Svátek má: Jonáš

Byznys

Velikost textu:

Dva scénáře pro korunu

Dva scénáře pro korunu

<< GLOSA >> První čtvrtletí přineslo na korunový trh výraznou rozkolísanost. Důvodem byl především skokový nárůst finančního napětí, který vedl nejprve k oslabení české měny nad 24,00 EUR/CZK a následně – díky zklidnění situace – k velmi rychlému posílení o více než 50 haléřů.

Ilustrační foto
14. dubna 2023 - 09:01

Vedle lepší globální nálady hrají koruně do karet i další faktory. Na jedné straně se jedná o kombinace atraktivního úrokového diferenciálu a intervenčního závazku ČNB, na druhé pak o jestřábí komunikaci členů bankovní rady v čele s guvernérem Michlem, který by rád viděl korunu na ještě silnějších úrovních, píše v glose Dominik Rusinko, analytik ČSOB.

Tyto faktory budou dle našeho základního scénáře podporovat korunu i v nejbližších měsících. Ve druhé polovině roku však nadále předpokládáme postupné oslabení české měny až k úrovni 24,50 EUR/CZK. Tento scénář stojí na dvou důležitých předpokladech. Za prvé, na snížení úrokových sazeb ze strany ČNB o 100bps v posledním čtvrtletí 2023, resp. zužujícím se úrokovém diferenciálu mezi Českem a eurozónou, potažmo USA. Za druhé, na postupném opuštění intervenčního režimu ČNB ke konci tohoto roku, který by měl vést k odlivu části spekulativního kapitálu.Vzhledem k vysoké nejistotě ohledně dalšího směřování koruny pracujeme nově i s alternativním scénářem. Ten se vztahuje především k předpokladu o ukončení intervenčního závazku ČNB, kde vnímáme aktuálně největší nejistotu – ať již jde o načasování nebo samotné provedení. Ve hře je proto i varianta, že by ČNB mohla bránit nadměrným ztrátám koruny po výrazně delší dobu, což by se mohlo zamlouvat guvernérovi Michlovi, který chce vidět dlouhodobě silnou korunu. V takovém scénáři by koruna mohla setrvat na současných silných úrovních až hluboko do roku 2024.

Celkově platí, že výhled na kurz koruny zůstává zatížen celou řadou nejistot, které zvyšují počet – s rozumnou mírou pravděpodobnosti – představitelných scénářů. V tom základním stále sázíme na slabší korunu ke konci tohoto roku, náš alternativní scénář však rozhodně nepodceňujeme.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)
Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
553
ČEZ
979
ERSTE GROUP BANK A
775.3
KOFOLA CS
276
KOMERČNÍ BANKA
671
MONETA MONEY BANK
84
PHILIP MORRIS ČR A
17360
PHOTON ENERGY
54.2
PILULKA LÉKÁRNY
401
VIG
624
GEN DIGITAL
432