Svátek má: Světlana

Byznys

Velikost textu:

Čína pokračuje v expanzi: Skupuje energetické sítě v Evropě

Čína pokračuje v expanzi: Skupuje energetické sítě v Evropě

Nákup evropských společností Číně již nestačí: Čína míří na kritickou infrastrukturu v Evropě, píše Klaus Stratmann na stránkách německého vydání Handelsblatt.

Ilustrační foto
16. února 2018 - 07:20

„Kritická infrastruktura - krevní řečiště a nervový systém každé ekonomiky je tato komodita. Je dostupná pro všechny investory, kteří uvažují investovat do kritické infrastruktury, jakož i investice do průmyslových podniků. Čínské společnosti systematicky začaly kupovat akcie. Především v podnicích evropského energetického systému, tyto nákupy se staly výbušnými v politickém slova smyslu,“  píše se v článku.

To znamená, že stát se stal předmětem zájmu Státní Grid Corporation of China (SGCC, Státní Grid Corporation of China), druhé největší společnosti na světě, která se chystá koupit 20% jednoho z klíčových podniků v Německu systémového operátora 50 Hertz (Transmission Control Center). To není jediný případ. Čínské společnosti také investují do kritické infrastruktury ve Spojeném království, Řecku, Portugalsku a Itálii, a to zejména v oblasti energetiky.

USA řeší ruskou hrozbu a mezitím Čína obsazuje americké společnosti


„Neměli bychom se dívat pouze na jednotlivé případy, musíme dávat pozor na celkový obraz, pak uvidíme, že  rostoucí zájem Číny je o kritickou infrastrukturu, jako je elektřina,“ řekl v rozhovoru pro Handelsblatt Christian Hirt, zástupce předsedy CDU / CSU.

„V Investici ve výši 20% je již skrytý strategický zájem, o tom není pochyb,“ upozornila Cora Jungbluth po několikaleté studii, kterou zadala nadace Bertelsmann o expanzi čínských podniků v Evropě.

Několik měsíců, Francie a Německo trvají na tom, aby EU dostala možnost zamezit nákupy čínských, a zejména, státem řízených čínských investorů. Evropská komise chce v září předložit návrh, podle kterého by členské státy měly alespoň konzultovat spolu navzájem, když je plánovaný prodej podniku.

Rozhodnutí by však mělo zůstat u vlády dotyčné země. Pro kritiky to ale nestačí: obávají se, že čínský vliv v mnoha zemích, zejména v jižní a východní Evropě, je již příliš vysoký na to, aby se zabránilo těmto investicím. Také, podle diplomatů, Portugalsko, Řecko a Maďarsko si nemůže dovolit opustit čínské investory.

(rp,prvnizpravy.cz,handelsblatt,foto:arch.)