má: Rostislav

Komentáře

Jak to vidím já

Žofínské fórum nebo špatný „fór“ ministra?

Soňa Marková

poslankyně PS PČR (KSČM)

„Aby si Česko mohlo udržet kvalitní zdravotní péči pro všechny, budou si muset pacienti ještě více připlácet,“ prohlásil ministr zdravotnictví L. Heger z TOP 09 na Žofínském fóru, kde si ale jinak pochválil nejen sebe a své silou prosazované nepromyšlené a asociální reformy zdravotnictví.

Žofínské fórum nebo špatný „fór“ ministra?


Pan ministr a současná vládní koalice má totiž jediný „osvědčený“ recept na české zdravotnictví – snižování příjmů z veřejných finančních prostředků a navyšování spoluúčasti pacientů bez sociálních kompenzací, které by alespoň pacientům s nízkými příjmy umožnily přístup ke kvalitní zdravotní péči bez finančních bariér. Důkazem jsou zcela jednoznačně stropy pojistného a zmrazení plateb za tzv. státní pojištěnce zavedené za Topolánkovy vlády, které dosud nebyly zrušeny. Nedošlo tak k potřebnému navýšení příjmů z veřejných peněz, jak si  vyžaduje vývoj moderní medicíny a s tím související zvýšení nákladů ve zdravotním systému za poslední dobu o deset procent. Chybějící peníze jsou nahrazovány stále navyšovanými poplatky, přímými platbami a doplatky, platbami za léky i zavedením placení za tzv. nadstandardy.   

Trend soustavného vytahování peněz z kapes pacientů za něco, co bylo dříve hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, nyní pokračuje v návrzích na zpoplatnění většiny rehabilitačních cvičení a výkonů. Za hodinu rehabilitace by si tak pacient zaplatil až 300 Kč. Pojišťovny by měly proplácet jen rehabilitační výkony po závažných operacích nebo těm, kteří jsou těžce nemocní. Opět se používá pravicí oblíbená zjednodušující argumentace, že lidé si za své potíže mohou v podstatě sami. Pan ministr totiž doslova prohlásil: „Pokud někoho bolí záda, tak ať si rehabilitaci zaplatí. Třeba ho to povede ke změně životního stylu, která na bolest zad může mít vliv.“

Od ledna 2013 by mělo dojít i k výraznému omezení rozsahu komplexní lázeňské péče. Ministerstvem připravovaná vyhláška má zkrátit plně hrazený lázeňský pobyt na tři týdny. Pokud budou pojišťovny hradit pouze léčebné procedury, pobyt by měl trvat jen dva týdny, stejně jako opakovaná lázeňská péče. Ta má být poskytnuta maximálně jednou za dva roky.

Když pominu ne nevýznamný fakt, že zřejmě dojde k likvidaci některých českých lázní a s tím spojenému nárůstu nezaměstnanosti v regionech, kde to je často jediný zdroj pracovních příležitostí, jde o vážný zásah do potřebné zdravotní péče o pacienty. Již dnes na pro ně důležitou lázeňskou péči dosáhlo o mnoho méně pacientů, než tomu bylo v minulosti. Zásadní rozpor vidím v tom, že ne zdraví a plnohodnotný život pacientů, ale ekonomika se stala jediným rozhodujícím faktorem pro poskytování zdravotní péče u nás. Pan ministr a celá pravicová vládní koalice se řídí jediným heslem  „Bez peněz do zdravotnictví nelez“! To je pro KSČM nepřijatelné a opakovaně navrhuje návrat solidarity do systému zdravotnictví.

Soňa Marková


Profil autora  Všechny články autora

Výroky lidovců k matkám samoživitelkám jsou skandální

Soňa Marková 

25.duben 2017
Předseda KDU-ČSL dle médií prohlásil, že za rozpad rodin může z velké části „poměrně robustní sociální systém“ a že ženy samoživitelky si „musí najít jiného chlapa“.

K projednávanému zákonu o neziskových nemocnicích

Soňa Marková 

17.prosinec 2016
Vláda ČSSD, ANO a KDU – ČSL opakovaně projednává dlouho slibovaný návrh zákona o veřejné neziskové zdravotnické organizaci.

Poučení ze zahraniční cesty

Soňa Marková 

30.září 2015
V poslední době se jedním z nejžhavějších témat stala uprchlická krize.