Svátek má: Doubravka

Byznys

Velikost textu:

Ekonomický sentiment v eurozóně v únoru podle našich odhadů klesá

Ekonomický sentiment v eurozóně v únoru podle našich odhadů klesá

Nejdůležitějším indikátorem dneška bude důvěra finančních trhů v německou ekonomiku měřená indexem institutu ZEW.

Ilustrační foto
20. února 2018 - 09:45

Očekáváme její výrazný propad kvůli výprodeji na akciových trzích, nejistotě na politické scéně i ohledně mzdového vyjednávání. Tento pokles by ale měl být jen dočasný. Ekonomický kalendář je dnes plný v Polsku, kde bychom se měli dočkat příznivých dat z reálné ekonomiky. V Česku může obchodování výrazněji ovlivnit snad jen případné vystoupení centrálních bankéřů, sdělil Marek Dřímal, analytik Komerční banky.

Důvěra finančních trhů v německou ekonomiku se propadne

Ekonomický sentiment v Německu měřený indikátorem ZEW (průzkum mezi investory) se pravděpodobně v únoru propadne na 8 bodů, nejnižší úroveň od října 2016. Důvodem by měl být výkyv na akciovém trhu, problematické vyjednávání o nové vládní koalici a dohoda mezi odbory a průmyslníky, která může být pro německé firmy poměrně drahá. Tento pokles důvěry ale bude zřejmě jen dočasný. Německé ekonomice by se mělo i letos dařit, což se odrazí i v měkkých indikátorech, jakmile bude jasno o vládě a celkovém vývoji mezd.

Spotřebitelská důvěra v eurozóně podle našeho odhadu v únoru mírně klesne na 1,0 bodu z šestnáctiletého maxima 1,3 bodu, kterého dosáhla v lednu. Nálada mezi spotřebiteli je výrazně nad dlouhodobým průměrem, což je podle našeho názoru nyní neudržitelné. Ani očekávaná korekce ale nebude znamenat výraznější problém. Naopak, fundamenty na trhu práce se v eurozóně se zlepšují a spotřeba domácností by tak měla růst a podporovat dynamiku ekonomiky.

Euro proti dolaru opět mírně oslabilo

Světové trhy otevřely v novém týdnu poklidně, k čemuž přispěl i svátek ve Spojených státech. Američtí obchodníci tak včera absentovali. Po prudkém pátečním výprodeji včera euro pokračovalo v poklesu, ale mnohem pomalejším tempem. Vůči dolaru odepsalo 0,2 %, když se hlavní světový měnový pár posunul na 1,240 USD/EUR. Do obchodování nezasáhly žádné nové důležité ekonomické indikátory, ani shoda Euroskupiny na jméně nového viceguvernéra ECB. Španělský ministr financí Luis de Guindos byl totiž už před pondělním zasedáním horkým kandidátem.


Silná data z polské reálné ekonomiky

Lednová data z Polska zveřejňovaná dnes dopoledne budou příznivá. Reálné ekonomice se daří díky silné poptávce ze zahraničí (indikátor PMI naznačuje nejrychlejší tempo nových zakázek v průmyslu za poslední tři roky) i z domova (tlaky na trhu práce vyúsťují v růst mezd). Příznivá situace na poptávkové i nabídkové straně reálné ekonomiky se ale příliš neprojevuje v cenovém vývoji. Spotřebitelská inflace v meziročním vyjádření zpomaluje (což je dáno silnou srovnávací základnou) a ani dnes zveřejňovaná dynamika průmyslových cen neslibuje růst inflačních tlaků. Centrální banka v Polsku proto nadále zachovává holubičí postoj.

Koruna po více než týdnu posílila proti euru k úrovni 25,30 CZK/EUR

Klidné pondělní obchodování prospělo středoevropským měnám, které (bez fundamentálních důvodů) umazaly část svých předchozích ztrát. Koruna si včera proti pátečnímu závěru připsala 0,2 % a posílila na desetidenní maximum 25,30 CZK/EUR. Tato úroveň ale prozatím odolala. Prostor pro otevření nových pozic na českém trhu se investorům otevřel zřejmě i proto, že v pátek došlo k poklesu korunových krátkodobých tržních úrokových sazeb na více než měsíční minimum. Podobných zisků jako koruna dosáhl maďarský forint. Zlotý posílil dokonce o více než půl procenta, jemu totiž pomohlo jestřábí vyjádření člena měnověpolitické rady Eugeniusze Gatnera, dodal Marek Dřímal.

(md, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
74.9
CEZ
539.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
778
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
890
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
842
PHILIP MORRIS CR
14500
O2 C.R.
246
UNIPETROL
382.5
VIG
553.5