Svátek má: Radek

Byznys

Velikost textu:

EU bude debatovat o Brexitu

EU bude debatovat o Brexitu

Závěr týdne bude z pohledu makroekonomických dat klidný. Odehraje se však neformální summit EU, na kterém se bude diskutovat o Brexitu.

Ilustrační foto
23. února 2018 - 09:45

V Česku nebudou zveřejněna žádná sledovaná čísla, koruna se bude pravděpodobně pohybovat kolem úrovně 25,35 CZK/EUR, sdělil Marek Dřímal, analytik Komerční banky..

Růst německé ekonomiky byl potvrzen na 0,6 % q/q

Dnes bude zveřejněn pouze finální údaj o evropské jádrové lednové inflaci. Podle prvních odhadů meziroční růst cen zpomalil na 1,3 %, když nepříznivě působí především efekt vysoké srovnávací základny.

Dynamika německého HDP v Q4 17 byla potvrzena na 0,6 % q/q. Meziroční růst v závěru loňského roku tak opravdu dosáhl 2,9 %, nejrychlejšího tempa za posledních šest let. Ve struktuře překvapivě zaostaly za očekáváním investice, nižší tempo vykázala i soukromá spotřeba. Naopak exporty překvapily silným růstem. Domácí poptávka by se měla výrazněji projevit během letošního roku.

Euro proti dolaru včera beze změn

Německý Ifo index, který měří důvěru podnikatelů v ekonomiku, v únoru poklesl více, než očekával trh. Složka očekávání do budoucna je ale nadále velmi vysoko: 1,8 směrodatné odchylky nad svým dlouhodobým průměrem. Naznačuje tak pokračování solidního hospodářského růstu i v letošním roce.


Kurz eura vůči dolaru se včera prakticky nezměnil. Očekávaný zápis z posledního zasedání ECB trhy nerozkolísal. Jednání se totiž odehrálo před únorovým výprodejem na akciových trzích, takže včera zveřejněný zápis se o něm logicky nezmiňoval.

Koruna se krátce dostala zpět k úrovni 25,30 CZK/EUR

Koruna se během včerejšího obchodování opět přiblížila hranici 25,30 CZK/EUR. Její oslabení z přechozích dvou dnů dostalo kurz české měny vůči euru na týdenní minimum, což zřejmě přilákalo nové investory. Koruna tak dopoledne posílila o 0,2 %. V samotném závěru obchodování ale česká měna své zisky neudržela a vrátila se zpět k hladině 25,36 CZK/EUR. Ostatní měny v regionu, polský zlotý a maďarský forint, mírně oslabily.

Agentura Bloomberg včera představila výsledek průzkumu mezi analytiky ohledně české ekonomiky. Konsenzus předpokládá letošní růst HDP tempem 3,5 % (náš výhled: 3,8 %), ještě dvoje zvýšení sazeb ČNB (my očekáváme troje zvýšení) a průměrnou inflaci v roce 2018 na hodnotě 2,2 % (naše předpověď: 2,1 %), dodal Marek Dřímal.

(md, jk, prvnizpravy.cz, foto: pl)